„Đude“ šire svoje vještine i na primorju
1 min readU Đenovićima je od 13. do 19. septembra realizovan projekat „Očuvanje tradicionalnog ženskog pjevanja u Crnoj Gori“ čiji nosilac je bio Davor Sedlarević sa članicama Ženske pjevačke grupe „Đude“.
Kako ističu u ovom društvu, ciljevi projekta su povećanje svijesti o važnosti starog tipa pjevanja kao neizostavnog dijela identiteta jednog naroda, osnaživanje mladih djevojaka da se bave raritetnim vještinama, promocija različitih muzičkih izraza, promocija mladih talenata i sticanje novih vještina.
„Dvoglasnom sekundnom pjevanju kod žena u Crnoj Gori prijetilo je potpuno nestajanje iz prakse. To je nekada bio dominirajući način pjevanja u Crnoj Gori (do polovine 20. vijeka). Riječ je o a cappella pjevanju, dakle bez ikakve instrumentalne pratnje. Pravila tog pjevanja odstupaju od savremenih normi tonalnog sistema. Želja mi je bila da, s obzirom na to da učešće na ovakvim seminarima iziskuje prilična finansijska sredstva, što više djevojaka dobije priliku da besplatno nauči osnove tradicionalnog (arhaičnog) pjevanja“, kazao je Davor Sedlarević.
Istakao je da je zadovoljan brojem polaznica kojih je bilo preko dvadeset i to ne samo iz Herceg Novog, već i iz Tivta i Kotora.
Učene su pjesme sa sjevera zemlje, te numere iz sfere nasljeđa manje brojnih naroda.
Partneri u projektu bili su KUD „Sloga“ iz Đenovića koji je obezbijedio prostor za rad, kao i Vokalna grupa „Lira“ iz Herceg Novog.
Željka Moskov i Marijela Milanović, saradnice na projektu, naglasile su da su radionice ovakvog tipa od naročitog značaja za popularizaciju pjevanja kod djevojaka i žena u Crnoj Gori, ali u kulturno-umjetničkim društvima i srodnim ansamblima.
Asistentkinje iz grupe „Đude“ ovoga puta bile su Milena Rondović, Viktorija Tatić, Tara Dulović i Danica Šćepanović koje su nesebično podijelile svoje znanje sa učesnicama seminara.
Projekat je sufinanasiralo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore kroz Konkurs „Kultura mladih — kultura budućnosti“.