Дан кад су „савезнички“ авиони сравнили Подгорицу са земљом
1 min read
"Савезничко" бомбардовање Подгорице
Ни мањег града, ни више бомби које су пале на њега у 20. вијеку. На Подгорицу су и агресорски и савезнички авиони истресали смртоносни терет, на њене житеље, куће, зграде, мостове, млинове, воденице, остављајући пустош.
Најтеже је било оно 5. маја 1944. године када се на град сручило 600 бомби тешких преко 400 тона. Том приликом, погинуло је 600 грађана, а више од 200 теже или лакше рањено.

Иако је у Другом свјетском рату имала једва 16 000 становника, Подгорица је бомбардована чак 84 пута! У тим нападима погинуо је сваки осми становник Подгорице. Да ствар буде још гора , град није имао било какав већи војно-стратешки значај.
Почев од 23. септембра 1943. године, када су савезници први пут бомбардовали Подгорицу, рачуна се да је у њеним рушевинама погинуло више од 2 000 грађана
Речено сувим статистичким језиком, порушено је 80 посто стамбеног фонда, а уништена је комплетна градска инфраструктура.

Ни до дан-данас нико није дао ваљан одговор на питање – зашто? Питање је још мучније ако се зна да је у тим бомбардовањима погинуло укупно, словом и бројем – 17 њемачких војник.

У Подгорици, у кругу бивше зграде СДК, постоји споменик, еуфемистички посвећен „невиним жртвама бомбардовања Подгорице у Другом свјетском рату“. Изнад постамента са овим натписом, исписаним у гвозденом рељефу, на специјалним, јаким жељезним носачима виси – бомба од више стотина килограма.

Иронија судбине је да је у Толошкој шуми откривен и споменик, како стоји на натпису, „посадама савезничких авиона палим за слободу 1939-1945“. Споменик је у бијелом камену, на лијепом мјесту, на ободу борове шуме, преко пута хрватске амбасаде.
Са једне стране постамента је горе цитирани натпис, са опречне – плоче са британском, америчком и црногорском заставом, испод фигуре која личи на птицу пресјечену у њеном подножју.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


https://www.youtube.com/watch?v=C5jjcRRTgNY
Четници се хвале да су спасили 700 америчких пилота, да је Дража био одликован од Трумана а ове године су славили са амбасадом САД у Београду.
Може ли о томе један текст?
Ја не знам да ли ови што су ми дали плусеве поздрављају моју иронију или стварно не разумију да исмејавам понизан однос четника према Америма…
Oni koji su nas bombardovali sigurno znaju zasto. Njihovi planovi su dugorocni.
Na ulazu u Niksic iz pravca Podgorice postojala je rusevina kao dokaz da su saveznici bombardovali Niksic. Neki su se zdusno zalozili da se taj dokaz unisti i porusi. To je i sprvela ova vlast. Zasto? Ko im je naredio?
Trpi marvo milogorska!
„Tamo dje je ležala Podgorica stara,ej tu se diže saaaad ah moj Titigrad“
Pjesma nastala posle rata.“Saveznici „su u dogovoru sa Brozom bombardovali Podgorici i naravno Beograd iz čista mira,da bi u narodu izazvali gnev prema „saveznicima“.To su naravno podkrepili greškom.Navodno trebalo je bombe sruciti na Sofiju ,odnosno na Podgoricu radi lakšeg iskrcavanja saveznika na Balkan sa Jadrana.Toj opciji se nadao Djeneral Mihajlović posle pada Italije.Ali posle Jalte i podjele na fifti-fifti,došlo je do promene plana.Danas s’pravom sadašnja vlast podiže spomenik Titu, jer su deo tog plana nato kombinacije o“ saveznistvu“iz 1944.Tako da bi u slučaju potrebe, vojska MN morala da intervenise na samu sebe u sadejsrvu sa natom,ne daj bože ponovo da bombarduju Podgoricu/Titograd/ ili Bgd.
Нећете да поменете човјека који је ту тему извадио „из нафталина“ па му чак никада мије уручена барем награда за ослобођење Подгорице већ је безочно без разлога прескакан. Објавио је књигу у два ,издања поводом тог догађаја под насловом „Пакао под Горицом“ а то је доајен Црногорског новинарства часни Коста Чакић. Нека је срам свих гарнитура које су се мијењале, ведриле и облачиле Подгорицом. Стид их било но они не знајз за то ево нам се познаје. Само умију да својатају туђе
Шта друго чекивати од тих западних сотона.
SRBI su uvjek Zapadnim Fasistima bili na putu i smetali u svim Srpskim zemljama.
„…преко пута хрватске амбасаде“.
На правом мјесту.
Ту је и вампира Броза требало смјестити.
Bruka kakvi spomenici