ИН4С

ИН4С портал

И даље чести абортуси у Црној Гори ако мајке носе женску дјецу

1 min read

Trudnoća

Да ли се у Црној Гори циљано прекидају трудноће када се утврди женски пол дјетета јер родитељи желе мушко потомство, дилема је коју је поставио попис 2011. године. Ову анализу преноси Радио Слободна Европа.

Добијене бројке и њихово поређење са пописом из 2003. забринуле су релевантне свјетске организације, попут УН-а и Савјета Европе, које су посумњале да је висока несразмјера у броју новорођене мушке и женске дјеце посљедица пренаталне селекције.

Савјет Европе је недавно од Црне Горе тражио да предузме конкретне кораке у сузбијању овог поремећаја.

Како надлежни у Црној Гори гледају на проблем, да ли је и шта урађено након ургенције из Стразбура?

Статистика указује да се у Црној Гори рађа 100 дјевојчица на 110 дјечака, док је природни просјек 100 напрема 102, 104. Релевантна глобална истраживања сврстала су Црну Гору међу земље са највећом стопом поремећаја односа полова код новорођене дјеце, што је поједине међународне организације навело на сумњу да је ријеч о злоупотреби савремених медицинских метода раног утврђивања пола и селективним абортусима женских фетуса.

Савјет Европе недавно је тражио од Црне Горе да се изјасни о овом питању, потврдио је у изјави за РСЕ помоћник министра здравља Менсуд Грбовић:

„Тачна је информација да је Савјет Европе тражио информацију од Црне Горе о пренаталном одабиру пола јер су истраживања популационог фонда УН показала да се у неким европским земљама врши пренатална селекција пола фетуса у корист мушке популације. Према том истраживању Црна Гора је уз Албанију, Азербејџан, Јерменију земља са највећим дебалансом међу дјецом мушког и женског пола.“

Да жене прекидају трудноћу под притском породице када утврде да је плод женског пола, а у жељи да се по сваку цијену обезбиједи мушки насљедник, те да због тога, али и дискреције често одлазе у земље у окружењу, приче су и спекулације које је тешко доказати, јер о свему томе нема јавних свједочења, указује у изјави за РСЕ предсједница скупштинског одбора за равноправност полова Нада Дробњак:

„То је питање о коме се говори уз кафу у Црној Гори. Жене причају о случајевима о којима знају.“

Дробњак је недавно јавно на једном скупу изразила сумњу да се женски фетуси уништавају и сматра да забрињавајуће бројке указују да је „граница пређена“:

„Статистички подаци из пописа али и годишњи подаци о рођеној дјеци показују да се нешто дешава. По мени то је прешло границу дозвољеног, границу природног и види се да има утицаја са стране.“

Власт реаговала тек на упозорење Савјета Европе

Иако су подаци добијени још 2011. године, надлежни на спорне бројке реагују тек након недавног упозорења Савјета Европе и на захтјев те организације да предложи мјере на сузбијању поремећеног односа у броју новорођених дјечака и дјевојчица.

Министарство здравља је одговорило мјером назора свих здравствених установа у земљи које се баве генетичком дијагностиком и лијечењем неплодности. У Министарству здравља сматрају да су предузете мјере „сасвим довољне“ да дају одговор има ли или нема селективних абортуса:

„То је десетак корака које смо ми предузели и који су врло практични и имају за циљ да се стави под контролу пренатални одабир пола и то показују и бројеви. Не кажемо да је била злоупотреба, не кажемо да је то у Црној Гори, не кажемо да је то у некој земљи ван Црне Горе, само говоримо о чињеници да се у Црној Гори рађа скоро 110 дјечака на 100 дјевојчица и то је уочено. Након спроведених мјера можемо закључити да нема активности које су усмјерене на раном одабиру пола. Да ли се то може урадити негдје ван Црне Горе то је друга ствар“, каже помоћник министра Менсуд Грбовић.

Љупка Ковачевић, психолошкиња, ангажована на женским правима, сматра да мјере надзора можда гасе пожар, али не мијењају патријахлани оквир којим жена под притиском пристаје на прекид трудноће у случају женског фетуса:

„Зашто је неко присиљен да рађа мушку дјецу. Зато што је контекст примитиван. А зашто је примитиван? Зато што друштво ништа не чини да не буде примитиван. А друштво, то значи одговорне инситутуције и политичка елита. Институције здравља и образовања потпуно су заказале, ништа се не ради на превенцији, само се констатују појаве и стави се све то у неки оквир патријархата и као да је са тим све ријешено. Не видим никакве напоре у образовно-васпитном систему да се вриједности попут независности избора афирмишу у Црној Гори. Зато и није неуобичајена ова појава.“

„Вишак“ дјечака при рођењу касније се неутралише због веће смртности мушке дјеце. Међутим, када је број дјечака несразмјерно већи од броја дјевојчица, демографска структура се драстично ремети.

Стручњаци упозоравају да земљама са несразмјерно већим бројем мушкараца него жена мушкарци имају проблем да нађу партнерке и ожене се, док насиље над женама расте.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “И даље чести абортуси у Црној Гори ако мајке носе женску дјецу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *