Danilović: Nema odluke o NATO u praznom parlamentu
Odluka američkog Senata o NATO tiče se strogo interesa globalne politike SAD i sa životom u Crnoj Gori neće imati mnogo dodirnih tačaka, ocijenio je poslanik Demosa Goran Danilović.
On tvrdi da će, kada odluka o članstvu bude donesena u Crnoj Gori, to biti dokaz da čelnice NATO ne interesuju životi građana Crne Gore.
„Pristati na to da vam se jedna država pridruži glasanjem u omalovaženom i bojkotovanom parlamentu govori samo o gubljenju globalnog pojasa, o tome da je po srijedi prije svega vojna organizacija, sa tek kojim formalnim i folklornim političkim ‘ukrasom’,” napisao je Danilović na svom Fejsbuk nalogu.
Crna Gora ništa ne može učiniti kako bi se ova odluka što prije donijela, jer je ona u rukama predsjednika SAD i Rusije, ubijeđen je jedan od lidera Demokratskog fronta Nebojša Medojević.
“Od Crne Gore ništa ne zavisi i mi smo sada samo jedna od figura u novoj globalnoj partiji šaha, koju u ovom trenutku igraju Tramp i (Vladimir) Putin, uz važnu ulogu Britanaca, bez kojih nijedna velika promjena u istoriji ne može da prođe,” kazao je za “Vijesti” Medojević, koji će sjutra prisustvovati inauguraciji novog predsjednika SAD u Vašingtonu.
Prema njegovim riječima, Obamina administracija ulaže neviđene napore u periodu tranzicije vlasti kako bi osigurala prijem Crne
Odlaganje senatske odluke o prijemu u NATO nije razlog za zabrinutost, jer Crna Gora uživa američku podršku za članstvo, smatraju u civilnom sektoru.
Prema riječima izvršnog direktora Alfa centra Aleksandra Dedovića, razloga za brigu nema.
“Koliko se nama ovdje u Crnoj Gori pitanje ratifikacije Protokola o pristupanju NATO Savezu činilo od veoma velikog značaja – to je u američkom Senatu samo jedna od tačaka dnevnog reda na zasjedanju,” kazao je Dedović.
Kritike na račun NATO Dedović doživljava kao najavu potrebe smanjenja budžetskih izdvajanja za članstvo i moguće inicijative za modifikacijom njenog funkcionisanja.
Nacionalni koordinator za NATO Dragan Pejanović tvrdi da nema razloga za brigu.
“Proces ratifikacije nije isti u svim zemljama članicama. Negdje su to samo parlamentarne procedure, a u nekim državama, pored njih, postoje i nacionalne procedure,” kazao je Pejanović za Radio Crne Gore.