IN4S

IN4S portal

Deputacija Crne Gore Mariji Tereziji 1779.g : Mitropolija crnogorsko – primorska je neodvojivi dio Pećke patrijaršije

1 min read
U vremenu konstantnih nasrtaja crnogorskog režima, koji protelkih godina se obračunava sa Srbima i srpstvom u Crnoj Gori, udar na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, sve se češće pominje kao "završni udar" u obračunu sa tradicionalnom Crnom Gorom, koja u svom temelju i nasleđu ima svakako prefiks srpska!
Sveti-Petar-Cetinjski

Sveti Petar Cetinjski

U vremenu konstantnih nasrtaja crnogorskog režima, koji protelkih godina se obračunava sa Srbima i srpstvom u Crnoj Gori, udar na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, sve se češće pominje kao „završni udar“ u obračunu sa tradicionalnom Crnom Gorom, koja u svom temelju i nasleđu ima svakako prefiks srpska!

Fabrikovanje neistina, falsifikovanje istorijskih činjenica su to instrumenti kojima se pokušava urušiti integritet institucije koja postoji osam vjekova, i na kojoj počiva država Crna Gora, a to je Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

Zakon koji se najavljuje o vjerskim zajednicama, treba da dodatno poslžu svrsi, na način, da se jedinoj kanonskoj crkvi pravoslavnoj u Crnoj Gori otme imovina.

Ipak, protiv istine se ne može, a misija našeg portala, je između ostalog da na nju upućujemo, i njome opominjemo.

„Želimo da mitropolit crnogorski zavisi od pećskog patrijarha u Srbiji. Kad sadašnji mitropolit umre, pristajemo za sad, da njegov nasljednik bude rukopoložen u Karlovcima, ali da uvijek bude izabran po starom običaju, t. j. da ga biraju: guvernaduri potčinjeni glavari i cio narod crnogorski, ali samo dotle, dokle Turci budu vladali Srbijom, te ne možemo da ga slobodno pošaljemo u Peć.“

Ovo je tačka 11. akta iz 1779. godine koji je crnogorska deputacije uputila austrijskoj carici Mariji Tereziji, poslije razgovora sa kancelarom knezom Kaunicom u Beču, a koju nam je poslao publicista Jovan Markuš.

Akt iz 1779. godine

Deputaciju su činili: guvernadur Jovan Radonić, arhimandrit Petar Petrović i serdar Ivan Petrović.

Iz akta je jasno da deputacija, u kojoj je bio budući Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorski Petar I Petrović Njegoš, smatra Mitropoliju crnogorsku kao neodvojivi dio (eparhiju) Pećke patrijaršije, tj. Pravoslavne srpske crkve.

I naš mitropolit, koji u punom nazivu titule je egzarh Pećkog trona, je čuvar trona svete Pećke patrijaršije.

Podjelite tekst putem:

15 thoughts on “Deputacija Crne Gore Mariji Tereziji 1779.g : Mitropolija crnogorsko – primorska je neodvojivi dio Pećke patrijaršije

  1. Stvarno smo dotakli dno kad nam Blentoven, lažni „Drobnjak“ i ovaj bezbožnik i satanista koji se lažno prdstavlja kao „Jovan Damaskin“ (Bože me sačuvaj!) drže lekcije iz „istorije“!

  2. Izvinjavamo se zbog omaške u pripremi teksta. Potkrala se greška u jednoj cifri. Sve je rađeno na osnovu ispisa iz bečkih arhiva – obrađenih u knjizi dr Vladana Đorđevića ”Crna Gora i Austrija u 18.veku”, Beograd, 1912, 9-10.
    Kome je do nauke neka provjeri…
    Posebno se zahvaljujemo dr Momčilu D. Pejoviću na dobronamjernoj primjedbi!

  3. Vidite li da vam taj Markuš gura falsifikate. Istoričar koji ne zna kada je Marija Terezija umrla. Kako će znati kada je do juče proučavao samo istoriju KPJ?

  4. S obzirom da izbjegavate objaviti moj komentar ponovo Vam ga saljem: Austrijska carica Marija Terezija vladala je 1740-1780. Godine. Ocigledna je nesaglasnost oko datuma deputacije crnogorske i smrti carice Marije Terezije! A upitna je i godina navedenog dokumenta. Toliko o tome, bez ikakve lose namjere.

  5. Bilo je i pogreški u toj našoj istoriji. Čisti idealizam i naivnost. Zato smo i nestali 1918. Nikada više. Sada ispravljamo te greške.

    1. E baš ti hvala što si nam objasnio, kladim se da u tvom džematu svi misle slično na ovu temu

    2. Nikad ne reci nikad. Nestalo je rimsko carstvo, austrougarska, otomansko carstvo, ipak vi dukljani vjerujete da je milov neovisni montenegro vjećan.

    3. „Mi smo Srbi takovi, ne znademo niti hoćemo znati drugo
      nako jedan drugoga gnati i u nesreću bez čest postavljati,
      i što koji više radi za dobro obštenarodnje
      to se više zavist protiv njega vooružava,
      koja u srbskom narodu, gordost carstvujet.“ – Sveti Petar Cetinjski

  6. Crnogorci toga vremena smatrali su Srbiju matičnom državom pod okupacijom. Za njih je pojam Crna Gora ili Crnogorac bio u ravni pojmova Vranjanac ili Topličanin. Za njih je Crna Gora bila isto što je za Mitrića Piva ili Šukovića Pavino Polje, znači jedno veliko ništa. Kasnije je ljudima ispiran mozak o nekom tobožnjem značaju Crne Gore što nema veze sa mozgom.

    1. “Ovo je tačka 11. akta iz 1799. godine “ – Pećka patrijaršija – koja je osnovana odlukom sultana Otomanske imperije 1557 god. – ukinuta je (na sopstveni zahtjev – zbog dugova), takodje beratom sultana – 1766 god. Dakle, u doba ovog dokumenta (1799) – Pećka patrijaršija nije postojala kao crkva već 33 godine. Do 1766 Mitropolija Cetinjska jeste bila u crkvenoj nadležnosti Pećke patrijaršije. Ukidanjem Pećke patrijaršije sve njene eparhije – osim Mitropolije Cetinjske – su potpale pod crkvenu jurisdikciju Vaseljenske patrijaršije. Cetinjska mitroplija je bila ostavljena da bude slobodna – najvažniji razlog što Vaseljenska patrijaršija nije trazila jurisdikciju na Cetinjskom mitropolijom, jeste, najvjerovatnije, što se obavezala da isplati sultanu sve dugove Pećke patrijaršije – a znali su da Turci ne kontrolišu podruičje CG – tako da ne bi mogli naplatiti nikakav dodatni porez kojim bi platili sultana iI ostale povjerioce. Time je Cetinjska mitropolija postala i de iure (pravno) slobodna (autonomna) crkva. Tako da ovo pominjanje Pećke patrijaršije u ovom kontekstu je samo objašnjenje novonastale situacije izazvane ukidanjem/prestankom Pećke patrijaršije. Sv. Petar je to jasno obrazložio, nešto kasnije, pismom koje je Zbor Crnogoraca uputio Ruskom Caru I Svetom Sinodu Ruske Pravoslavne crkve. Njegoš se hirotonisao u Moskvi. Ne bi valjda Rusi nešto nažao učinjeli braći Srbima, da Mitropolija Cetinjska nije bila de facto i de iure – nezavisna?

      1. Mitropolija svakako moze bit nezavisna ali ne autokefalna, sama rijec mitropolija znaci da je dio vece crkve, ali koliko mogu odje da razumijem ti i priznajes da to jeste ali da je ukidanjem Pecke patrijarsije dobila samostalnost mada ga nije kako ti lazes mogla dobit de jure jer nema tog crkveng zakona koji tako radi, samo de facto. To je ipak veliki pomak u odnosu na ostale lazove od kojih je najglasniji Adzic koji uvijek tvrdi da je bila autokefalna od 15 vijeka. Naravno to sto ti pricas takodje nema veze sa mozgom i istinom jer su upravo Cetinjski mitropoliti uzeli titulu Egzarh trona Peckog, ali je veliki pomak u odnosu na mnogo vece lazi, falsifikate i neistie koje dudukljanski pseudoistoricari pricaju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *