IN4S

IN4S portal

Dević za IN4S: Petrovdanska skupština 1941. je udar na srpski identitet Crnogoraca

1 min read
"U saradnji okupatora i crnogorskih separatista započelo je zbližavanje sa Hrvatima i Albancima, a paralelno s tim i konfrontacija sa Srbijom", rekao je dr Dević za IN4S

Dr Nemanja Dević, istoričar

Na današnji dan, na Petrovdan, 12. jula 1941. godine, prije tačno 81 godinu, na slavu Cetinjskog manastira, a pod pokroviteljstvom fašističkih okupacionih vlasti, crnogorski separatisti organizovali su sabor kojim su poništili odluke tzv. Podgoričke skupštine.

U rečima zvaničnog i jedinog saborskog govornika, dr Sekule Drljević, sažeta je sva ideološka nit koja je proklamovana tog dana.

‘Crnogorski sabore,

Prošli Svjetski rat završen je Versajskim diktatom. Kao njegova neminovna posljedica nastala je pometenost političkih i moralnih pojmova u prvim godinama nakon rata, koju je prekinuo dolazak na čelo italijanskog naroda genijalnog tvorca i vođe fašizma Benita Musolinija. Kasnije, uzeo je u svoje čvrste ruke vođstvo njemačkog naroda Adolf Hitler identifikujući poglede na Evropu i na nužnost njene reorganizacije sa pogledima Benita Musolinija. Oba Velika Evropljanina nijesu prestajali upozoravati na nužnost stvaranja nove Evrope. Nijesu ih shvatili oni, na čiju su adresu njihove opomene bile upućene. I tako je došlo do današnjega rata.

Tvorevine Versajskog Diktata srušile su jednu za drugom pobjedonosne armije Sila osovine. Nestalo je i Jugoslavije i time je stvorena mogućnost, da bude ispravljena nepravda učinjena Crnoj Gori godine 1918. i da Crna Gora, kao nezavisna država, bude ukopčana u novi evropski sistem koji izgrađuju dva evropska genija savremenika i njihove nepobjedive armije“, poručio je, između ostalog, Sekula Drljević.

Radno predsjedništvo „Skupštine“ na pozornici pozorišta „Zetski dom“ na Cetinju 12. jula 1941. godine

Tim povodom razgovarali smo sa doktorom istorijskih nauka sa Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, Nemanjom Devićem, koji je istakao za IN4S da je italijanski okupacioni režim bio, možda, i najmekši, najmanje represivan na tlu čitave okupirane i razbijene Kraljevine Jugoslavije.

„Otud i činjenica da u prvim mesecima nije bilo intenzivnijeg otpora u Crnoj Gori. Međutim, onog momenta kada su okupatori udarili na osnovne (srpske) identitetske elemente Crnogoraca, odgovor je postao žestok, svesrpski i opominjući. Princ Mihailo Petrović, unuk kralja Nikole, nije prihvatio ponuđenu vlast, odgovarajući da “ostaje veran Jugoslaviji i njenoj dinastiji“. Tako častan čin uzdrmao je i Savet koji je u Crnoj Gori ranije bio formiran od političara odanih Rimu. A razvoj italijanske politike u Crnoj Gori, koja je primera radi na Cetinju izbrisala ulicu sa Njegoševim imenom i uklonila spomenik kralju Aleksandru Karađorđeviću, uskovitlao je čitav narod. Prekrojena je himna, promenjena narodna zastava“, rekao je Dević.

U saradnji okupatora i crnogorskih separatista, dodao je Dević, započelo je zbližavanje sa Hrvatima i Albancima, a paralelno s tim i konfrontacija sa Srbijom. To su već bile naznake koje će srpski narod povesti put ustanka. Postojao je, međutim, jedan događaj koji je te pripreme samo ubrzao i, moglo bi se reći, postao inicijalna kapisla za bunt. Za Petrovdan 1941. na Cetinju je zakazana separatistička skupština. Kako su sami crnogorski separatisti naglasili, 12. jula „devetnaeste godine fašističke ere”, donesene su sledeće odluke:

-okupacija Crne Gore od strane Srbije koju je protiv volje crnogorskog naroda prihvatila tzv. Velika narodna skupština u Podgorici svojom odlukom od 26. novembra 1918. prestala je

-stavljeni su van snage režim koji je bio stvoren u Crnoj Gori od bivše Kraljevine Jugoslavije i dinastije Karađorđević

-Vidovdanski ustav i Ustav iz 1931. koji su potjecali od pomenutog režima, ukinuti su

Svečani ručak okupacionih fašističkih vlasti sa učesnicima „Skupštine“ u Grand hotelu na Cetinju, Petrovdan 12. jula 1941. godine

-proglašena je suverena i nezavisna Država Crna Gora u obliku ustavne monarhije

-crnogorski sabor izjavio je da su svi Crnogorci blagodarni italijanskim oružanim silama čijom se zaslugom ostvarilo oslobođenje njihove domovine i “sjećajući se uskih veza koje postoje između dinastije Petrović-Njegoš i italijanskog kraljevskog doma, s povjerenjem u djelo obnove dato uvijek i svuda od Dučea i od fašističke Italije, riješeni su da sjedine život i sudbinu Crne Gore sa sudbinom Italije“

-“Crnogorski sabor, u pomanjkanju vrhovne vlasti šefa države, riješio je da uspostavi Kraljevsko Namjesništvo i da umoli Njegovo Veličanstvo italijanskog kralja i cara da blagoizvoli odrediti Namjesnika Kraljevine Crne Gore koji će proglasiti ustav“

Ovakve odluke, smatra Dević, nisu bile prihvaćene u narodu niti su zaživele jedan jedini dan.

„Naprotiv, u svim crnogorskim varošima i selima, srpski narod se protiv njih podigao bez obzira na ideološke razlike. Okupili su se i stari i mladi, zanemarujući i klasne i ranije političke sukobe, i poput bujice slili u reku 13-julskog ustanka. Interesantno je da se, uprkos svom nacionalnom inženjeringu, i posle 80 godina u Crnoj Gori pokazalo da srpski narod ima svoje crvene linije, i da ume složno i odlučno da deluje kada mu se udari na svetinje i temelje nacionalnog identiteta. Upravo smo to, kroz pomirenje i okrenutost kako precima, tako i potomcima, videli i na litijama 2020-2021. godine“, zaključio je u izjavi za IN4S dr Nemanja Dević.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Dević za IN4S: Petrovdanska skupština 1941. je udar na srpski identitet Crnogoraca

  1. Skoro 80 godina traje pokušaj zatiranja Srpskog indetiteta i korijena u Crnoj Gori tzv „prekrštavanjem“ u nacionalne „Crnogorce“ komunistički zlikovci i dželati Srba i Srbije su sramnom i bestidnom skupštinom u Jajcu počeli pod diktatom bravara ustaše iz Hrvatske Tita da se cijepa srpski korijen i porijeklo Crne Gore Nemanjića i Njegoša, ali hvala Bogu Crn Gora počinje da se vraće svojoj tradiciji,da se vraće na put Nemanjića i Njegoša , Sloga biće poraz vragu!!!!

    18
    3
  2. Sve je isto kao i tada…samo su sile osovine sada predstavljene u natou,a sekula drljevic je za naslednike dobio mila,draginju ,raska,ranka i ostalu ekipu…I tada je propao pokusaj stvaranja nove fasisticke evrope i ponovo ce propasti….Autosovinisti bi rado predali Crnogorske Srbe na klanje,kao nekad sekula antu pavelicu,ali toga filma gledati necete,nego se spremite da odgovarate za veleizdaju,pa tek onda za lopovluk i poharu CG…To je neminovnost …frka evivasi…a’…?

    29
    7
  3. I danas bi se isto desilo na Cetinju.
    Najmanje junaka u Crnoj Gori je bilo sa Cetinja, nažalost.

    34
    9
  4. Duh Pirca Birolija i Ante Pavelića lebdi nad Crnom Gorom. Pavelić je prepravio pjesmu Junačkoj nam Srpskoj Crnoj Gori i dao je hrvatsko pudlici Sekuli kao himnu. Pirco mu je rekao da je duče montenegra i ukinuli su Srpski jezik i uveli montenegrinski. Pobili su više desetina hiljada najboljih Srba i pokušavaju da stvore novu naciju na genocidu nad braćom.

    31
    7

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net