ИН4С

ИН4С портал

Ђукановић помиловао батинаше

1 min read

Мило Ђукановић; фото: cdm.me

Нападачи на функционера Демократске Црне Горе у Петњици Исада Муратовића нису завршили у затвору захваљујући бившем предсједнику државе Милу Ђукановићу, упркос изричитом противљењу Министарства правде.

Амар Кораћ и Аријан Растодер осуђени су на по четири мјесеца затвора након што су маскирани и наоружани палицама, брутално претукли Муратовића испред улазних врата његове куће.

Прије него су отишли на издржавање казне, Ђукановић је, међутим, тада у својству предсједника Црне Горе усвојио њихову молбу за помиловање и затворску казну им замијенио условном.

Према одредбама Закона о помиловању, предсједник државе дужан је прије одлуке да тражи мишљење надлежног министарства, које очигледно није обавезујуће.

Предсједник, пише у том акту, може дати помиловање и без спровођења поступка прописаног овим законом, уз претходно прибављено мишљење Министарства.

“Обавјештавамо вас да је Министарство правде након запримљених молби које су нам достављене од тадашњег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића, а након прикупљених података и спроведених законских процедура, у оба случаја дало предлог да се предметним молбама не удовољи, који предлози су упућени предсједнику Црне Горе дана 10.10. 2022 и 11. 10. 2022. године”, наводи се из владиног ресора којим руководи Марко Ковач.

Из канцеларије бившег шефа државе нису одговорили на питања Вијести о том случају.

Муратовић је након напада у полицији казао да сумња да је сачекушу организовао бивши функционер тајне и јавне полиције Зоран Лазовић. Тада је саопштио да Лазовић његову фамилију прогони одавно, а да је нова хајка почела јер је члан Демократа.

Исад Муратовић након пребијањафото: Демократска Црна Гора

Лазовићев син, такође полицајац, ухапшен је под оптужбом да је дио кавачког криминалног клана. У дијелу његове телефонске комуникације са осталим члановима групе, оптужени полицајци и криминалци говоре и о политици, сигурним базама гласача и бизнисмену који милионски помаже партију пред изборе… У том контексту помиње се и Зоран Лазовић.

„Ово је скандал“

Генерални секретар Демократа Борис Богдановић, казао је Вијестима да изјава Муратовића након напада и помињање Лазовића, јасно говори о тежини Ђукановићеве одлуке о помиловању.

“Одлука бившег предсједника државе господина Ђукановића да помилује и ослободи затворске казне два правоснажно осуђена лица на затворску казну, зато што су, током изборне кампање, маскирани крвнички и мучки пребили и то на сопственом кућном прагу функционера Демократа Петњица, Исака Муратовића представља својеврсни скандал, а заправо показује у каквом смо систему живјели свих претходних деценија. Када се узме у обзир изјава господина Муратовића о политичком мотиву напада и његовог увјерања да иза истог стоји дио породице Лазовић, постаје јасно колику тежину има одлука о помиловању бившег предсједника Црне Горе, али и говори о спрези институција са осуђеним нападачима и налогодавцима. Институција предсједника државе треба да симболизује правду, једнакост и интегритет, а не да служи као алат за исправљање пресуда или заштити осуђених нападача на партијске функционере његових политичких противника”, саопштио је Богдановић.

Он је констатовао да таква употреба предсједничких овлашћења упућује на дубоке проблеме у друштвено-политичком систему.

“Нажалост, ови и слични поступци су свједочанство о повезаности криминала и одређених државних институција, што је потврђено кроз многе правосудне процесе”.

Богдановић је рекао да чињеница да су се политички напади догодили у јеку изборне кампање, указује и на дубоку компромитацију наслијеђеног система.

“Али, у овом тренутку, желимо се фокусирати на будућност и обећавамо да ће правда превладати. Ера у којој су се овакве одлуке доносиле је прошла. Вријеме које долази је вријеме обнове, правде и јачања институција. Никада више нећемо допустити да било која сила или интерес надјача суверенитет и интегритет наше државе. Настојећи изградити снажне, непристрасне и правичне институције, заклињемо се да никада више и нико неће бити јачи од државе”, рекао је генерални секретар Демократа.

Судска пресуда

У пресуди којом су Амар Кораћ и Аријан Растодер осуђени на робију, наводи се да су 23. децембра 2021. године, маскирани фантомкама, са рукавицама на рукама, дошли испред куће Муратовића и сакрили се иза ћошка.

Објашњава се да су примијетили да у дворишту нема возила њихове мете, због чега су се притајили и чекали га неких 20 минута.

“Да би након што је паркирао возило, изашао из истог и кренуо пут улазних врата да уђе у кућу, па како није могао да откључа врата више пута је куцао на иста и када их нико није отварао, пошао до једне настрешнице гдје су се налазила дрва, у ком тренутку су обојица кренули пут њега, када га је окривљени К. А. палицом ударио у предјелу десне стране главе, након чега се дао у бјекство а од којег ударца је оштећени пао на лијеву страну тијела и док је био у лежећем положају, окривљени Р. А. га је ногом обувеном у патику ударио у предјелу тијела, да би у тренутку када је покушао да устане стиснутом песницом га ударио у предјелу лијеве стране лица, а када га је оштећени дохватио за дуксерицу у предјелу груди, окривљени Р. А. је наставио да га удара стиснутим песницама у предјелу главе, да би се у једном тренутку истргао из руку оштећеног, а затим се дао у бјекство”, додаје се у пресуди.

Они су осуђени да су као саизвршиоци извршили кривично дјело – насилничко понашање.

Шта је предвиђено законом

Помиловањем се, у складу са Кривичним закоником Црне Горе, даје ослобођење од кривичног гоњења или потпуно или дјелимично ослобођење од извршења казне, замјењује се изречена казна блажом казном или условном осудом, даје се рехабилитација, одређује краће трајање одређене правне посљедице осуде или се укидају поједине или све правне посљедице осуде.

“Помиловање даје Предсједник Црне Горе. Поступак за помиловање покреће се по молби за помиловање или по службеној дужности…. Молба не одлаже извршење кривичне санкције. Молба се подноси Министарству правде, људских и мањинских права”, наводи се у закону.

Ко се пронашао у објавама

Муратовић је током истраге казао да никада није имао проблема са породицама нападача – Кораћима и Растодерима.

Он је, међутим, рекао да му се све то дешава због политичких ствари:

“Као и да је користио друштвене мреже – Фацебоок на којима је давао коментаре да је З. Л. (Зоран Лазовић) пребацио своје шпијуне у Луксембург како би горе радили за њега, те да се неко сигурно пронашао у томе”, пише у пресуди против нападача.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Ђукановић помиловао батинаше

  1. Требало би да се овај дугогодошњи предсједник сјети како је он критиковао Момира Булатовића за помиловања ко ја нијесу била овско нечовјечна као ова.

    10
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net