Đukanovićeve propale privatizacije (5): „Vektra Jakić“ ojadila radnike
1 min readZnačajno mjesto u dugom nizu loših privatizacija u Crnoj Gori zauzima primjer nekad čuvenog Šumsko-industrijskog kombinata „Velimir Jakić“, u Pljevljima, kada je ta kompanija došla u ruke kuma Mila Đukanovića i tajkuna Dragana Brkovića, poznatog kao kralja stečaja.
U kompaniji „Velimir Jakić“, prije privatizacije, bilo je zaposleno oko 500 radnika.
Brkovićeva Vektra kupila je Jakić sredinom 2006. Godine po veoma povoljnim uslovima. Za 1, 6 miliona evra Brković je dobio kompaniju i koncesije na 30 godina. Pored privilegija, ustupaka, i velikih resursa Brković je uspijevao da bude non-stop u minusu.
Kada je preuzimao Jakića, Brković je obećao višemilionske investicije i da će sačuvati radna mjesta, a vrijeme je pokazalo da je od toga malo ostvareno.
Prema podacima MANS-a, Vektra Jakić je u toku 2010. ostvarila samo 18 odsto proizvodnje na koju je bila obavezana ugovorom.
Privredni sud u Bijelom Polju uveo je 28. maja 2012. stečaj u Vektru Jakić, na zahtjev OTP banke. Stečaj je uveden zbog neizmirivanja kredita od 75 miliona evra, koji je banka odobrila Vektri Montenegro, a gdje je Vektra Jakić bila žirant.
Inače, osim po prodaja oblovine bez njene prerade u gotov proizvod, Brkovićeva uprava poznata je i po nehumanom i neljudskom odnosu prema zaposlenim u Vektra Jakić.
Posle dvogodišnje agonije, sud je 2014. godine potvrdio Plan reorganizacije, čime je “Vektra-Jakić“ izašla iz stečaja.
Inače, mnogi smatraju da Brković ima punu zaštitu Vlade, državnih fondova, policije, carine, tužilaštva i sudova.
Tako se vlada!
Sve pod svoju kontrolu, i svojih bližih. To je najbolja privatizacija za one koji privatizuju.
Šta je svačije, to je ničije. Socijalizam i zablude.
Onda dođu majstori pa to sve prigrabe, za svoju korist i onih koji su ih doveli na vlast.
Milo je baš car. U parvo vrijeme na pravom mjestu.