IN4S

IN4S portal

Danas je Gospođindan – više crkveno-narodnih sabranja i proslava 600. god. manastira Kom

1 min read

Pravoslavne crkve koje koriste stari kalendar, obilježavaju danas praznik Uspenje Presvete Bogorodice, ili Veliku Gospojinu – Gospođindan.

Ovaj praznik poznat je kao praznik majki i djece. Njime se završava dvonedjeljni Gospođinski post, jedan od četiri velika (višednevna) posta u Pravoslavnoj Crkvi.

manastir savinaU Crnoj Gori ovaj praznik je naročito svečan, jer se na ovaj dan održavaju crkveno-narodna sabranja u drevnim manastirima koji Veliku Gospojinu proslavljaju kao hramovsku slavu manastirskih crkava. Tradicionalna i mnogoljudna praznična sabranja održavaju se u manastirima Morača kod Kolašina, Piva kod Nikšića, Dajbabe kod Podgorice, Podmaine kod Budve i Savina kod Herceg Novog.

Pored ovih manastirskih slava, Gospođindan je nekoliko godina unazad i dan kada se održava sabranje bratstva Milića u Bjelicama u Katunskoj nahiji kod Cetinja.

600. godina od osnivanja manastira Kom

Ove godine, na Gospođindan, obilježiće se 600. godina od osnivanja manastira Kom, u čijem se božanstveno tihom krilu svojevremeno zamonašio i Petar Drugi Petrović Njegoš.

Manastir Kom, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice, sa istoimenom crkvom, nalazi se na Skadarskom jezeru u blizini Žabljaka Crnojevića, na ogranku Andrijske (Odrinske) gore, koji se u vodoplavnom periodu pretvara u ostrvo, dok se za sušnog ljeta do manastira može doći puteljcima kroz močvaru. U basenu Skadarskog jezera Presvetoj Bogorodice su posvećeni sledeći manastirski kompleksi: Starčeva Gorica, Beška, Moračnik, Kom i Gornji Brčeli, kao i mnoge parohijalne crkve. Mjesto na kome se manastir Kom nalazi zaklonjeno je od sjevernih vjetrova, a nešto je iznad vode jezera.

Vrijeme gradnje manastira datira negdje između 1415. i 1427, a ktitori su mu Đurađ i Lješ (Aleksa) Crnojević. Na Komu je kratko, nakon Prevlake, Budve, Prečiste Krajinske i Vranjine, bilo i sjedište Zetske mitropolije.

U nizu srednjovjekovnih spomenika na Skadarskom jezeru, manastir Kom zauzima posebno mjesto. Osim toga što je bio nekadašnje sjedište Zetske mitropolije, značaj manastira Koma je i u tome što je to danas jedini sakralni objekat iz perioda Crnojevića koji je u cjelosti sačuvan.

Manastirski kompleks se može podijeliti na dva dijela. Crkva posvećena Uspenju Presvete Bogorodice sa trijemom je povučena istočno i izdvojena od ostalog dijela manastira. Drugi dio čine konaci podignuti na zapadnoj strani ostrva.

Manastirska crkva Uspenja Bogorodice je jednostavno jednobrodno zdanje, koje, sa okomitim krovovima svojih paraklisa, kao da je poleglo u kamenjar ostrva. Polovinom XV vijeka, oko 1470. godine, hram Uspenja Bogorodice dobija bočne kapele – paraklise. Izgradnjom paraklisa crkva je dobila prostrani drveni trijem, koji je obuhvatao i kapele.

Dogradnje su ostvarene u doba intenzivnog duhovnog života i materijalnog blagostanja, kada je Kom uživao dobra o kojima govori povelja Cetinjskog manastira. Crkva je još dva puta doživjela izvjesne izmjene. Crkva Uspenja Presvete Bogorodice jedina je od crkava na ostrvima Skadarskog jezera u kojoj su se sačuvale freske. Živopisana je u dva maha, prvi put oko 1470. g. U drugoj polovini XVI vijeka, po obnovi Pećke patrijaršije 1557. godine, dolazi do istorijskog graditeljskog zamaha kada se obnavljaju i podižu mnoge crkve i manastiri. Smatra se da je u to doba crkva na Komu dobila svoj današnji živopis, koji prekriva unutrašnjost hrama i zapadnu fasadu. Prilikom živopisanja hrama, zatvoreni su originalni prozori na apsidi i južnom zidu, kako bi se dobile površine za nesmetano islikavanje određenih kompozicija. Nije poznato kada je hram dobio današnji izgled.

Porazna je činjenica da od nekadašnjeg bogatog opusa srednjovjekovnog zidnog slikarstva hramova u Skadarskom basenu postoji samo freska Bogorodice sa Hristom, naslikana u apsidi sjevernog paraklisa crkve manastira Koma, koja je proizvod umijeća iskusnog i kvalitetnog freskopisca koji je svoje aktivnosti razvijao, kako se pretpostavlja, negdje oko 1470. godine.

Manastir Kom je slijedio tradiciju grobnih crkava. O tome svjedoči jedan dokument iz 1444. godine u kojem se Gojčin Crnojević žali mletačkim vlastima u Kotoru i moli da se povrate sva oduzeta dobra manastirima i crkvama na Zetskom jezeru koje su gradili njegovi stari i drugi zetski gospodari i u kojima se svi oni sahranjuju. U naosu manastirske crkve i danas se nalaze nadgrobne ploče Đurđa, Lješa, Stefana i Mare Crnojević.

Pored crkve se nalaze zgrade manastirskih konaka, podignutih na zapadnoj strani ostrva i strategijski dobro lociranih na stijeni, odakle se pruža impresivan pogled na jezersku panoramu. Kompleks je vrlo rano dobio izgled utvrđenja. Opasan je kamenim zidom i ima dvije kapije od kojih je glavna na jugozapadnoj strani.

U doba uspona manastir Kom je bio veoma bogat. Kao sjedište Zetske mitropolije, manastir je raspolagao sa velikom imovinom, jer plodno zemljište, koje danas plavi Skadarsko jezero, nalazilo se pod usjevima, vinogradima i pašnjacima. Padom Žabljaka 1478. godine, Turci su bili u neposrednom susjedstvu, tako da već 1485. godine Ivan Crnojević u povelji o osnivanju Cetinjskog manastira prilaže ovom manastiru sva imanja koja su nekada pripadala Komu.

Oko 1520. manastir je opet aktivan, da bi potom zapustio. Ipak, to nije bilo definitivno napuštanje manastira, jer znamo da je u drugoj polovini XVI vijeka Kom iznova živopisan, što ukazuje na to da je i tada morao biti živ. Tokom XVII i XVIII vijeka manastir je skoro zapustio.

Poštujući sjećanje na nekadašnje sjedište Zetske mitropolije i slavnu prošlost Crnojevića, budući mitropolit Petar II Petrović Njegoš je na Komu proizveden za arhimandrita – raško-prizrenski mitropolit Zaharije došao je u manastir Kom, gdje je budućeg mitropolita Petra II rukopoložio u čin đakona, jeromonaha i potom u zvanje arhimandrita 31. januara 1831. g.

Osim obnavljanja službe u drugoj polovini XIX vijeka, na dan Uspenja Presvete Bogorodice, kada su se na Komu održavali i zborovi Ceklinjana, manastir je tokom XIX i skoro čitavog XX vijeka bio neaktivan i zapušten poput drugih manastira na Skadarskom jezeru, koji se zajednički nazivaju Zetska Sveta Gora.

Između dva svjetska rata postojao je plan da se obnovi manastir, o čemu svjedoče sačuvani crteži postojećeg i projektovanog stanja iz 1938. izrađeni za potrebe Mitropolije crnogorsko-primorske.

Poslije Drugog svjetskog rata manastir je 1949. g. stavljen pod režim državne zaštite kao spomenik sakralne arhitekture, ali je i poslije toga dugo vremena ostao zapušten, bolje rečeno bio u ruševinama. O tome najupečatljivije svjedoče pisma blaženopočivšeg Mitropolita crnogorsko-primorskog Danila Dajkovića, upućena Zavodu za zaštitu spomenika kulture Crne Gore 1972/1973, kao i fotodokumentacija Zavoda iz 1986. g. Osamdesetih godina dvadesetog vijeka izvršeni su djelimično istraživački radovi, sanacija objekta i konzervacija fresaka (1993). I poslije ponovnog stavljanja manastira pod režim državne zaštite kao spomenika sakralne arhitekture I katergorije 1994. g. nastavilo se dalje njegovo propadanje, šta je bilo i logično, jer osim djelimično sanirane crkve i dalje su drugi manastirski sadržaji ostali ruševine.

Poslije nekoliko vjekova zapustjelosti, manastiru se ponovo vraća život na kraju XX vijeka. Blagoslovom Njegovog Visokopreosveštenstva Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Amfilohija Radovića, manastir Kom naseljavaju monasi 1998. godine i počinje duhovna, a sa njom i fizička obnova svih manastirskih sadržaja. Sanacija i revitalizacija manastirskog kompleksa je izvedena u nekoliko faza. Mitropolit Amfilohije služio je u manastiru Kom 2. oktobra 2005. godine Svetu arhijerejsku liturgiju, i tom prilikom je poslije vjekovnog propadanja manastirskog kompleksa bio u prilici da osvešta zvonik i dio konaka, a nakon Liturgije i veliki krst podignut na vrhu ostrvskog uzvišenja. Pored radova koji su osveštani 2005. g. do danas izvedeni su i svi drugi radovi na obnovi i rekonstrukciji konaka i drugih pomoćnih objekata kao i uređenju čitavog manastirskog kompleksa. Od povratka monaškog života na Komu 1998. godine, manastir je postao i mjesto sabiranja mnogih poklonika i dobročinitelja iz Crne Gore i inostranstva. Posebno su brojna sabranja vjernika iz Riječke, Lješanske, Crmničke i Zetske regije prilikom Vaskršnjih praznika i proslave manastirske slave na dan Uspenja Presvete Bogorodice.

Na kraju treba istaći da je milošću Božijom i velikim zalaganjem monaha i dobročinitelja sa raznih strana, manastir Uspenja Presvete Bogorodice na ostrvu Kom, u posljednjih nekoliko godina skoro u potpunosti zablistao starim srednjovjekovnim sjajem.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Danas je Gospođindan – više crkveno-narodnih sabranja i proslava 600. god. manastira Kom

  1. Ja sam možda prvi koji je uočio da je Skadar,Skenderija..od Aleksandar. Mnogo sam čitao pa sam nailazio na podudarnosti i logički se sama lampica upalila…Neki je i za Lješ naveo da se zvao Alessio,a sada vidim i ovo:

    Vrijeme gradnje manastira datira negdje između 1415. i 1427, a ktitori su mu Đurađ i Lješ (Aleksa) Crnojević. Na Komu je kratko, nakon Prevlake, Budve, Prečiste Krajinske i Vranjine, bilo i sjedište Zetske mitropolije.

    http://www.in4s.net/danas-je-gospodjindan-vise-crkveno-narodnih-sabranja-i-proslava-600-god-manastira-kom/

    Dakle, nema sumnje da je Lješanska nahija Aleksandrova nahija, da je Skadar od Aleksandar svakako preko Skender-beg..koji je Aleksabndar beg..da je i skenderijska oblast aleks.oblast i Skad.jezero ALEKSANDROVO kao i otok Lesendro…

    Otuda se kaže da su to predjeli MAKEDONSKI..kod Vukovića i drugdje…a da je MK ime i Aleksandrovo vezano u starini za Srbe dokauju i Lucić i Gundulić i drugi:

    Hanibal Lucić u pjesmi Gradu Dubrovniku piše: „Aleksandar, ki bi od Sarbljih kralj, i ki za tim vas svit dobi, i zva se veliki“.

    http://dzs.ffzg.unizg.hr/html/Luci1.htm

    +++

    http://dzs.ffzg.unizg.hr/html/Gunduli1.htm PJEVANJE TREĆE Tim u njih se još začina
    što se u pjesan stavi odavna
    od Lehsandra Srbljanina
    vrh svijeh cara cara slavna.

    +++

    Otuda je Arbanija stara Sarbanija, Srbija,a to je i po Romejima južnije od Raške,dakle Srbija je Duklja,jer nikada nigdje ne piše Duklja i Srbija,samo je Raška odvojena od Srbije,kao kod Orbinija u Kraljevstvu slavena na naslovnici..

    Segon:

    Martin Segon (lat. Martinus Segonius Nouomotanus, ital. Martino Segono) je bio srpski pisac,[1] katolički biskup Ulcinja, i poznati humanista iz 15. veka

    U knjizi „Književnost Crne Gore od 12. do 19. vijeka – pisci srednjovjekovnog latiniteta“ knjiga 1. (Obod, Cetinje 1996.) na str. 216. piše: „Djelo Martina Segona,…ORIGINE AUTEM SERVIANI…“, a na 237. str. je prevod: „Malo delo poštovanoga gospodina Martina de Segonis, rodom Kotoranina a poreklom Srbina iz Novomonta drukčije Novobrda…“ U istom izveštaju Segon opisuje Rašane, Vahe i Srbe:

    „Rašani, naime, prvi stanovnici ove pokrajine, divlji i ratoborni, naseljavaju onaj dio koji leži prema rijekama Drini, Savi i Istru (Dunav). Vlasi su planinci, divlji rod ljudi – oni su bogati samo stadima stoke, a drugi dio, koji je okrenut Dardancima, Makedoncima i Tribalima, Srbi, ljudi blaženog načina života i pitomijeg i lijepog izgleda, zato što se prostiru više ka jugu i zbog mnogih putujućih trgovaca.”

    +++

    a Romej Kinam piše:

    28.prema drugoj reci po imenu Drina koja izvire negde odozgo I ODVAJA BOSNU OD OSTALE SRBIJE. Bosna nije potčinjena arhižupanu Srba nego narod u njoj ima poseban način života i upravljanja… 30 Tare..mnoštvo dobro naoružanih Dalmata..Pomoć koju Dalamti očekuju od peonaca

    61Niš.Srbijom..Naime, kroz ovo mesto (Niš) vodi put u obe zemlje – peonsku i SRPSKU..dESA VLADAŠE sRBIJOM….Car, stigavši u blizinu Niša,gde od 2 puta JEDAN VODI U SRBIJU, DRUGI PREMA ISTRU (DUNAVU) I PEONIJI, postavi logor između ta 2 puta.

  2. Primjereno je spomenuti da je na danasnji dan Kralj Milutin 1317.g.,znaci prije 700 godina sagradio i manastir Krka u dalmaciji

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *