IN4S

IN4S portal

Deset medalja u Riju (6): – Dugo čekano zlato!

Deset medalja u Riju? (6)

piše: Boško Radović

U susret Olimpijskim igrama u Riju 2016, redakcija IN4S, i njen saradnik g. Boško Radović, pokrenuli su serijal tekstova na temu: Koliko medalja Srbija može osvojiti na tom takmičenju, odnosno, da li su se stekli uslovi da naša zemlja postavi svojevrsni rekord u tom smislu? Od sada, pa do početka Igara u avgustu 2016.g., svakoga mjeseca ćemo imati po jednu kolumnu koja će govoriti o ovoj temi, i koja bi mogla da otvori jednu produktivnu navijačku diskusiju o svemu.

Vaterpolo-Herceg Novi-slavlje

Podsjećanje

U prošlom nastavku našeg serijala posvećenom uspjehu srpskog sporta u Riju 2016., govorili smo o prvoj konkretnoj prognozi vezanoj za osvajanje neke od olimpijskih medalja. Naveli smo da srpski veslači u 2015.g., imaju iza sebe tri bronzane medalje na prvenstvu svijeta, a da kajakaši imaju dva srebra i dvije bronze sa planetarnog takmičenja iste godine.

Znajući da ozbiljna analiza i poređenje Olimpijskih igara sa prvenstvom svijeta u bilo kom sportu, ne može računati sa prostim „preslikavanjem“ uspjeha od prije godinu dana – mi smo, svih sedam svjetskih medalja veslača i kajakaša, projektovali na „jednu sigurnu“ olimpijsku medalju. Ne bi bilo neskromno i da smo ovdje prognozirali makar dvije ( jednu veslačku i jednu kajakašku ) medalje u Riju, ali u ovim tekstovima zastupamo onu „kladioničarsku taktiku“ da „igramo“ na najsigurniji uspjeh. Dakle, predviđamo makar jednu medalju koja će nam stići preko vesala.

Vaterpolo

Vaterpolo-Srbija-Crna Gora604

E sad, kada je u pitanju drugi sport na vodi, – onaj sa loptom, a ne sa veslima – vaterpolo, tu ćemo napraviti sasvim drugačiji pristup. Teorijska mogućnost u vezi broja osvojenih medalja u vaterpolu, ne ide dalje od jedne jedine ( za razliku recimo od prethodno pomenutog sporta sa veslima ), ali mi ovdje zastupamo tezu, da se od te jedne mogućnosti nadamo baš toj jednoj, – i da očekujemo onu najsjaniju, zlatnu.

Iz naslova našeg teksta vidimo da se ovdje radi o „dugo očekivanom zlatu“. Npr. – davno su prošle godine kad su veslači i kajakaši osvajali medalje za naš sport, a evo sad smo došli u situaciju kad bi se mogli nadati nekom odličju. Međutim, vaterpolisti gotovo da ne propuštaju olimpijski ciklus a da ne donesu odličje. Izuzev Barselone 1992. ( kad smo kažnjeni sankcijama i nijesmo učestvovali ), i Atlante 1996.g., naši vaterpolisti su donosili olimpijsku medalju sa svih igara redom.

SFRJ je osvajala zlato 1984. i 1988.g., a SR Jugoslavija ( odnosno SiCG ) bronzu i srebro u Sidneju 2000. i Atini 2004. Samostalna Srbija ima dvije bronze u vaterpolu iz Pekinga 2008. i Londona 2012. ( oba puta je pobjeđen „Montenegro“ u borbi za bronzu ). 

vaterpolo srbija crna gora

Očigledno, kontinuitet olimpijskih medalja postoji, a na zlato se čeka evo skoro tri decenije. Ako tome dodamo da to zlato „čeka“ vaterpolo ekipa koja ima tri uzastopne titule evropskog prvaka, ekipa koja ima naslov svjetskog prvaka, i koja je aktuelni osvajač svjetskog kupa – onda bi minimalno ostvarenje sportske i viteške pravde bilo osvajanje najsjanijeg odličja za srpske vaterpoliste u Riju!

Dakle, – to bi bila druga „sigurna“ srpska medalja u Rio de Žaneiru 2016.g.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Deset medalja u Riju (6): – Dugo čekano zlato!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *