IN4S

IN4S portal

Danas otvaranje Galerije “Žarko Vidović” u Istočnoj Ilidži

1 min read

Svečano otvaranje Galerije “Žarko Vidović”, koja se nalazi na Šetalištu dr Miodrag Lazić, biće upriličeno večeras sa početkom u 20.00 časova, a u okviru njenog otvaranja biće održana manifestacija “Dani Žarka Vidovića”.

U Galeriji će, nakon otvaranja, biti predstavljena stalna postavka umjetničkih slika Mileve Mice Todorović koja je bila jedna od najznačajnijih sarajevskih likovnih umjetnica i osnivač Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine, kao i Škole primijenjenih umjetnosti u Sarajevu.

U okviru manifestacije, u subotu, 14. septembra, u prostoru novootvorene galerije, od 11 časova, biće održan okrugli sto pod nazivom “Vjera, sloboda, umjetnost i stradanje u 20 vijeku”.

Okrugli sto organizuju Pravoslavni bogoslovski fakultet „Sveti Vasilije Ostroški“ iz Foče, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Kulturni klub „Fronesis“ iz Istočnog Sarajeva i Zadužbine „Žarko Vidović“ iz Beograda.

Na okruglom stolu učestvovaće akademik Matija Bećković, srpski istoričar umjetnosti, likovni kritičar i publicista Nikola Kusovac, potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Milivoje Unković, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore Boris Brajović, književnik, prevodilac i novinar Muharem Bazdulj, urednik u Zavodu za udžbenike Beograd Dejana Ocić, redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu Miloš Ković, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Vladan Bartula i dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ iz Foče Vladislav Topalović.

Važno je nanomenuti da je otvaranje ove galerije planirano za 13. septembar, na dan kada Srpska pravoslavna crkva obilježava Svete mučenike jasenovačke, žrtve ustaškog genocida u logoru Jasenovac, naveli su iz opštine Istočna Ilidža, koja je i generalni pokrovitelj manifestacije.

Žarko Vidović bio je jedan od zatvorenika logora Jasenovac, a kasnije je deportovan u logor kod Narvika u Norveškoj. Mica Todorović je, takođe, bila zatvorena u logoru Jasenovac i logoraške strahote koje je prošla svjedoči u ciklusu crteža Posljednje žrtve Jasenovca i Gradiške kao i svojim tekstom Kroz zatvore i logore.

 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *