Dejanović: "Torlak" nije na prodaju
Ministarka zadravlja Savica Đukić Dejanović poručila je danas da će do kraja godine biti dogovorena saradnja Instituta za vakcine, viruse i serume „Torlak“ i zainteresovanih farmaceutskih kompanija, kao i da Torlak nije na prodaju.
Upitana da li je planirana prodaja „Torlaka“, ministarka zdravlja je rekla da nema reči o prodaji i da „sve što je naše treba vratiti na noge“.
Članovi koordinacionog tela zaduženog za pronalazak strateškog partnera za „Torlak“ već su razgovarali s predstavnicima farmaceutskih kompanija, poput „Klapsos Smit Klajn“, a uskoro će imati razgovore i sa ostalm zainteresovanim farmaceutskim kućama, među kojima su i francuske i nemačke kompanije, rekla je ministarka.
U tom koordinacionom telu su, osim ministarake zdravlja Đukić Dejanović, i ministar privrede Saša Radulović i ministarka energetike Zorana Mihajlović.
Milisavljević: Ko je odgovoran za urušavanje Torlaka?
Predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje Dušan Milisavljević upitao je Vladu Srbije ko je odgovoran za stanje u Institutu Torlak, budući da je u prethodnim godinama država ulagala ogromna sredstva za pokretanje proizvodnje pojedinih vakcina.
„Postavljam pitanje vladi koji su pojedinci odgovorni u Torlaku i Ministarstvu zdravlja, ko je to napravio toliku štetu da bi u ovom trenutku rešenje trebalo da bude privatizacija ili strateško partnerstvo sa određenom farmaceutskom kućom“, rekao je Milisavljević novinarima u parlamentu.
On smatra da se do sada haotično ulazilo u rešenje problema Torlaka, a reč je, kako je naveo, o jakoj i referentnoj ustanovi.
„Država je uložila ogromna sredstva: 2007. godine u proizvodnju vakcine protiv gripa uložila je više od pola miliona evra, a potom i 3,5 miliona evra za proizvodnju polio vakcine, a sve te investicije su nestale i nisu uspele da stave u pogon Torlak“, rekao je Milosavljević, koji je i poslanik DS.
On kaže se stiče utisak da neko već 20 godina svesno uništava zdravstveni sistem i kao da neko ima cilj, kao što je to bilo prilikom privatizacija nekih fabrika, da sistemski uništi zdravstvo i da potom neke kompanije kupe ono što su građani decenijama pravili i finansirali.
„Na kraju ćemo doći do toga da će samo mali broj ljudi koji imaju sredstva moći da se leče u privatnim bolnicama“, rekao je Milisavljević i dodao da se ne slaže sa konceptom rukovođenja zdravstva.