ДМЕН: Жељезара Тошчелик да унаприједи стандарде заштите животне средине и здравља грађана
1 min read
Фото: ДМЕН
Тешка индустрија има велики број изазова када је у питању третирање отпада и отпадних вода који настају током процеса производње. Код великих индустријских комплекса у Црној Гори (Жељезара, КАП) производња се углавном наслања на технологије које датирају из друге половине прошлог вијека и које са емисијама врше негативне утицаје на животну средину, саопштили су из НВО Друштво Младих еколога Никшић (ДМЕН)
Њихово саопштење преносимо у цјелини:
Коалиција 27 је за потребе пројекта АРТЕМИС „Унапређење ка посвећеној и конкретној примјени еколошких стандарда“ урадила анализу негативних утицаја и примјене стандарда заштите животне средине у Жељезари Тошчелик са освртом на ЕУ стандарде.
Жељезара Тошчелик је од свог ооснивања прошла кроз различите фазе усвајања стандарда међу којима је значајно истаћи да је поступајући у складу са Законом о индустријским емисијама почетком 2019. године прибавлила интегрисану дозволу за рад постројења Челичане, Ковачнице и Енергане. Према подацима из Извјештаја о реализованим активностима из Програма мјера и Интегрисане дозволе за 2019. годину, жељезара је израдила План превенције од удеса али још увијек није прибављена сагласност надлежног органа на поменути План.
Жељезара Тошчелик обезбјеђује константан доток техничке воде са акумулације Ливеровићи. Водопривредна сагласност која прописује овај аспект је издата прије 47 године и неважећа је. Сходно захтјевима из ИППЦ дозволе. Било је потребно обезбиједити Водну дозволу у року од годину дана од њеног издавања. Према подацима из Управе за воде као надлежног органа, Жељезара Тосчелик још увијек није поднијела захтјев за издавање водних аката.
Осим непостојања дозволе жељезара са својим процесом производње врши негативне утицаје и на рјечне токове. Бистрица и Грачаница нијесу ријеке сталног тока али константно се у њина корита испуштају различите отпадне индустријеке воде, првенствено из жељезаре.
Грачаница је оптерећена индустријским водама од њеног горњег тока гдје повремено долази до изливања бокситних вода из рудокопа Биочки стан а онда низводно прима одпадне воде жељезаре и других идустријских постројења.
Бистрица прихвата индустријске отпадне воде на самом изворишту гдје је забиљежено присуство мазута. То се дешава у насељу Рубежа на више приватних парцела у непосредној близини жељезаре, односно челичане. Ова појава је посебно карактеристична у вријеме када проради један од извора Бистрице, при чему долази до разливања мазута по површини парцеле.
По подацима добијеним од мјештана, први пут је ова појава запажена након земљотреса 1979. године. Предпоставља се да мазут цури из мазутних танкова који се налазе непосредно поред челичане а на удаљености од око 200 метара од парцела.
На основу Извјестаја о реализованим активностима из Програма мјера и Интегрисане дозволе за 2019. годину који је израдјен од стране Жељезаре Тошчелик, може се запазити да није реализован мониторинг квалитета воде ријека Грацанице и Бистрице. Као разлог што није спроведен мониторинг, оператер наводи да није могао бити договорен термин за узорковање и анализу са овлашћеном организацијом, због њихове заузетости.
У 2019. години урађен је по први пут мониторинг површинских вода према Оквирној директиви о водама (ОДВ). Зета-Врањске њиве и Грачаница код складишта Боксита су локације на којима је рађен мониторинг површинских вода, а које су значајне са аспекта утицаја жељезаре. Резултати мониторинга на поменутим локацијама су показали да Зета има веома лош, а Грачаница умјерен укупан еколошки статус. Редовни мониторинг квалитета воде спроводи се само за ријеку Зету, при чему се прате БПК5 – биолошка потрошња кисеоника и садршај фосфата и нитрата.
Коалиција 27 позива еколошку инспекцију да у сарадњи са Центром екотоксиколошких испитивања изврши мониторинг отпадних индустријских вода жељезаре које се уливају у Бистрицу и Грачаницу у сврху добијања објективних инфромација о квалитету и последицама негативних утицаја.
Сматрамо да је због висине негативних утицаја потребно вршити испитивања вода Бистрице и грачанице на више локација када су активни рјечни токови и уврстити резултате у Извјештај о стању животне средине у Црној Гори.
Позивамо Жељезару Тошчелик да појача рад и активности како би се избјегли еколошки удеси и да унаприједи мјере на заштити животне средине, првенствено да ради на заштити вода. Као први корак сматрамо да треба да разради оперативне планове санације мазутних спремишта како би се зауставило изливање опасног течног отпада у животну средину.
Коалиција 27 ће у циљу отварања дијалога на тему загађења животне средине од стране Жељезаре Тосчелик и корака за превазилажење тренутног стања организовати панел дискусију крајем овог мјесеца.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

