IN4S

IN4S portal

Darko Vlahović donirao 300.000 evra, Glavni grad Podgorica ni da odgovori

1 min read

Asocijacija C. R. E. A. M. Montenegro PPP Alliance koju predstavlja Darko Vlahović u Crnoj Gori je dodijelila donaciju o 300.000evra u vidu Studije za rekonstrukciju cjelokupnog stadiona pod Goricom u 4 faze. Studiju je izradila prestižna njemačka kompanija Arenacom koju potpisuje Tomas Špek, Ekspert FIFA i UEFA za bezbjednost i izgradnju fudbalskih stadiona, sa najvećim referencama u projektovanju, izgradnji i bezbijednosti fudbalskih stadiona.

Kroz lični autoritet i poslovni kredibilitet sa prestižnim međunarodnim kompanijama i institucijama želio sam dati doprinos razvoju svog rodnog grada Podgorice. Saradnja sa glavnim gradom je bila korektna do dolaska Filipa Aleksića za glavnog gradskog arhitektu krajem 2018.g, od tog trenutka nastaju problemi i otvoren animozitet prema meni i mom doprinosu projektu, kaže Darko Vlahović.

Dana 13. 9. 2019.g, kada sam predao završenu Studiju Glavnom gradu Pogorici i još do sada nisam dobio dokument o prihvatanju ili ne prihvatanju donacije, iako je Studija postavljena u drugom javnom konkursu kao prilog konkursa? Saradnja sa Glavnim gradom je započeta konsenzusom da se cijeli proces odvijaja kroz transparentne međunarodne konkurse, kako bi se dobila najkvalitetnija rješenja, najkvalitetniji partneri i međunarodno finansiranje koje može obezbijediti razne vrste subvencija i za projekat i za Glavni grad Podgoricu. Interes Glavnog grada je bio da se izgradi istočna tribina koja neće biti finansirana iz budžeta i tako rastereti javne finansije, takođe da se posle dugog niza godina i bezuspešnih pokušaja konačno dođe do izgradnje tribine.

Raspisivanjem prvog javnog konkursa za idejno rješenje 20.12.2019.g, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić, zloupotrebljava službeni položaj i pravi brojne propuste koji su i doveli do fijaska u prvom javnom konkursu. Ignoriše potpisan Memorandum o saradnji od 6.08.2015.g, i Ugovor o donaciji od 16.11 2016.g,između C. R. E. A. M. Montenegro PPP Alliance i Glavnog grada Podgorice,na način što:

 Ne raspisuje međunarodni već nacionalni javni konkurs i automacki eliminiše sve međunarodne kompanije koje imaju reference da su projektovale fudbalsku infrastrukturu po FIFA i UEFA standardima a koje bi se prijavile na konkursu?

 Ne uključuje izrađenu Studiju u javni konkurs i pored donešenog Zaključka Glavnog grada o njenom postavljanju kao preduslovom za objavu konkursa?

 Ne traži da pobjednička idejna rješenje trebaju potpisivati autori i firme sa iskustvom u projektovanju stadiona po UEFA standardima?

 Ne traži da konkursom kriterijum bude UEFA 4* kako je u Studiji definisano i u razgovorima koji su vođeni tokom izrade Studije već traži niži kriterijum UEFA 3*?

 Ne postavlja u žiriju člana koji je ocjenjivao idejna rješenja po UEFA standardima?

 Ne traži u konkursu tribinu od 5.000 mjesta kako je u Studiji definisano već 6.000?

 Ne traži se konkursom obavezna preporuka međunarodnog eksperta za izgradnju stadiona da se teren mora proširiti na istočnu stranu 10 metara, kako bi se konačno dobio teren prema zahtjevima FIFA i UEFA?

U šturim informacijama nakon završetka konkursa koje je dao glavni gradski arhitekta Filip Aleksić, saznajemo da nijedan od tri pristigla rada na konkursu za idejno rješenje nije zavrijedio prvu nagradu.

“Nakon pregleda tri prispjela rada nažalost,nemamo pobjedničko rješenje a naknadno je diskvalifikovan i dobitnik druge nagrade.Nakon što je žiri otvorio
koverte utvrđeno je da jedan član ovog autorskog tima u poslovnom odnosu sa članom žirija zbog čega je žiri odlučio da autorski tim diskvalifikuje. Dragan Komatina je član žirija kod koga je u poslovnom odnosu drugonagrađena pa diskvalifikovana, koji je i suvlasnik projektantskog biroa Studio K. Raspisujući drugi javni konkurs 26. 6.2020.g, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić i dalje ostaju pri istom modelu koji je doživio fijasko u prvom konkursu i to na način što:

 Ne raspisuje međunarodni već opet nacionalni javni konkurs sa jasnom porukom da ne žele dobiti kvalitetna rješenja međunarodnih kompanija koje imaju reference u fudbalskoj infrastrukturi po FIFA i UEFA standardima a koje su iskazale interesovanje da se prijave na javni konkurs?

 Ne uključuje izrađenu i predatu Studiju u konkurs već jednu od radnih verzija?

 Ne traži da pobjednička idejna rješenje trebaju potpisivati autori i firme sa iskustvom u projektovanju stadiona po UEFA standardima?

 Ne traži da konkursom kriterijum bude UEFA 4* kako je u Studiji definisano i u
razgovorima koji su vođeni tokom izrade Studije već traži niži kriterijum UEFA 3*?

 Ne postavlja u žiriju člana koji je ocjenjivao idejna rješenja po UEFA standardima?

 Ne traži u konkursu tribinu od 5.000 mjesta kako je u Studiji definisano već 6.000?

 Ne traži se konkursom obavezna preporuka međunarodnog Experta za izgradnju stadiona da se teren mora proširiti na istočnu stranu 10 metara, kako bi se konačno dobio teren prema zahtjevima FIFA i UEFA?

 U raspisu konkursa u članu 17. jezik na kome se raspisuje i sprovodi konkurs piše:

Raspisivač raspisuje i sprovodi konkurs na crnogorskom jeziku,a u prilogu se nalazi nezvanična (radna) verzija Studije i to na engleskom jeziku. Javno je poznato za loša iskustva koja imamo u projektovanju sjeverne i južne tribine gdje se iz nekoliko redova ne vidi cijeli teren,dok sa za zapadnu tribinu ne štampaju karte za prva dva reda jer se ne vidi veliki dio terena. Takođe ta projektna rješenja nisi ispunila ni sve kriterijume bezbjednosti za direktne učesnike fudbalskih utakmica. Poznat je događaj sa utakmice kvalifikacija za EURO 2016 između Crne Gore i Rusije kada je gostujući golman Igor Akinfejev pogođen bakljom u glavu, nakon čega je delegat prekinuo utakmicu.

Akinfejev pogođen bakljom u glavu; foto: daznservices.com

Na završenom drugom javnom konkursu stručni žiri u sastavu: glavni državni arhitekta Dragan Vuković, profesorica na Arhitektonskom fakultetu Slavica Stamatović Vučković, predsjednik FSCG Dejan Savićević, arhitekta Jurij Sadar, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić, sekretar Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Miljan Barović, pomoćnik sekretara za oblast sporta u Sekretarijatu za kulturu i sport Miloš Antić, su dodijeli:

1 nagrada: 20.000 evra DID111 – Ivan Jovićević, Dušan Đurović,Denis Tahirović.

2 nagrada: 10.000 evra EGM135 – Ivana Bulatović, Nađa Pejović, Bojana Cerović, Filip Komatina.

3 nagrada: 5.000 evra SPG123 – Slavica Komatina, Tamara Novaković, Pavle Komatina, Nina Čelebić.

Na javnom konkursu se prijavilo 10 konkursnih radova koje potpisuju ukupno 26 autora, ali je veoma interesantno da su i prvu i drugu i treću nagradu osvoili, supruga,dva sina i četvoro saradnika iz projektantske firme Studio K,čiji je suvlasnik, član žirija iz prvog konkursa Dragan Komatina?? Takođe se mora primjetiti i nevjerovatan talenat pobjedničkih autora da osvajaju glavne nagrade u izradi idejnih rješenja od vrtića i jaslica preko osnovnih škola do tribina stadiona po UEFA standardima,a za koje je javno skoro nemoguće dobiti više informacija.

Đurović Dušan – Studija K i Jovićević Ivan

Prva nagrada za idejno rješenje vrtića i jaslice u Ulcinju. jul 2019. g.

Prva nagrada za idejno rješenje osnovne škole u Tološima. Februar 2020. g.

Prva nagrada za idejno rješenje istočne tribine u Podgorici. Septembar 2020. g.

Pejović Nađa – Studija K, treća nagrada za idejno rješenje osnovne škole u Tološima. Druga nagrada na prvom konkursu za istočnu tribinu ali je naknadno diskvalifikovana jer ju je prepoznao član žirija Dragan Komatina kao svoju zaposlenu. Druga nagrada na drugom javnom konkursu za idejno rješenje istočne tribine.

Komatina Slavica – suvlasnica Studija K, supruga člana žirija iz prvog konkursa i suvlasnika Studija K, Dragana Komatine.

Treća nagrada na drugom javnom konkursu za idejno rješenje istočne tribine. Komatina Filip – Studio K, druga nagrada na drugom javnom konkursu za idejno rješenje istočne tribine.

Komatina Pavle – Studio K, treća nagrada na drugom javnom konkursu od za idejno rješenje istočne tribine.

Bulatović Ivana – Studio K, druga nagrada na drugom javnom konkursu od 26.06.2020.godine, za idejno rješenje istočne tribine.

Cerović Bojana – Studio K, druga nagrada na drugom javnom konkursu za idejno rješenje istočne tribine.

Da li se ovdje radi o jednoj pretaletovanoj i preuspješnoj porodici i firmi Studio K ili je nešto drugo u pitanju možda je to pitanje i za nove demokratske institucije!

U pobjedničkom idejnom rješenju za istočnu tribine u okviru projektovane tribine su pored istočne tribine od 6.026 mjesta predviđene i dvije podzemne etaže sa 430 parking mjesta. Glavni gradski arhitekta Filip Aleksić je 26.06.2020.g, raspisao nacionalni konkurs za istočnu tribinu i podzemnu parking garažu dok samo 14 dana kasnije 10.07.2020.g, raspisuje međunarodni konkursa za podzemnu parking garažu na Trgu nezavisnosti? Dolazimo do nevjerovatnog zaključka da nam tribinu od 6.000 mjesta sa strogim standardima FIFA i UEFA i dvoetažnu podzemnu parking garažu sa 430 parking mjesta može projektovati domaća pamet, dok nam samo za podzemnu parking garažu na Trgu nezavisnosti, potrebna međunarodna pamet. Ili je moža nešto drugo u pitanju?

Trg nezavisnosti

Nakon javnog saopštenja Darka Vlahovića o brojnim zloupotrebama i nepravilnostimo u oba javna konkursa za istočnu tribinu koje je počinila uprava Glavnog grada, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić se obratio reagovanjem.

„Kao glavni gradski arhitekta i predsjednik Saveza arhitekata Crne Gore, smatrao sam da Crna Gora apsolutno ima kvaliteta i znanja da ovaj projekat može potpisati lokalna scena, što se ispostavilo kao ispravna odluka.Na taj način dobijena je višestruka korist, gdje je kolegama pružena mogućnost da pokažu svoj talenat, kao i novčane nagrade koje su ostale u Crnoj Gori. Takođe, o problematici koja se odnosi na dogradnju postojećeg objekta,najbolje mogu odgovoriti ljudi koji poznaju lokalne uslove“.

Prema riječima donatora Darka Vlahovića početkom oktobra je završena stručna analiza tri pobjednička idejna rješenja za istočnu tribinu Gradskog stadiona koju je uradio, FIFA i UEFA Ekspert za projektovanje, izgradnju i bezbjednost fudbalskih stadiona Tomas Špek i www.arenacom.eu. On smatra da nijedno idejno rješenje za istočnu tribinu podgoričkog Gradskog stadiona koje su nadležni nagradili ne odgovara zahtjevima UEFA Zelenog vodiča o izgradnji stadiona.

U analizi koju smo imali na uvid se kaže da Istočna tribina koja je bila tema konkursa za idejno rješenje, čini samo 25 odsto ukupnog dizajna. Bez kompletnog dizajna novog stadiona, čak i izgrađenog u četiri faze, nije moguće odlučiti se za pojedinačnu tribinu. Vjerujemo da odgovorni subjekt za ovaj konkurs nije razumio puni obuhvat i da nijedan od ponuđača nije pravilno odgovorio na ovaj zahtjev.

Prema savjetima Arenakom, očekivali smo da ćemo dobiti koncept koji prikazuje četiri razvojne faze novog stadiona, uključujući pomjeranje fudbalskog terena na istočnu stranu, kako bi se konačno dobio teren prema zahtjevima FIFA i UEFA, uključujući sve potrebne zone okolo – zona za zagrijavanje, klupe za igrače, trenerske zone, područja za fotografe. Takođe, kao što smo savjetovali, „OBI – VAN‟ (prostor za medijske kamione sa oko 1.200 metara kvadratnih) mora se privremeno razviti iza istočne tribine – što nije vidljivo u tri nagrađena idejna rješenja. Nijedan od učesnika na konkursu nije odgovorio ovim zahtjevima”, navodi Špek u analizi.

Napominje da je za gradnju podgoričkog Gradskog stadiona najvjerovatniji model javnoprivatnog partnerstva, pa su učesnici na konkursu trebalo da “ulože svoju sposobnost u
razvijanje strukture prihoda, kako za dane utakmica tako i za dane kada se utakmice ne igraju, kako bi omogućili privatnom investitoru da struktuira finansiranje”. “Ne možemo da nađemo odgovarajuće rješenje za ovaj zahtjev, koji je pored dizajna stadiona, neophodan. Prema savjetima Arenacom, očekivali bismo da će učesnici na konkursu angažovati međunarodne savjetnike za stadione, ali ne možemo vidjeti da je bilo koja od dizajnerskih kuća koristila savjetnike koji rade za FIFA ili UEFA”, navodi Špek u analizi.

Kad je u pitanju pobjedničko rješenje, Špek tvrdi da je “više je nego očigledno da ne razumije kako da dizajnira stadione u skladu sa zahtjevima Zelenog vodiča UEFA”.

Lokacija parkinga i kancelarija je jednostavno pogrešna ili ne postoji. Kompanija nije razumjela ni potrebu javnoprivatnog partnerstva. Ne vidimo da je korišćen sav potencijal za ostvarivanje dodatnog prihoda danima kada nema odigravanja utakmica. Predlog dizajna pomalo podsjeća na dosadan i staromodan sovjetski dizajn, i ima puno prostora za poboljšanje”, zaključuje Špek u analizi.

Predstavnik asocijacije “C.R.E.A.M Montenegro PPP Alliance” Darko Vlahović, osvrćući se na analizu Špeka,postavio je pitanja gradonačelniku Ivanu Vukoviću i Vladi Crne Gore: Ko bi mogao imati interes, da se Glavni grad Podgorica i Vlada Crne Gore odluče za model plaćanja više od 16 miliona eura iz budžeta za izgradnju istočne tribine u situaciji gdje smo već zaduženi 90 odsto BDP, dok se i najrazvijene zemlje bore za dolazak stranih investicija?

Ko bi mogao imati interes, da se ne prihvati model prema kojem Glavni grad Podgorica i Vlada Crne Gore ne investiraju ni evro, već učestvuju sa zemljištem i komunalijama, a dobijaju istočnu tribinu po UEFA standardima i dio poslovnih prostora od više
zainteresovanih ponuđača tokom transparentnog međunarodnog tendera”, pita Vlahović.

Ilustracija: IN4S

Nejasno je, smatra on, i ko bi mogao imati interes da “Glavni grad Podgorica i Vlada odbiju model koji bi mogao dovesti strane investicije u centar grada i uz dodatne sadržaje omogućiti investiranje i do 100 miliona eura”. “Ko bi mogao imati interes i čega se uprava Glavnog grada plašila kada je dva puta organizovala nacionalni, a ne međunarodni javni konkurs za idejno rješenje, iako Glavni grad bira stručni žiri i odlučuje ko će biti pobjednik konkursa? Ko bi mogao imati interes da se ne revitalizuje centar grada i da se kroz nove atraktivne sadžaje otvore nova radna mjesta, a ljudi povežu direktno sa prirodom – park šuma Gorica? Ko bi mogao imati interes da umjesto novoizgrađene istočne tribine i novih atraktivnih sadržaja predviđenih DUP-om „Nova Varoš 2‟, mi imamo urbanu preriju u centru grada. Ko bi mogao imati interes, da se veoma lako odlučuje da se gradi infrastruktura koristeći moć potpisa i pečata i to sve plaćajući iz budžeta ili zaduživanjem sadašnjih i budućih generacija? Zloupotrebljavajući službeni položaj u toku organizovanja i prvog i drugog konkursa, glavni gradski arhiteta Filip Aleksić je potrošio 61.508,00 evra novca svih građana Podgorice za bezvrijedno odštampani papir u vidu idejnih rješenja koja su izradili autori bez ikakvih referenci u projektovanju stadiona. Tako je izgubljena još jedna godina zbog samovolje i zloupotrebe položaja glavnog gradskog arhitekte Filipa Aleksića uz punu podršku Gradonačelnika Ivana Vukovića.

O transparentnosti Glavnog grada Podgorica govori i slučaj nakon završetka drugog javnog konkursa za idejno rješenje istočne tribine,kada su na svom zvaničnom veb-portalu www.podgorica.me ,„Oglasna strana“ prvo postavili a nakon 24 sata i izbrisali najvažnije informacije o imenima pobjedničkih autora i nagrađenim radovima? Izbrisane su linkovi od 03. 08. 2020. g. na kojem su bila postavljena: pitanja i odgovori u vezi sa konkursom do 27. 07. 2020. g., a koja su bila poslata na imejl adrese izvjestilaca konkursa. Zatim, od 02.10.2020.g, na kojem su bile postavljene: Odluka žirija, Završni izvještaj žirija, Izvještaj o otvaranju koverti sa oznakom PODACI O AUTORU i Radovi.

Glavni grad Podgorica je na svom zvaničnom veb portalu www.podgorica.me ,„Oglasna strana“ ostavio samo informacije: Od 26. 06. 2020. g, Raspis konkursa za idejno arhitektonsko rješenje istočne tribine gradskog stadiona u Pogorici. I od 02.10.2020.g, Odluka žirija (na kojoj su samo šifre nagrađenih radova bez imena autora i pobjedničkih radova)?

Zašto je uprava Glavnog grada Podgorice i sa kojim ciljem uskratila javnost o informacijama vezane za imena pobjedničkih autora, radove pobjedničkih autora i objavila samo šifre pobjedničkih radova, na svom web portalu www.podgorica.me ,„Oglasna strana? Istočna tribina stadiona pod Goricom po idejnom rješenju koje su odabrali između ostalog, predsjednik FSCG Dejan Savićević, glavni državni arhitekta Dragan Vuković, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić itd,imaće 6.026 mjesta i koštaće, 16.548.718,00 evra, koje će platiti Vlada Crne Gore i FSCG. Tako ćemo kompletirati Nacionalni stadion gdje zapadna tribina ima 4.700 mjesta, sjeverna tribina 2.700mjesta, južna tribina 2.700 mjesta i istočna tribina 6.026 mjesta?

Prije nekoliko dana po prijavi Uprave za javne radove, MORT je formirao tri radne grupe koje će ispitati postupanje u izradi tehničke dokumentacije i revizije prijavljenih projekta koji se finansiraju iz budžeta, gdje se predlaže oduzimanje licenci firmama i inženjerima. Razlog su
falični projekti zbog čega su potrebni dodatni radovi koji koštaju u milionskim iznosima građane Crne Gore. Jedan od faličnih projekata koji će ispitati radne grupe MORT-a je i projektant fudbalskog stadiona na Cetinju, Studio K i glavni projektant Dragan Komatina?

Nakon javno objavljene analize Tomasa Špeka, Ekspert FIFA i UEFA za bezbjednost i izgradnju fudbalskih stadiona od 21. 11. 2020. g, i na više postavljenih pitanja Darka Vlahovića još od 13. 10. 2020. g. nema reagovanja niti odgovora kako od čelnika FSCG tako ni od gradonačelnika Ivana Vukovića? Vlahović je dodao da je za njega nije patriotizam držati desnu ruku na srcu dok slušate himnu a lijevom rukom koristeći moć pečata i potpisa plaćati potrebnu infrastrukturu iz gradske i državne kase i tako zaduživati sadašnje i buduće generacije! Biti patriota ne znači biti za vlast, imati obavezu prema svom narodu i državi a ne prema vlasti je za mene patriotizam„, na kraju je zaključio Darko Vlahović.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net