Deripaskini milioni su poslovna tajna
Centralna banka Crne Gore (CBCG) odbila je da na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama dostavi bivšim radnicima preduzeća podatke gdje je završilo 17.148.205 eura koje je ruski oligarh Oleg Deripaska navodno uplatio preduzeću, a koje sada u sporu pred Privrednim sudom potražuje.
U obrazloženju odluke CBCG piše da je, prema članu 14, stav 1, tačka 6 ovog zakona propisano da organ vlasti može ograničiti pristup informaciji ukoliko je informacija poslovna tajna. Zahtjev za dobijanje ove informacije podnio je predstavnik bivših radnika Rašo Čivović, piše DAN.
– Razmatrajući predmetni zahtjev CBCG je utvrdila da posjeduje ove podatke, ali da su isti povjerljivi, u skladu sa članom 54 Zakona o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike. Stavom 1 ovog člana propisano je da se podaci prikupljeni, obrađeni i sačuvani za potrebe zvanične statistike, smatraju povjerljivim… Dakle, transakcije evidentirane u platnom prometu sa inostranstvom, prikupljene su isključivo za potrebe izrade statistike platnog bilansa Crne Gore i mogu se koristiti samo u statističke svrhe i iskazati u zbirnom (agregatnom) obliku – stoji u odluci CBCG, u koju je „Dan“ imao uvid.
Čivović je ovu informaciju od CBCG tražio jer je uvjeren da taj novac nikada nije završio u Rudnicima boksita. Prema njegovim navodima, da je novac uplaćen preduzeću, ono nikada ne bi otišlo u stečaj.
– U skladu sa članom 84, stav 1 i 2 Zakona o Centralnoj banci zaposleni su dužni da čuvaju tajnost informacija i podataka koji u skladu sa zakonom ili drugim aktima, predstavljaju tajnu. Obaveza čuvanja tajne traje i nakon prestanka radnog odnosa u Centralnoj banci. Izuzetno od stava 1 članovi savjeta i zaposleni mogu informacije i podatke učiniti dostupnim trećim licima van CBCG prema postupku koji se uređuje posebnim aktom centralne banke pod uslovom da je lice na koje se informacije odnose dalo izričito odobrenje, da predstavlja pružanje pomoći nadležnim organima u sprovođenju zakona i po nalogu suda, da se dostavljaju nezavisnom spoljnom revizoru, da se ustupaju nadzornim organima stranih banaka i finansijskih institucija i predstavnicima međunarodnih finansijskih institucija u izvršavanju njihovih dužnosti, da interes CBCG u sudskim postupcima i ugovornim odnosima zahtijeva otkrivanje tih informacija i podataka – navodi su odluke koju potpisuje viceguverner Nikola Fabris.
Cio spor vrijedan preko 21 milion
Nekadašnji vlasnik Rudnika boksita Nikšić, ruski biznismen Oleg Deripaska potražuje od ove kompanije u stečaju preko 21 milion eura.
Od toga, 17,15 milona eura se navodno odnosi na iznos pozajmljen kompaniji u periodu dok je gazdovao njom, kao i 4,4 miliona eura kamate, što bivši radnici osporavaju. Oko 200 bivših radnika Rudnika boksita ne mogu da naplate svoja potraživanja, koja su očekivali da naplate od prodaje upravne zgrade preduzeća. Naime, novac je uplaćen mađarskoj kompaniji koja je izvozila rudu za Zvornik, na ime izgubljene dobiti. Zgradu preduzeća je otkupio Lidl.
Pravilnik o tajnosti Centralne banke propisuje da se podaci u zavisnosti od sadržine obilježavaju stepenima, tajno, povjerljivo i interno. U konkretnom slučaju podaci su označeni stepenom tajnosti povjerljivo.