Demokratski: Srpski jezik govori većina – da mijenjamo?
Piše: Stefan Sinanović
Zaključak: srpskim jezikom govori nadpolovična većina stanovnika u jedanaest crnogorskih opština (Andrijevica, Berane, Danilovgrad, Herceg Novi, Kolašin, Mojkovac, Pljevlja, Plužine, Šavnik, Žabljak, Zeta); relativna većina stanovnika govori srpskim jezikom u glavnom gradu i u još pet opština (u najvećoj Podgorici; Nikšiću, Bijelom Polju, Budvi, Kotoru i Tivtu) s tim što je ovdje nezanemarljiv podatak da je, recimo, u Nikšiću srpski jezik na 49,45% (dakle umalo većina, a slično je i u drugim sredinama).
Službenim, crnogorskim jezikom, većina stanovnika govori jedino u opštini Cetinje (ukupna populacija: 14.494) i, relativna većina, u Baru (40%, što je za nekih šest procenata više od govornika srpskog jezika).
U svim ovim sredinama djeca književnost, pravopis i gramatiku uče iz udžbenika na kojima piše „Crnogorski jezik”, a njihov autor je Adnan Čirgić.
Da mijenjamo? #demokratski
Izvor: Fejsbuk
Fino je da neko muslimanskog porijekla ovako razmišlja. Njegovi stari su bili muslimani iz Plava.
Mjenjajte no što ćete drugo, nemožemo bit jedina država na svijetu u kojoj je manjinski jezik službeni a jezik kojim govori najveći broj stanovnika države nije službeni. Nikome neće bit problem da i taj Čirgićev novokomponovani Crnogorski jezik iako manjinski ostane službeni, ali je red da se to ustavno pravo službenog jezika da i većinskom Srpskom jeziku. Isto to se odnosi i na ravnopravnost ćirilice sa latinicom i njihovoj ravnopravnoj službenoj upotrebi u državnim organima.