IN4S

IN4S portal

DF sa institucijama kulture: U ponedeljak protest zbog diskriminacije ćiriličnog pisma (VIDEO)

1 min read

„Ovih dana, na kraju školske godine, kada se izdaju školska svjedočanstva i druga dokumenta, oni koji traže da se ta svjedočanstva izdaju na ćiriličnom pismu suočavaju se sa problemom jer od strane direktora, sekretara škola i razrednih starješina dobijaju stupidna i lažna objašnjenja da nijesu tehnički opremljeni, da nemaju formulare, da roditelji to moraju da kupe u knjižarama, a kad ovi odu da to traže u knjižarama – toga, naravno, nema“, kazao je na današnjoj vanrednoj pres-konferencija NSD-a povodom diskriminacije ćirilice Budimir Aleksić, član poslaničkog kluba NSD-a.

Prema njegovim riječima, sve se radi da se izbjegne zakonska i ustavna obaveza da se ispoštuje ravnopravnost ćiriličnog i latiničnog pisma i najavio protestni skup ovim povodom, u ponedeljak, 19. juna, ispred Ministarstva prosvete Crne Gore, sa početkom u 12.00 časova.

Na skupu će, kako je kazao Aleksić, biti predstavnici političkih stranaka koje pripadaju Demokratskom frontu, kulturnih i naučnih ustanova, nevladinih organizacija koje taj problem osjećaju kao svoj. On je dodao da poziv za skup važi i za sve političke stranke i nevladine organizacije, koje su za slobodu, ravnopravnost i poštovanje ljudskih i građanskih prava.

„Ako se vlast deklarativno zalaže oza EU, evropske standarde i vrijednosti, onda uz to ne ide ova brutalna diskriminacija koja se sprovodi u obrazovnom sistemu Crne Gore„, naglasio je Aleksić.

Zahtjev ministru prosvete

Poslanici DF-a su danas uputili zahtjev ministru prosvete da, shodno zakonskim normama, izda jasno i nedvosmisleno uputstvo ili preporuku direktorima, sekretarima škola i drugom školskom osoblju da se omogući onima koji žele svjedočanstva na ćirilici da to i dobiju.

Pored Aleksića koji se obratio u ime NSD-a, kostituenta DF-a, na današnjoj konferenciji govorili su i Vladislav Bojović, član Predsjedništva DNP-a i funkcioner DF-a, Jelica Stojanović, profesor na Odsjeku za srpski jezik i književnost Filosofskog fakulteta u Nikšiću i predsjednik Matice srpske – društva članova u Crnoj Gori, kao i Gordana Krcunović, predsjednik Crnogorsko-ruskog kulturnog centra „Sveti Georgije“ i profesor na odsjeku za filosofiju Filosofskog fakulteta u Nikšiću.

Krcunović: Svjedočansva o uspjehu – svjedočanstva o kršenju prava

Gordana Krcunović obratila se, kako kaže, u ime NVO koju zastupa, ali i u ime mnogobrojnih roditelja koji ovih dana pokušavaju da ostvare pravo – svjedočanstva štampana na ćirilici.

„Svjedočanstva o uspjehu naše djece postaju svjedočanstva o kršenju naših ustavnih prava, kao i istovremeno o obrazovnom neuspjehu i kulturološkom debaklu savremenog crnogorskog društva“, naglasila je ona.

Stojanović: Na djelu široka diskriminacija

„Najnoviji momenat u vezi sa izdavanjem svjedočanstava na ćiriličnom pismu dio je jednog šireg konteksta jedne duboke diskriminacije“, kazala je prof. Jelica Stojanović, ističući da se diskriminacija sprovodi nad onima koji su se opredijelili da im srpski bude maternji jezik, što traje već godinama.

„Mnogim ovim diskriminacijama krši se Ustav Crne Gore (…) Ako je neki jezik u službenoj upotrebi, to znači da treba omogućiti sve domene službene i javne, osim lične, a svjedoci smo da je danas srpski jezik, uopšteno, u Crnoj Gori potpuno eliminisan i skrajnut“, kazala je Stojanović.

Ona je naglasila da je Crna Gora prva pravoslavna zemlja koja prelazi sa latinice na ćirilicu – to je, kako kaže, jedinstven primjer u svijetu, čime Crna Gora potire svoju vjekovnu istoriju.

Bojović: Ministar da se oglasi koliko je danas

Vladislav Bojović je naglasio da ministar prosvete Damir Šehović treba da se oglasi, koliko je danas, ovim povodom.

„Pozivamo ministra da saopšti da li se ovaj najnoviji oblik zatiranja ćirilice i manipulacije svjedočanstvima lično naložio, ili je tu naredbu dobio od premijera Duška Markovića“, naglasio je Bojović, dodajući da su djeca koja koriste ćirilicu prinuđena da ostvare svoja prava kroz poseban ponižavajući zahtjev, čime se kreira ambijent segregacije.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “DF sa institucijama kulture: U ponedeljak protest zbog diskriminacije ćiriličnog pisma (VIDEO)

  1. Ne treba roditelje obmanjivati da ćirilična svjedočanstva kupuju u knjižarama, kada sami oni koji ih upućuju znaju da ih tamo nema, jer je pedagoška dokumentacija za ovu školssku godinu štampana samo latiničnim pismom.

  2. Samo da ispravim gospođu Stojanović, vezano za tvrdnju da je Crna gora prva pravoslavna zemlja koja je prešla sa ćirilice na latinicu. Nije, jer je to uradila Rumunija. Ali se u slučaju Crne Gore radi o nacionalnom, kulturnom i vjerskom sektaštvu, što nije bio slučaj sa Rumunijom, koja je na latinicu prešla iz drugih razloga.

  3. E da ste do sad reagovali na brojne slične situacije, ne bi spali na grane na koje ste trenutno, no bi vas gro Srba krvnički podržavalo.

    1. Tako je! Od kada se, neustavno i perfidno po raznim dokumentima navodi samo crnogorski jezik i latinica ( tenderi, Javne ustanove, ministarstva…)? Što je najgore, ljudi se i protive, ali krovne institucije Crne Gore i srpskog narioda, ne! Aktuelno je da đaci i roditelji traže Svjedočanstva na ćirilici, a odgovor škola je da nije dobijen dovoljan broj primeraka na ćirilici od Ministarstva prosvete( kakvo iživljavanje ). Predstavnici Srba to ne istražuju, ne procesuiraju. Samo povremene izjave, tek toliko da se evidentira kako je neko nešto rekao.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *