Дамјановић: Очувана макроекономска стабилност, обезбијеђено финансирање, ништа од банкрота!
1 min readМинистарство финансија Црне Горе је препознало потребу да организује радно дружење са новинарима. Са руководећим тимом Министарства финансија, на челу са министром Александром Дамјановићем, разговарало се о свим актуелностима које се тичу јавних финансија, извршењу буџета, фискалним и макроекономским показатељима, као и свим досадашњим остварењима овог ресора и плановима за наредни период.
На састанку су предочене активности и резултати рада Министарства финансија у протеклих пола године. Наводи се да је стање у трезору данас, без рачунања златних депозита, 204,1 милион евра.
Предлог ребаланса буџета одобрен је 18. маја, а Смернице макроекономске и фискалне политике за период 2023-2026. године, усвојени су на седници Владе 7. јула текуће године године:
– Према прелиминарним подацима за 7 месеци текуће године остварени су приходи буџета у износу од 1.443,6 милиона евра, што је 363,7 мил. евра или 33,7% више у односу на исти период прошле године, односно 256,4 милиона евра или 21,6% изнад плана.
Даље, у документу министарства наводи се да су буџета само у јулу износили су 207,2 милиона евра, што је у односу на исти мјесец претходне године за 41,7 мил. евра или 25,2% више, односно 25,4 мил. евра или 13,9% изнад плана;
Капитални буџет у јулу реализован је у износу од 12,3 милиона евра, што представља 61% плана, док је извршење овог дела буџета у периоду јануар – јул било на нивоу од 49 мил. евра, или 43% од плана.
Дакле, извршење капиталног буџета бележи узлазни тренд, потрошња расте, а очекује се да ће се ова прогресија наставити до краја године, наводи министар финансија Александар Дамјановић.
У циљу враћања поверења и сигурности на тржиште капитала, као и активнијег ангажовањем кроз увођење нових производа и услуга који ће допринијети приливу капитала и страних инвеститора на берзу, држава је купила 10% Монтенегроберзе. Предложили смо и Закон који је усвојен у Скупштини, али нажалост није потписан, који додатно регулише област игара на срећу, кроз појачан надзор и контролу, односно транспарентније пословање, што ће имати ефекат значајног прилива средстава у државни буџет, наводи даље Дамјановић.
Веома значајан помак у раду Министарства финансија, препознат и истакнут у последњој комуникацији са Европском комисијом, односи се на активности на унапређењу структуре ИПА и самој апсорпцији средстава из расположивих средстава кроз модел независног управљања, као и што се тиче иницијативе за јачање регионалне сарадње у овом сегменту.
На најбољи начин су искоришћена стечена искуства и научене лекције, па је временом систем ојачан, кадровски капацитети повећани и систематски се ради на изради мотивационе политике за задржавање стручног кадра.
Дамјановић је такође, данас на радном доручку, навео како су успјели да у неколико наврата обезбиједе аконтацијама Фонда здравства да се запосленима у Институту Игало исплате плате, али наглашава да плате морају да буду зарађене.
“Говорим о августу када је Институт морао, не требао, већ морао да има највеће приходе и да подмири бар трошкове те куће”, истакао је Дамјановић.
Рекао је да ће са министром финасија Србије да проба да нађе рјешење, да се “отклони једна од горућих препрека”.
“А то је блокада због дуга према Југобанци који је верификован пресудом суда и који у бруто износу износи готово 9 милиона евра. Са каматама та блокада би увела Институт у зону гдје би стечај могао да буде готово извјестан”, саопштио је Дамјановић.
Рекао је да ће да пробају да отклоне проблем те да је било интересовања “Републике Србије око могућих аранжмана са Институтом”.
“У смислу Фонда здравства Србије и могућности закупа па ће ово бити прелиминарни разговори, а после ће бити потребно да се укључе и остала ресорна министарства да се види да се отклоне проблеми и да видимо да Инститиуту дамо шансу”, казао је Дамјановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: