Ђукановић наставља са опструкцијама: Вратио Скупштини Закон о локалној самоуправи на поновно одлучивање
Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић вратио је данас Скупштини Закон о локалној самоуправи на поновно одлучивање.
Саопштење савјетника Кабинета предсједника Бориса Бастијанчића преносимо у цјелости:
На Четвртој сједници Другог редовног (јесењег) засиједања у 2022. години, 27. децембра, усвојен је Закон о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи, гласовима 41 посланика, без гласова опозиције.
Предсједнику Црне Горе овај закон достављен је 29. децембра. Нареднога дана, након што је спознао форму и садржину Закона, пажљиво анализирајући његова спорна рјешења, предсједник Ђукановић је са више разлога, на основу члана 94 став 1 Устава Црне Горе, искористио могућност утврђену нашим највишим правним актом – да врати Скупштини Црне Горе Закон о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи на поновно одлучивање.
Данас је допис Предсједника Црне Горе достављен предсједници Скупштине, којим је указао да би се проглашавањем овог закона, ступањем на снагу истог и поступањем државних органа сагласно његовом слову и духу, могло отворити више битних правних питања и недоумица поводом очувања преосталог јединства правног поретка, уставности и законитости, затим поштовања уставне забране ретроактивног дејства закона и других прописа, те одрживе правне сигурности у политичком и правном систему државе уопште.
Даље, наводећи разлоге враћања Закона Скупштини на поновно одлучивање, Предсједник Црне Горе је констатовао да би се њиме истодобно грубо зашло у правни простор и изборну материју општег правног акта системског карактера и значаја – Закона о избору одборника и посланика, који, као што је познато, не може бити измијењен и допуњен у законодавном поступку без неопходне подршке квалификоване двотрећинске већине посланика Скупштине Црне Горе.
С оправданим разлогом, шеф државе је ставио и акценат на потенцијалну флагрантну повреду зајемченог уставног права на локалну самоуправу и са њим нераскидиво скопчаног начина непосредног одлучивања преко слободно изабраних представника локалних парламената, као и на пропратну безобзирну дерогацију јасне уставне норме (члан 117 став 2) која без имало простора за другачија и шира тумачења казује да Влада може распустити скупштину општине, односно разријешити предсједника општине само ако скупштина општине, односно предсједник општине, у времену дужем од шест мјесеци, не врше своје надлежности, што иначе ближе уређује важећи Закон о локалној самоуправи.
На крају, Предсједник је јасно указао да би, уколико овај закон буде поновно изгласан на скупштинском пленуму, то било неминовно означено као нови срачунати насртај на демократију, владавину права и систем непролазних правних вриједности цивилизованих друштава и још једно политичко недјело у низу крајње опасних законодавних подухвата највишег црногорског представничког и легислативног дома, насталих у изразито комплексној политичкој ситуацији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Боже, Боже, како је начитан и вичан перу.
више опструирају абазовић и јоковић..
Uzaludno je Milovo koprcanje i opstrukcija. Posto mu mudrost, hrabrost i odvaznost nijesu jaca strana to ovaj kleptoman nemoze da shvati.