Detalji istrage protiv Mijajlovića i grupe: Stizalo po sedam kontejnera cigareta
1 min readKriminalna grupa na čijem čelu se, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva, nalazio biznismen Aleksandar Mijajlović, cigarete za krijumčarenje dobavljala je u ogromnim količinama iz inostranstva, a uvozili su ih, kako se sumnja, preko Luke Bar.
Glavni za nabavku, prema sumnjama tužilaštva, bio je Mijajlović, dok je drugi organizator u spisima označen kao N.N. lice. Tužilaštvo je, prema pouzdanim saznanjima „Dana“, došlo do dokaza koji ukazuju na čvrstu sumnju da je Mijajlović sa saradnikom u samo jednoj turi početkom 2021. godine dopremio najmanje sedam kontejnera cigareta iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kriminalna grupa je otkrivena na osnovu „skaj“ prepiski koje su dostavljene posredstvom Europola. Navodni članovi kriminalne organizacije praćeni su od sredine 2020. godine do polovine 2022. godine. Cigarete su stizale u turama, u velikim količinama, nikada ispod 1.000 paketa. Preko firmi, koje za sada nijesu otkrivene, dogovarali su uvoz cigareta koje su skladištili u Luci Bar.
Nakon toga, „rasturane su“ po Crnoj Gori, a odatle su u turama prevožene do Bosne i Hercegovine.
U tom poslu, kako tvrde iz SDT-a, učestvovali su i policijski službenici. Kako „Dan“ prenosi, u dijelu „skaj“ prepiski gdje se govori o daljem rasturanju cigareta nakon odvoženja iz Luke Bar, spominje se i bivši službenik ANB-a Petar Lazović koji je trenutno u pritvoru zbog optužbi da je počinio više krivičnih djela.
U spisima se pominje i još nekolicina saučesnika koji zasad nijesu identifikovani, ali im je tužilaštvo na tragu, pa se njihovo hapšenje može očekivati u narednom periodu. Takođe, vrši se detaljna provjera firmi s kojima se povezuju Mijajlović i ostali kako bi se utvrdilo da li su preko njih ugovarali uvoz. Ipak, ono što je istražiteljima jasno na osnovu količine prokrijumčarenih cigareta, jeste da su pojedinci od ovog nezakonitog posla stekli ogromno bogatstvo.
Navodni pripadnici kriminalne grupe, osim za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje i zloupotrebu službenog položaja, terete se i za pranje para. Istražitelji još nijesu utvrdili koja je ukupna količina krijumčarenih cigareta koja se uhapšenima stavlja na teret. Kako se sumnja, neki od osumnjičenih su novac stečen krijumčarenjem cigareta ulagali u legalne poslove.
Hapšenje osumnjičenih za šverc cigareta počelo je u ponedjeljak kada su, osim Mijajlovića, uhapšeni Golub Vojinović, Dejan Jokić, komandir granične policije Dragan Backović, Mirko Mijušković, Radoje Rabrenović, Zoran Đukanović i Milan Vukadinović.
Osumnjičeni, koji su pred specijalnim tužiocem iznijeli odbranu, negirali su krivicu. Nakon toga im je određeno zadržavanje do 72 sata.
Rabrenović, Rogač i Simanić osumnjičeni u drugom predmetu
U utorak su slobode lišeni policijski službenik Milenko Mića Rabrenović, inače bivši šef obezbjeđenja Veselina Veljovića, kao i Milan Rogač i Mileta Simanić iz Nikšića. Oni su juče saslušani u tužilaštvu, nakon čega im je određeno zadržavanje do 72 sata. Kako „Dan“ saznaje, taj predmet odvojen je od onog u kojem su uhapšeni Mijajlović i drugi. Grupa u kojoj su Rabrenović, Rogač i Simanić sumnjiči se za šverc cigareta kroz Crnu Goru. Kao organizator navodno je označen Rogač. Međutim, jedan od osumnjičenih, Milenko Rabrenović, navodno se spominje i u predmetu za Mijajlovićevu grupu.
Rabrenoviću je ranije suđeno pod optužbama da je 2011. godine uputio prijetnje tadašnjoj novinarki „Vijesti“ Oliveri Lakić. Ona je prijetnje dobijala dok je objavljivala tekstove o švercu cigareta. Rabrenović je optužbi oslobođen odlukom Osnovnog suda u Podgorici.