Demokrate donijele Odluku o koaliciji sa opozicijom u Budvi i Kotoru
1 min readDemokratska Crna Gora održala je u Podgorici 10. sjednicu Glavnog odbora, na kojoj je donijeto niz značajnih odluka za rad, djelovanje i funkcionisanje partije, a između ostalog i Odluku o stupanju u postizborne koalicije sa opozicionim političkim subjektima radi konstituisanja vlasti u opštinama Budva i Kotor.
„Glavni odbor je donio Odluku o stupanju u postizborne koalicije sa opozicionim političkim subjektima radi konstituisanja, organizacije i vršenja vlasti u opštinama Budva i Kotor. Ove jednoglasne odluke pokazuju koliko su Demokrate iskrene u svom opozicionom stavu i jedinstvu i želji da se smijeni vlast DPS-a. U tom smislu, Glavni odbor ovlastio je predsjednike opštinskih odbora Demokrata Budva i Kotor da potpišu koalicione sporazume kada pregovarački timovi usaglase bitne elemente tih sporazuma“, navedeno je u saopštenju Demokrata, čiji nastavak prenosimo u cjelosti.
Glavni odbor smatra da su Demokrate na parlamentarnim i lokalnim izborima 16. oktobra u antidemokratskim uslovima ostvarile odličan izborni rezultat, posebno imajući u vidu da smo već na prvim izborima uspjeli da ponesemo oreol druge po snazi političke partije u Crnoj Gori, a vodeće demokratske snage u opštinama Budva i Kotor, gdje su opozicione strukture ostvarile većinu glasova i odborničkih mandata u lokalnim parlamentima.
Članovi Glavnog odbora su jedinstveni u ocjeni da su prethodni izbori održani su u atmosferi antidemokratije, straha i širenja panike na izborni dan, kao i da su ih obilježile brojne zloupotrebe u predizbornom i izbornom procesu, tako da 180 000 glasova koje su ostvarile opozicione partije, što je ubjedljivo najveći broj glasova opozicije u novijoj istoriji, predstavlja potvrdu da je Demokratska partija socijalista izgubila svaki legitimitet za vršenje vlasti.
Zaključeno je i da bojkot rada Parlamenta od strane svih opozicionih poslanika daje vidljive rezultate i predstavlja adekvatnu i opravdanu mjeru odgovora opozicije, imajući u vidu antidemokratski karakter vlasti u Crnoj Gori, zemlji kandidatu za članstvo u EU, ali i zemlji u kojoj vlast nikada nije smijenjena na izborima.
Glavni odbor podržava sačinjavanje Platforme od strane opozicionih političkih subjekata, koja će se temeljiti na ključnom preduslovu da nema prekida bojkota rada u Parlamentu bez određivanja datuma ponavljanja parlamentarnih izbora, uz navedeni zahtjev za političko, institucionalno i pravno razrješenje slučaja „državni udar“. Tek nakon ispunjenja tih preduslova, stvorile bi se pretpostavke za institucionalnu borbu za izborne uslove. Glavni odbor smatra da bi odnos prema DPS-u, u procesu izlaska iz političke i institucionalne krize, trebalo urediti po sistemu „uzmi ili ostavi“, imajući u vidu brojne izigrane dogovore sa pojedinim opozicionim političkim subjektima, u prethodnom periodu.