ИН4С

ИН4С портал

Дјевојчице млађе од 12 година све чешће користе козметичке производе за зрелу кожу

1 min read

илустрација (Фото: Пиxабаy)

Друштвене мреже, посебно „Тик-ток“, преплављене су виралним-садржајима који свједоче о све већој опсесији дјевојчица, чак и оних млађих од 12 година, његом коже и козметичким производима. Попут искусних старијих инфлуенсерки, оне из својих купатила и соба демонстрирају како наносити серуме, креме и маске, користити пилинге и његовати кожу. Ова нова појава већ је преименована у “козметикорексију”, а изазива забринутост и родитеља и стручњака.

Још увијек не постоје прецизни и поткрпљени подаци, али општи је утисак да је генерација Алфа (рођена након 2010. године) опсједнута љепотом и његом много више него што су то били претходни нараштаји у том животном добу. Психолози сматрају да нема ничега лошег у игрању шминком, али да опасност лежи у покушају достизања идеалне и недостижне љепоте, чиме сваки неуспјех у томе доводи до осјећаја ниже вриједности.

А шта кажу дерматолози, када заиста треба почети са његом?

„Уколико питате било ког дерматолога када започети са његом коже, одговор ће бити – од рођења“, каже др Соња Денић и додаје:

„У том раном периоду одабраћемо препарате који хидрирају, његују и штите њежну бебину кожу од иритација и осипа. Како дијете одраста тако се и мијењају потребе коже“.

Како указује, у периоду адолесценције долази до хормонских промјена у тијелу и појачане активности лојних жлијезда што резултира интензивнијим лучењем себума и врло често појавом акни. Зато је савјет да се са његом почне у узрасту између 10. и 12. године.

„Рутина у њези лица дјевојчица и дјечака треба да буде редовна, прилагођена узрасту и крајње једноставна: благи чистач, хидратантна крема и крема са заштитним фактором. Најважнији корак у њези било које коже, нарочито тинејџерске, јесте умивање. Лице треба да се чисти свакодневно – ујутро и увече како би се уклонила наталожена прљавштина, себум и зној, а који могу да доведу до појаве акни“, савјетује др Денић.

Проблем новог тренда међу дјевојчицама лежи и у томе што “протагонисти” њихових видео-клипова нису само сапуни, маске и сјајеви шарених паковања и забавне употребе, већ и озбиљнији козметички производи попут ретинола и витамина Ц намијењени зрелијој кожи.

„Брига о кожи од малих ногу је веома важна, али дјевојчицама узраста од 10 до 12 година које су сад јако активне на друштвеним мрежама и често опсједнуте козметиком, треба објаснити да употреба производа који нису намијењени њиховом узрасту, може донијети више штете него користи. Исто важи и за лошу комбинацију различитих производа или њихову претјерану употребу. Креме, серуми и маске са анти-аге ефектом никако нису намијењени младој кожи јер могу довести до озбиљних иритација“каже др Денић и даље препоручује:

„Уколико родитељи сами не могу да одаберу адекватне производе, савјетујем да се обрате дерматологу који ће их посавјетовати у одабиру квалитетних препарата сходно потребама и типу коже дјетета. Такође, објасниће дјетету важност индивидуалне његе као и то да нема потребе да посједује и користи сваки производ који види на „ТикТоку“ или „Инстаграму“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy