Delo Kapetana Dragana — istorijski presedan u borbi za ljudska prava
1 min readAutor: Jelena Šahova
Delo Danijela Snedena, poznatog i kao Dragan Vasiljković ili Kapetan Dragan, predstavlja svetski presedan u borbi za ljudska prava.
Kapetan Dragan, jedna od najpoznatijih ličnosti sa Balkana tokom 1990-ih godina, suočava se sa nepravdom već dve decenije, što predstavlja neviđen slučaj u savremenom svetu. Njegov predmet pred Komitetom UN za ljudska prava, pod brojem CCPR 2853/2016, osvetljava zapanjujuću činjenicu — nijedna osoba u modernoj istoriji nije provela toliko vremena u pritvoru među osuđenim kriminalcima, bez podignute optužnice, dokaza krivice i prava na fer suđenje.
Kapetan Dragan je proveo devet i po godina u najstrožim uslovima zatvora u Australiji, a zvanična optužnica protiv njega podignuta je tek godinu i po dana nakon njegove ekstradicije u Hrvatsku. Ova situacija predstavlja direktno kršenje člana 9 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (MPGP), koji garantuje pravo na slobodu i bezbednost ličnosti, kao i pravo na brzo i pravedno suđenje.
Delo Kapetana Dragana — istorijski presedan u borbi za ljudska prava
Iako je 1990-ih Kapetan Dragan bio jedna od najprepoznatljivijih ličnosti na Balkanu, navodne optužbe za mučenje nisu se pominjale čitavih četrnaest godina, uključujući i same „žrtve“. Činjenica da je Kapetan Dragan bio toliko poznat, da nije mogao večerati u restoranu a da za to ne sazna hiljadu ljudi, ističe apsurdnost tvrdnji da je mogao počiniti zločine bez svedoka ili medicinskih zapisa tokom tog perioda. Čak ni Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju (MTBJ) nije pronašao osnov za podizanje optužnice protiv njega. Naprotiv, Kapetan Dragan, svedočeći na suđenju Miloševiću pred MTBJ, javno je odbio ponuđeni imunitet i insistirao da svedoči otvoreno.
Posebno je značajno da su optužbe pokrenute tek nakon što je Kapetan Dragan podneo tužbu protiv novina The Australian, u vlasništvu Ruperta Mardoka. Uprkos nedostatku dokaza, Hrvatska je podigla optužnice četrnaest godina nakon navodnih događaja i predstavila svedoke koji nikada ranije nisu govorili o bilo kakvim zloupotrebama.
Prioritet — zaštita ljudskih prava
Pravni tim Kapetana Dragana posebno ističe njegovu posvećenost ljudskim pravima tokom ratnih sukoba. Kapetan Dragan je bio poznat po fokusiranju na zaštitu civila i ratnih zarobljenika, uvek težeći minimizaciji ljudskih gubitaka i pružanju humanitarne pomoći kroz fondaciju koja nosi njegovo ime. Ta fondacija pomogla je više od 67.000 žrtava rata, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost, i obezbedila stipendije za više od 14.000 dece čiji su roditelji poginuli ili bili ranjeni tokom ratova 1990-ih. Kompletna dokumentacija o radu fondacije predata je, arhivirana i dostupna za uvid u Međunarodnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju (MTBJ).
Čak i nakon više od dvadeset godina ove nepravde, Kapetan Dragan nastavlja borbu za prava nepravedno osuđenih, posebno onih za koje ne postoje verodostojni dokazi, kao što je bio slučaj sa njim. Ova snažna motivacija ga pokreće da nastavi borbu za ljudska prava širom sveta.
Svetski presedan — pritvor bez formalnih optužbi
Važno je napomenuti da Kapetanu Draganu nikada nisu podignute zvanične optužnice tokom njegovog devetogodišnjeg pritvora u Australiji, što njegov slučaj čini presedanom čak i u poređenju sa poznatim političkim zatvorenicima, poput Nelsona Mandele, Mahatme Gandija i Džulijana Asanža. Svi zajedno, oni nisu proveli toliko vremena u zatvoru bez zvaničnih optužbi kao Kapetan Dragan. On je prvi koji je prošao kroz ovakvo iskustvo, što njegov slučaj stavlja u centar svetske borbe za ljudska prava.
Neporeciva činjenica ostaje da je Kapetan Dragan kroz svoju fondaciju i javne nastupe učinio više nego mnogi nobelovci, a ipak je kažnjen neviđenom nepravdom koja se može nazvati „demonskom inverzijom pravde“.
Istorijski proces protiv Australije
Ovo je prvi put da je nepravda prema jednom Srbinu podignuta na ovaj nivo pred Komitetom UN za ljudska prava. Međunarodni pravni tim Kapetana Dragana, koji je neumorno radio na tome da ovaj predmet stigne do Komiteta, očekuje pobedu u ovom slučaju i osudu Australije. Poslednji podaci iz Komiteta govore da će presuda biti doneta na jednoj od narednih sednica, najkasnije do marta 2025. godine, što će otvoriti put za višemilionsku tužbu za naknadu štete protiv Australije.
ZELIM TI POBJEDU U BORBI PROTIV AUSTRALIJSKIH SATANISTA A POSLIJE I KRVATSKIH