IN4S

IN4S portal

Damjanović: Bošković je istorijski neobrazovan čovjek; iznosi ocjene koje dolaze iz „tuđe“ glave

1 min read
"Postoji, dakle, tendencija da se Drugi svjetski rat reinterpretira tako što će se sve zasluge pripisati Sjedinjenim Državama, uz podrazumijevajuće umanjenje doprinosa Sovjeta koji se, kroz uporedni narativ o dva totalitarizma, maltene dovode u istu ravan sa nacistima".

Pljevaljski "komita", Predrag Bošković

Bivši ministar prosvjete i odbrane, a sada poslanik DPS-a Predrag Bošković, oglasio se povodom obilježavanja 77. godišnjice iskrcavanja saveznika u Normandiji. Tom prilikom, ovaj događaj je označio kao „ključni za poraz nacizma u Evropi u 20. vijeku“, istovremeno ističući kako „svjedočimo opet povampirenju fašističkih ideja i na našim prostorima”.

„Cvrkutanje“ na Tviteru bivšeg „Belog ora“ o fašizmu bespredmetno je analizirati. Dovoljno je da on i njegovi saborci, kao deklarisani sljedbenici Sekule Drljevića i Krsta Zrnovog, prestanu sa uobičajenim aktivnostima i – sa fašističkim idejama na prostoru Crne Gore biće gotovo. Ipak, zbog tendencija koje nisu karakteristične samo za ovaj prostor već i za zemlje Zapada i dijela onih koje su pripadale „komunističkom bloku“, a kojima je falsifikovanje istorije sjedno od sredstava za postizanje „viših ciljeva“, zamolili smo istoričara, mr Tomaša Damjanovića, da za IN4S prokomentariše ocjenu Boškovića da je iskrcavanje u Normandiji – prelomni momenat Drugog svjetskog rata.

„Prije neki dan smo bili izloženi vrlo mučnom izlaganju povijesnog magnovenija Predraga Boškovića, u kome se iskrcavanje u Normandiju označava prekretnicom u Drugom svjetskom ratu. I premda je Boškovićev doživljaj bilo čega, pa i povijesti, značenjski posve irelevantan, valja nam se, ipak, osvrnuti na ovaj istup, ne zbog onog koji govori, koliko zbog onog što se izgovara.

To, svakako, nije iz njegove glave. Postoji, dakle, tendencija da se Drugi svjetski rat reinterpretira tako što će se, u duhu savremenih geopolitičkih odnosa i pozicije Crne Gore u njima, sve zasluge pripisati Sjedinjenim Državama, uz podrazumijevajuće umanjenje doprinosa Sovjeta koji se, kroz uporedni narativ o dva totalitarizma, maltene dovode u istu ravan sa nacistima.

Tomaš Damjanović

Bošković takvo što, istina, nije izgovorio, ali njegov istup jeste indikativan, jer se, na fonu fascinacije NATO-om, pokazuje da oni koji jednu geopolitičku procjenu nastoje izdići na nivo etike ili – kako bi to ovdašnji kultur-rasisti kazali – promjene civilizacijskog kruga, iznova pokušavaju ispisati i stranice davne nam istorije, tako da, s jedne strane, orijentalizam koji se ispoljava prema Moskvi dobije, pored naloga političke podređenosti Crne Gore u odnosu na Vašington, i jednu vrstu istorijskog pokrića, a da, opet, s druge strane, bude usklađen sa manirom prepravljanja istorijskih fakata u pravcu koji upućuje na globalnu dominaciju Vašingtona kao prirodno i pravedno stanje.

Radi se, dakako, o vrlo opasnom naumu, onom koji nas obavezuje da, ako ništa drugo, reagujemo tako što ćemo ostaviti pisani trag kojim se objašnjava potreba jednog istorijski neobrazovanog čovjeka, bivšeg moćnika, da dijeli lekcije o događajima koji su oblikovali prethodno stoljeće.“, zaključio je Damjanović.

Pročitajte još:

„Beli orao“ Bošković ocijenio: U 21. vijeku svjedoci smo povampirenja fašističkih ideja na našim prostorima

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Damjanović: Bošković je istorijski neobrazovan čovjek; iznosi ocjene koje dolaze iz „tuđe“ glave

  1. Kakva neznalica i nepismena duša. Pa naši babe i đedovi su se lomatali i prelamali taj isti rat mnogo prije te Normandije. Nije mi jasno za čije babe zdravlje ovaj bijeli orle laprda ovakve nebuloze. A Rusi sjedili skrštenih ruku? Do duše imali su i Francuzi Alo alo. Ma stid bilo lažovčinu.

    18
  2. Heh, iskrcavanje u Normandiji je bio zadnji momenat da se spasi sto se spasti moze pred snaznim naletom sovjeta u Evropi koji su gazili sve pred sobom. Berlin je de facto vec bio porazen. O tome govore ponude Treceg rajha englezima i amerima da se zajedno okrenu protiv rusa.
    To iskrcavanje je bilo dogovoreno ali su englezi i ameri strasno kasnili da bi onda po svaku cijenu se iskrcali u Normandiju da se Rusi ne predomisle.

    19
  3. Prekretnica u II sv.ratu je Staljingradska bitka od tada se krenulo u kontra smjeru prema Berlinu.
    Iskrcavanje na Normandiju je uradjeno da ne bi Sovjeti zauzeli cijelu Njemacku i zap. Evropu.
    Da su Njemci uspjesno napredovali prema Istoku ne bi ih Amerikanci ometali.

    Kad su se Rusi poceli primicati Berlinu tada je nastala panika medju zapadnim saveznicima a dotle su taktizirali bez zurbe.

    Hitler je imao 9 miliona vojnika od toga 5 miliona na Istocni front a ostalih 4 miliona Sjeverna Afrika i ostatak Evrope od Finske do Grcke .

    24

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *