Ђуровић: Данашњи доносиоци одлука су у обавези да наставе путем наших претходника који су прије 31 годину имали јасну визију
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/07/FYCSBS1WAAAc-8w-1320x733-1.jpg)
Данијела Ђуровић
Усвајањем Декларације на Жабљаку, 20. септембра 1991. године, Црна Гора је постала прва еколошка држава на свијету.
Овом приликом одајем признање посланицима тадашње Републике Црне Горе који су исказали посвећеност заштити животне средине “у име сопственог опстанка и будућности потомства”, казала је предсједница Скупштине Црне Горе.
Њено саопштење поводом усвајања Декларације преносимо у цјелини:
Стављајући по страни национална, вјерска, политичка и друга убјеђења и осјећања, наши претходници су знали и прихватали да су “достојанство и светиња људског бића органски повезани са светињом и чистотом природе”.
Њихов циљ је био да доношењем Декларације Црна Гора према природи успостави државни однос и позове на мудрост све људе да спријече еколошку катастрофу која нам пријети.
Посланице и посланици 27. сазива црногорског парламента прошле године су великом већином изгласали да се 20. септембар убудуће обиљежава као државни празник – Дан еколошке државе, и тиме показали вољу да раде на унапређењу животне средине.
Међутим, 31 годину од усвајања Декларације, нажалост, не можемо рећи да смо остварили све циљеве који су у њој прокламовани. Иако је Црна Гора и у Уставу, као највишем правном акту, дефинисана као еколошка држава, деценије рата, транзиције, лоших приватизација и недомаћинског управљања природом, онемогућили су да постигнемо постављени идеал. Уставна одредница о Црној Гори као еколошкој држави у ранијем периоду више је доживљавана као терет и економски трошак, него као развојна шанса.
Осим глобалног проблема климатских промјена, који погађа све земље свијета, Црна Гора се бори са још много неприлика у области животне средине, као што су загађење ваздуха, емисије штетних гасова, велики број нелегалних депонија, управљање отпадом и отпадним водама, очување биодиверзитета, нелегална градња, девастација ријека и шума, итд.
Поред тога, пандемија корона вируса, рат на тлу Европе и велика економска криза су догађаји који су потресли свијет из темеља и спријечили озбиљније бављење питањима екологије. Међутим, ови проблеми не смију бити изговор да се не предузимају потребне мјере и активности у правцу очувања животне средине јер је то од круцијалног значаја и за добробит људи и њиховог здравља.
Црна Гора мора бити земља која своје постојање и будућност темељи на одрживом развоју, што подразумијева и очување животне средине. У том контексту, а у складу са процесом европских интеграција у коме се налазимо већ дужи низ година, наша држава мора преузети и спровести захтјевне критеријуме у циљу обезбјеђивања ефикасне заштите животне средине.
Данашњи доносиоци одлука су у обавези да наставе путем наших претходника који су прије 31 годину имали јасну визију и поставили темеље еколошке државе Црне Горе и да креирају услове да се овај идеал и уставна одредница у догледно вријеме остваре.
Као предсједница Скупштине Црне Горе, у дијелу својих надлежности, спремна сам да томе максимално допринесем, а на исто позивам све наше грађанке и грађане.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)