IN4S

IN4S portal

Darko Ristov Đogo: Carigradska patrijaršija i Crkva na Rusi – ko je konstrukt a ko konstruktor?

1 min read

o. Darko R. Đogo

Izlaganje profesora o. Darka R. Đoga na naučnoj konferenciji „Uticaj Carigradske patrijaršije na sudbinu pravoslavlja u Ukrajini“, održanoj 17.10.2024. na Fakultetu političkih nauka, u organizaciji Centra za ruske studije, koje je prenio Portal Pouke. 

Pretenzije Fanara na redefiniciju svoje uloge među pomjesnim pravoslavnim Crkvama (ali i na redefiniciju sistema crkvenog prava po sebi) sadrže određene ideologeme koje su, na sveopštu štetu Crkve, isuviše dugo prolazile ili neprimjećeno ili teološki neobrađene. Jedna od tih ideologema zapravo jeste sam identitet tzv Vaseljenske tj Carigradske patrijaršije. Zapravo, gotovo je nazamislivo sa koliko povjerenja se i danas većina pravoslavnih vjernika odnosi prema subjektu koji sebe naziva “Vaseljenskom patrijaršijom”, ne razmišljajući o osnovanosti ne samo njenog “vaseljenskog karaktera” već i njenog identiteta tj crkveno-istorijskog kontinuiteta. Zapravo, da stvar bude savršeno apsurdna, iz Fanara su se u prošlosti gasile autokefalne pomjesne Crkve, a danas se aktivno negira identitet tj kontinuitet svih nehelenofonih pomjesnih Crkava. Negacija identiteta svih nehelenskih Crkava ponekad ima oblik teorije o “nepotpunoj autokefaliji” svih Crkava koje, navodno, nisu dobile “autokefaliji na vaseljenskim saborima” (to bismo mogli nazvati implicitnom negacijom crkvenopravnog subjektiviteta i identiteta)[1], dok postoje i primjeri sasvim nadrealnih negacija postojanja ili jurisdikcije ostalih pomjesnih Crkava. Kao najaktuelnije i najilustrativnije primjere potpunog gubitka osjećaja za stvarnost kod fanarskih ideologa možemo navesti sumanutu prijetnju mitropolita Jova Geče iz jeseni 2018.g. da će, u slučaju da Moskva izazove pravo Fanaru da podari tzv autokefaliji ukrajinskim raskolnicima, imaginarni Carigrad “uzeti autokefaliju samoj Moskvi”[2]. Sličan nivo nedostatka osjećaja za stvarnost ispoljio je i još jedan ideolog istanbulskih snova, mitropolit Andrej Nanakis kada je u maju 2022. ustvrdio da je tzv Vaseljenska patrijaršija nadležna za cijelo kanonsko područje na prostoru bivše Jugoslavije, osim same Srbijε[3]. “Argumentativni tok” započeo je osnovnom ideologemom Fanara: današnji crkvenopravni identitet SPC po njemu uspostavljen je praktično tomosom iz 1920. godine, povezan je sa postojanjem Jugoslavije kao države te se samim tim sa prestankom postojanja Jugoslavije samougasila jurisdikcija naše Crkve bilo gdje osim u Srbiji. Mnogoličnost javnih nastupa fanarskih episkopa možemo da uvidimo ako se prisjetimo da je u svom intervjuu Politici patrijarh Vartolomej istakao

 

Svakako, koliko nam je poznato, mnoge  vladike SPC su suzdržane u pogledu Ukrajine iz straha da će ono što se tamo desilo biti ponovljeno u Crnoj Gori i Ohridu. Ali, uveravam Vas, da stvari ne stoje tako. SPC ima konkretne geografske granice. Kada se državna teritorija Srbije proširila, naša braća Srbi obratili su se Vaseljenskoj patrijaršiji i zatražili da se ove nove oblasti crkveno podvedu pod njihovu jurisdikciju. Vaseljenska patrijaršija je pozitivno odgovorila, i ove oblasti ustupila posebnim Tomosom, što se nije dogodilo u slučaju Ruske crkve, koja je stupila na tlo Vaseljenske patrijaršije, ne dobivši za to neki kanonski ustupak. Prema tome, razlika u pogledu Ukrajine, kanonski i eklisiološki (crkveno), jeste u tome što je Rusija upala i okupirala Mitropoliju Kijeva, a da joj to nikada nije ustupljeno, dok Srbija sve što ima to joj pripada i kanonski i eklisiološki. To znači da Vaseljenska patrijaršija ne namerava da izmeni Ustav SPC, niti njene granice, ukoliko to ne prati sporazum i saradnja. Nikada Vaseljenska patrijaršija nije prekoračila granice drugih crkava, sem jedino ukoliko postoji odnosni zahtev i veća crkvena potreba.”[4]

 

Tada izrečena prijetnja uskoro se obistinila u slučaju Makedonije, i to tako što je najprije Fanar preuzeo inicijativu na teritoriji SPC. Ono što je, međutim, ostalo da stoji kao užasno breme jeste činjenica da ni nakon kanonskog napada Fanara na teritoriju Moskovske Patrijaršije i Srpske Pravoslavne Crkve kod naših teologa i kanonista, episkopa naročito, ne postoji kritička svijest sposobna da shvati mogućnost postojanja Crkve bez Fanara. Dugogodišnje dresiranje srpskih, ruskih i ostalih teologa da prihvate načela autokolinijalne teološke servilnosti prema “Majci Crkvi” očigledno su dali plodove i zarobili umove naših ljudi[5]. A to se dešvava u tolikoj mjeri da pravoslavni teolozi nisu u stanju da urade elementarnu operaciju: da primjene kriterijume kojima se koristi sam Fanar kada opisuje subjektivitet tj identitet drugih pomjesnih Crkava. Recimo, ako subjektivitet tj identitet SPC sačinjava tomos dat Crkvi u kraljevini SHS tj ako se subjektivitet naše pomjesne crkve mora gledati u istorijskoj perspektivi zajedno sa državnim pitanjem, onda je kontinuitet Fanara upitan minimalno od 1453 tj Crkva Novog Rima ne postoji od momenta kada nema više Novog Rima.

No stvar postaje znatno komplikovanija ako u obzir uzmemo pitanje koje se do danas, koliko nam je poznato, nije temeljno postavilo, a glasilo bi: da li je “carigradska Crkva” nasljednica i jeretičkih patrijaraha pa i čitavih jeretičkih projekata iz prošlosti ili samo nastavak svetitelja i podvižnika? Ovo nije samo retorsko pitanje. Ono ima i svoje kanonske posljedice i od odgovora na pitanje kontinuiteta Fanara sa problematičnim tj jeretičkim periodima istorije Konstantinopolja zavisi i njegov autoritet tj sposobnost da prosuđuje o “pravoslavnosti” i “kanoničnosti” drugih.

Ovo je tema toliko neprijatna a neodgovorena u našoj teologiji, ali, kako ćemo vidjeti, sa razlogom. Naime, prećutkivanjem, eufemistički rečeno, “neprijatnih” stranica sopstvene crkvene istorije, Fanar zapravo konstruiše kontinuitet tamo gdje ga ni na koji način ne bi mogao imati. Kao što smo vidjeli, osnovni postulat njegove ideologije predstavlja poimanje prema kome Carigrad bar od Drugog vaseljenskog sabora do danas ima apsolutni kontinuitet i identitet, nepovrjeđena ovlaštenja data i prisvojena u toku proteklih vijekova pa se onda, iz pozicije Moći, može odnositi prema nekoj crkveno-kanonskoj periferiji tj uloga središta pripada “Vaseljenskom tronu” a uloga pasivnih receptora pripada ostalima (sjetimo se samo klasika ovakve teologije, članka “Prvi bez ostalih” mitropolita Emanuila). Ako se činjenice, međutim, ne slažu sa ovakvom postavkom  moći i trpljenja, u ničeanskom tj postmodernom ključu – tim gore po činjenice. One se mogu prećutati ili interpretativno dovesti do svoje suprotnosti.

Klasična primjer ovakvog pristupa imamo u tekstu koji je upravo pripremljen u funkciji opravdanja crkvenog intervencionizma Fanara u Ukrajini, pod nazivom “Vaseljenki tron i Ukrajina: svjedočanstvo dokumenata”. Ovdje je vrlo važno uočiti pseudo-objektivni ali zapravo agitacijski ključ u nazivu teksta: svjedočanstvo dokumenata ili “neka dokumenta govore” predstavlja neupućenom čitaocu poziv da sagleda istinu iz predloženih tekstova, ne signalizujući ideološke interpretacije i selekcije koje su u samim uvodima dati, ali koji su takođe predstavljeni selekcijom određenih ali ne i drugih dokumenata.

Tamo čitamo sumarni pregled odnosa Carigrada (koji je tada još i postojao) i kijevske tj vladimirsko-moskovske Mitropolije:

 

o. Darko R. Đogo

“Ruska mitropolija zabeležena je u drevnim službenim poveljama Konstantinopoljske Patrijaršije, kakva je na primer formula Lava Mudrog (XI vek) kao šesdeseta eparhija vaseljenskog trona. Prvobitno bila je objedinjena pod imenom “mitropolija Kijeva i sve Rusije” sa Kijevom kao prestonicom. Zatim su kijevski mitropoliti preselili svoje rezidencije u Vladimir i na kraju u Moskvu, mada su uvek zadržavali grad Kijev kao svoje kanonsko središte. Polovinom petnaestog veka, nakon izbora mitropolita Jone u Moskvi (1448) i Grigorija, pod unijatskim patriajrhom Grigorijem Mamasom (1458), Kijevska Mitropolija podjeljena je na dva dela. Mitropolit Grigorije se kasnije vratio pravoslavnoj veri i bio je izabran od strane vaseljenskog patrijarha Dionisija (1470), dok je 1561. godine u Moskvi postavljen novi mitropolit, Teodosije, bez dogovora sa Vaseljenskom patrijaršijom.”[6]

 

Nepreledni su problemi sa ovakvim, čak i faktografski netačnim pregledom situacije. Naime, mitropolit Grigorije, “kijevski i cijele Rusije”, unijata, zaista je bio izabran 1459 od strane takođe unijetaskog patrijarha Grigorija Mame koji se i sam nalazio u Rimu u to doba i to zbog toga što je papa Kalist III tražio od poljskog kralja Kazimira IV da oduzme upravu nad pravoslavnim eparhijama koje su se nalazile pod njegovom vlašću od moskovskog i vseja Rusi mitropolita Jone. Poznata je predistorija takvog stanja stvari. Moskva se 1448. godine odlučila da ne slijedi unijatsku politiku romejskog carstva i Konstantinopolja i to upravo zbog želje da slijede kanonsko pravo Pravoslavne Crkve (ili, kako nam taj momenat donosi ljetopisac:

 

„Vsi episkupы russtii vozbudišasѧ, knѧzi i boѩre i velьmoži i množestvo hristianъ vospomѧnuša i razumeša zakonы grečeskiѩ prežniѩ i načaša glagolѧti Svѧtimi Pisanii i zvati Isidora eretikomъ”[7]

 

Kako je unijatski mitropolit i kardinal Isidor, “proslaljeni” pobornik unije od Ferare-Firence 1439 do svoje smrti, bio odveć star, Rim je odlučio da izabere njegovog protođakona Grigorija za njegovog unijatskog nasljednika. Nakon što je unijatska crkvena orijentacije napuštena u Istanbulu, sa padom Konstantinopolja, i sam mitropolit Grigorije je oko 1469. “vratio se pravoslavlju” pa ga je kao zakonitog kijevskog i cijele Rusi mitropolita prizmnao inače ne-unijatski patrijarh Dionisije. I već tu dolazimo do značajnog i znakovitog postupka: unijatski đak, izabran od unijatskog patrijarha, biva “legalizovan” od strane, navodno, pravoslavnog patrijarha Dionisija kako bi se vratila kontrola nad kijevskom Mitropolijom, bar u okvirima Poljske kraljevine i Litvanske velike kneževine.

Ono što je upadljivo u ovom kazivanju jeste lakoća sa kojim se današnji crkveni istoričar i helenski kanonista kreće u najtamnijem periodu crkvene istorije Drugog Rima. Ne smijemo zaboraviti da konstantinopoljski patrijarsi i helenski episkopi koji su prihvatili uniju i Ferari i Firenci 1439. nisu tek tako stupili u jedinstvo sa Rimom već su preuzeli i sve teološke inovacije tj jeresi koje su tada u Rimu propovijedane – od čistilišta do učenja o Filioque. Zato je sam jezik istoričara koji se često koristi (“prounijatska poltika” cara i patrijarha, “zapadni kurs” itd) obmanjujući – prihvativši uniju, Konstantinopolj je pristao ne samo na kulturno poniženje već i na jeres. Ako su kanoni Crkve jasno po pitanju otpadništva episkopa u jeres (npr 1-2. kanoni 3. Vaseljenskog sabora itd), kako je onda tek tako lako moguće prestrojavanje čitave jedne pomjesne Crkve sa unijatsko-jeretičkog na pravoslavno-predanjsko shvatanje a da se pritom ne postavi pitanje o kontinuitetu te Crkve sa svojom jeretičkom prošlošću? Da stvar bude još sramotno štetnija na račun Fanara, takva politika očigledno nije današnja: već ponašanje patrijarha Dionisija pokazuje lakoću sa kojom se Fanar odnosio sa jeresima, samo pod uslovom da se uspostavi kontinuitet Moći. Tj već tada između Vlasti i pravoslavnosti, Fanar će izabrati vlast, jer se pokazalo da je pravoslavnost varijabilna i fleksibilna kategorija, prilagodnjiva kontinuitetu vlastoljublja i kontrole.

Moramo sebi postaviti pitanje zašto je to tako? Za vijekove prije 1459. čini se da je odgovor samoočigledan. Politička moć Imperije podarila je Novom Rimu njegova ovlaštenja koja, čak ni tada, nisu postala vaseljenska ali su bila dovoljno moćna da omoguće stalnu ekspanziju. Kako ni sami carevi nisu mogli da pokažu apsolutnu pravoslavnost, sistem imperijalne Crkve i crkvene imperije tražio je kontinuitet čak i kada su se i carevi i patrijarsi brukali nebivalim jeresima – od nestorijanstva do ikonoborstva i unije. Današnjim jezikom rečeno: Carstvo je svaki put iznova konstruisalo “Crkvu Konstantinopolja” kroz narativ kontinuiteta i identitetsa sa starinom, iako su jeresi po sebi odricale tj dekonstruisale i samoukidale porive i istočnorimske Crkve i Imperije da pokažu svoju besprekornu pravoslavnost u svakoj tački svoga toka. Jeres bi prekidala tokove, politika ih je nasuprot tome uspostavljala, ignorišući sopstveni pad. U izvjesnom smislu ovaj manir se nastavio i nakon 1453, kada Carstva nije više bilo: Fanar je tada i dalje nastavio da se ponaša kao Crkva koju je Imperija ovlastila da i dalje vrši ulogu arbitra u Pravoslavlju a grčki nacionalizam, slovenska infantilnost pa i nostalgija za palim Carstvom činili su horizont  našeg (ne)razumijevanja na kome se Fanar uvijek pojavljivao kao “Carigradska patrijaršija”. Ta struktura je i nakon 1453. mogla da protivrječi sama sebi iz prošlosti – kao, na primjer, kada je političko-ekonomskim manipulacijama ukinula autokefalije Ohridkse arhiepiskopije i Pećke patrijaršije, iako je, u teoriji, ista ta Crkva dala autokefaliju Srpskoj Crkvi 1219. godine. Da li je „Carigrad“ i davao i ukidao autokefalije ili je po srijedi jedan sasvim novi identitet? Danas je sasvim smisleno postaviti pitanje: da li je u pitanju ista Crkva? Po čemu je to „Crkva Konstantinopolja“ u situaciji u kojoj Konstantinopolja nema, a ona sama se vodi kriterijumom „promjenjivih političkih okolnosti“ na osnovu koga procijenjuje ko jeste a ko nije Crkva? Šta to njoj daje pravo da samo sebi utvrđuje kontinuitet i identitet i pored notorne činjenica da se u njenom katalogu patrijaraha i arhiepiskopa nalaze nesumnjivo mnoštvo jeretika i otpadnika od vjere, dok u katalozima slovenskih pravoslavnih Crkava, kojima se negira kontinuitet, pa čak i pravo na autokefaliju – nemate nijednog jeretika niti otpadnika od pravoslavne vjere? Da li je uopšte moguće naći ijedan kriterijum – osim kulturne nacionalne imaginacije helenskog naroda – da u fanarskoj strukturi vidi „crkvu Konstantinopolja“?

Često se danas govori da je Crkva nakon Oktobarske revolucije izašla iz imperatorskog ili konstantinovskog perioda uređenja odnosa Crkve i države. Imperija, hrišćanska imperija, danas ne postoji – to po svom zvaničnom ustavnom uređenju ali i državnoj ideologiji nije ni savremena Ruska Federacija. U takvim okolnostima ostaje da nasljeđe vaseljenskih sabora doživljavamo i primamo onako kako su ga vijekovima prihvatali crkveni kanonisti – kao spasonosna u Hristu uputstva kojima se orijentišemo u svom crkvenom životu, a ne kao povode za neprekidno konstruisanje jedne institucije koja odavno već ne postoji, budući da se očigledno ne ponaša kao faktor jedinstva već kao faktor haosa u međupravoslavnim crkvenim odnosima. Vrijeme imperije je (bar zasad) prošlo, pa je vrijeme da se pravoslavne pomjsne Crkve polako pripremaju za vrijeme koje dolazi, Ukoliko se, nekim čudom, crkvena struktura iz Fanara povrati iz svojih fantazija i ambicija, možda će se za nju naći mjesto „prvog među jednakim“, mada istorija ne pamti slučaj da se nečija ambicija samoregulisaa i ugasila. Ukoliko se to ne desi – što je danas vrlo izvjesno – moraćemo se navikavati na povratak na stanje stvari prije Prvog vaseljenskog sabora, stanje stvari u kome su same pomjesne Crkve međusobno održavala liturgijsko i dogmatsko jedinstvo bez pomoći Imperije i „Crkve Novog Rima“. Da li će se to desiti u „amanskom formatu“ ili nekom drugom, ostaje da se vidi. Za početak, u ime Predanja i osnovnog mentalnog zdravlja, moramo da se naviknemo da sa Fanarom razgovaramo bar na ravnopravnim osnovama. 


[1] Darko Ristov Đogo, Da li danas postoji „pentarhija“? (O „autokefaliji“, „starim“ i „novim“ patriajršijama danas), Zbornik radova sa naučnog skupa (Foča, 27–28. maj 2022. godine), str. 61-84.

[2] https://www.bbc.com/ukrainian/features-46069420  Datum pristuanja 12.9.2024. Vrlo je važno i indikativno da J. Geča u svom tumačenju upravo navodi teoriju o potpunim i nepotpunim autokefalijama kao uvod u svoje konfabulacije o ulozi Fanara u prošlosti i sadašnjosti Crkve u Rusiji i u Pravoslavlju uopšte.

[3] «Στην Μητέρα Εκκλησία, το Οικουμενικό Πατριαρχείο, επανέρχεται η πνευματική και κανονική ευθύνη της διευθέτησης των εκκλησιαστικών πραγμάτων του νέου ανεξάρτητου κράτους.Το αυτό ισχύει και όταν ένα κράτος, που έχει Τόμο αυτοκεφαλίας, για οποιονδήποτε λόγο παύει να υπάρχει…  Αυτονόητο τυγχάνει ότι, όπως η πολιτική εξουσία της Σερβίας δεν νομιμοποιείται αυτοβούλως να παρεμβαίνει στα του κράτους της Βόρειας Μακεδονίας, για τον ίδιο λόγο και η Εκκλησία της Σερβίας δεν έχει κανονικά δικαιώματα, ούτε εκκλησιαστική δικαιοδοσία στην επικράτεια του διεθνώς αναγνωρισμένου νέου αυτού κράτους, που είναι το στερνοπαίδι των βαλκανικών κρατών.“ V.  https://www.ekirikas.com/i-mitera-ekklisia-sti-dimokratia-tis-v/ datum pristupanja 22.9.2024.

[5] Darko Đogo: Slučajna Srbija protiv Nebeske Srbije, 2024, KULTURA PONIŠTAVANJA I PONIŠTAVANJE KULTURE: SRPSKI „SLUČAJ” (Radovi s istoimenog naučnog skupa održanog u Andrićgradu, 27. juna 2023), 117-134.

[7] v Darko Ristov Đogo, Rusь – rusko-ukrajinsko crkveno pitanje (crkvena istorija, identiteti, teologija). Knjiga 1: od početaka Rusi do 1670., PBF Sv. Vasilija Ostroškog, Foča, 2020,  154.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Darko Ristov Đogo: Carigradska patrijaršija i Crkva na Rusi – ko je konstrukt a ko konstruktor?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *