IN4S

IN4S portal

Damjanović: Odbaciti skandalozne predloge sa Brajovićevog kolegijuma

1 min read
Možda bi u Crnoj Gori trebalo razmisliti da se u uslovima pandemije i realne opasnosti širenja zaraze, glasanje produži možda nv recimo 3 dana.

Damjanović na izborima u Rusiji; foto: Danijel Simić/Frontal.RS

Piše: Igor Damjanović

Izbori koji predstoje 30. avgusta biće po mnogo čemu jedinstveni i neponovljivi. Prvo zbog tropske vreline, a drugo što će se sprovesti u vremenu pandemije korona virusa.

Pored toga što opozicija nije uspjela da se dogovori oko jedinstvene liste, zabrinjavajuće je i što pristaje na sve odluke režima vezne za izborni proces, počevši od nepovoljnog datuma, pa do njegovog organizovanja u vrijeme katastrofalne epidemiološke situacije, koja govori da je Crna Gora trenutno u odnosu na broj stanovnika predstavlja možda i najzaraženiju tačku na planeti.

Glavnu riječ o sprovođenju izbornog procesa u vrijeme epidemije KOVIDA-19 izgleda vodiće prošireni kolegijum predsjednika parlamenta Ivana Brajovića. U ovom neformalnom tijelu učestvuju predstavnici NKT-a, Državne izborne komisije, Agencije za sprečavanje korupcije i 4 prorežimske NVO.

Brajović
Ivan Brajović

Razočarajuće je da niko iz opozicije nije stavio primjedbu po kom kriterijumu su isključivo prorežimske NVO: CEMI, CEDEM, CDT i Građnska alijansa učestvuju u konsultacijama oko izbornog procesa, niti postavio pitanje otkuda prorežimskim NVO eskpertima kvalifikacije da učestvuju u kreiranju uputstava sanitarne i zdravstvene zaštite na biračkom mjestu. Neko je od njih možda ljekar? Imajući u vidu dosadašnje držanje opozicije bojim se da će olako preći preko na kolegijumu juče kandidovanih skandaloznih rešenja režima i njegovih NVO, rešenja koja mogu dodatno ugroziti ionako upitni slobodu i regularost izbora.

Prvi predlog na koji opozicija nikako ne bi smjela da pristane je oduzimanja prava glasa licima kojima je potvrđena infekcija KOVIDOM-19, a kojih je u ovom momentu oko 1500 i delegiranja protivustavne mogućnosti drugom licu da „glasa u njihovo ime.“ Prije tri nedelje učestvovao sam u praćenju procesa glasanja o ustavnim promjenama u Ruskoj Federaciji, koja je svim inficiranim omogućila da glasanje obave u bolnicama. Takođe, članovi biračkih odbora obišli su sva lica koja se nalaze u samoizolaciji, kojima je bilo omogućeno da glasaju u prenosnim portabl kutijama, kao i sve građane koji su mogućnost glasanja na kućnoj adresi zatražili blagovremeno.

Ne treba takođe pristati ni na delegiranje prava predsjedniku biračkog odbora da po svom nahođenju ne dozovoli glasanje građaninu za koga pretpostavi da ima simptome KOVIDA. Osnovno pitanje je otkud predsjedniku odbora kompetencije za tako nešto. Neprihvatljivo je i nametati obavezu građaninu da na biračko donese svoju olovku, zaštitnu masku, da pred odlazak na glasanje sam kontroliše temperaturu, da mu se dezinfikuju ruke, a ako to odbije glasanje zaustavi da bi se predmeti koje je dodirivao dezinfikovali i td.

Sa izbornih mjesta u Rusiji; foto: vanja Savićević/Vostok.RS

Umjesto bizarnih i apsurdnih instrukcija koja ne sprečavaju širenje zaraze, a mogu odugovlačiti glasački proces, neuporedivo efektivnije bi bilo primijeniti rusko iskustvo. U Rusiju je na glasanju o ustavnim promjenama svakom glasaču na ulazu se kontrolisala temperatura beskontaktnim toplomjerom za brzo mjerenje. Za slučaj da se konstatuje temperatura, građanin bi automatski bio sproveden u posebnu sobu za izolaciju, u okviru objekta u kojoj se nalazi biračko mjesto. Tamo bi sačekao medicinsku ekipu sa PSR testom na KOVID.

Ukoliko ne bi imao problema sa povišenom temperaturom, glasač bi dalje dobio posebno pripremljen paket sa zaštitnom maskom, PVC rukavicama i olovkom za jednokratnu upotrebu. Paket sa maskom, rukavicama i olovkom za jednokratnu upotrebu, na 500.000 bIrača državu ne bi koštao više od 100.000 evra, a otprilike još toliko je potrebno da bi svako biračko mjesto bilo opremljeno sa po 2 specijalna toplomjera za beskontaktno i brzo mjerenje temperature. To je vjerovatno značajno manje od sredstva koje se planiraju potrošiti na besmislene onlajn platforme, obuke i treninge za članove biračkih odbora, odnosno kvazi ekspertske usluge prorežimskih NVO.

Koliko su u Rusiji tokom glasanja o ustavnim promjenama uspješno sprovedene mjere sanitarne i zdravstvene zaštite, najbolje govori podatak da su 15. juna, tačno 2 nedjelje nakon okončanja glasanja na kome je odziv bio preko 2/3 upisanih birača, zatvorene najveće KOVID bolnice.

Izborno mjesto u Rusiji; foto: Vanja Savićević/Vostok.RS

Da bi se spriječile gužve na glasačkim mjestima i obezbijedilo poštovanje socijalne distance, u Rusiju su biračka mjesta bila otvorena 7 dana, od 24. juna do 1. jula. Pojedinačna biračka mjesta u Moskvi i Sankt Petersburgu koja smo obilazili brojala su uglavnom od 2500 do 3000 upisanih birača, što je znatno više nego u Crnoj Gori.

Stoga, možda bi u Crnoj Gori trebalo razmisliti da se u uslovima pandemije i realne opasnosti širenja zaraze, glasanje produži možda nv recimo 3 dana.

Pročitajte još:

Ibrahimović: Rožajci ne navijaju za Zvezdu i Partizan jer veličaju ratne zločince; i ja sam nekad bio Delija

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net