До Квон – закључен случај: САД нема право жалбе на одлуку суда о крипто-тајкуну
1 min readАдвокати До Квона у Црној Гори тврде да ни Сједињене Америчке Државе (САД) ни Јужна Кореја немају могућност да се жале на одлуку Вишег суда у Подгорици да краљ крипто-валута буде изручен матичној држави.
САД су најавиле да ће се жалити на одлуку Вишег суда да До Квон буде изручен Јужној Кореји. Одлука је донијета у четвртак, а рок за жалбу адвокатима До Квона истиче у понедјељак. Ако се они не буду жалили, одлука постаје правоснажна и До Квон може бити изручен одмах након истека тог рока.
“САД настављају да траже изручење До Квона у складу с релевантним међународним и билатералним споразумима и црногорским законом. САД цијене сарадњу црногорских власти у обезбјеђивању владавине права за све појединце”, саопштило је прексиноћ америчко Министарство правде, преноси Блумберг.
Међутим, адвокати Горан Родић и Марија Радуловић рекли су у саопштењу “Вијестима” да према Закону о међународној правној помоћи у кривичним стварима, који регулише процедуру екстрадиционог поступка, ни САД ни Јужна Кореја немају могућност ни право на изјављивање жалбе на одлуку Вишег суда.
“И Европска конвенција о екстрадицији, као и конвенција о издавању криваца између Црне Горе и Америке, прописују да се процедура екстрадиционог поступка води по домаћем закону (Закону о међународној правној помоћи у кривичним стварима)”, објаснили су.
Виши суд је у сриједу одлучио да До Квон буде изручен Јужној Кореји, након што је Апелациони суд у уторак поништио претходно рјешење о изручењу САД. Виши суд је 22. фебруара донио одлуку да јужнокорејски држављанин буде изручен САД, које га оптужују за криминално удруживање и друга кривична дјела. Изручење До Квона, који се налази на издржавању четворомјесечне казне за фалсификовање исправа у Црној Гори, тражила је и Јужна Кореја због сличних кривичних дјела, али је Виши суд тада одбио захтјев те државе. До Квону казна истиче 23. марта.
Право на жалбу нема ни црногорско тужилаштво. Подгоричко Више тужилаштво уложило је жалбу на рјешење Вишег суда, којим је било одлучено да се До Квон изручи САД, али је Апелациони суд жалбу одбио јер “државни тужилац није овлашћен” за то.
У својој четвртој одлуци у овом предмету, Виши суд је прихватио аргументе Апелационог суда и До Квонових бранилаца да је молба САД за изручење “краља крипто-валута” стигла након таквог захтјева Јужне Кореје, али, одбијајући америчку молбу, помиње и документ од 4. априла 2023. године, који је од почетка имао у списима, а којим је заиста тражено изручење До Квона у САД.
Према Закону о међународној правној помоћи у кривичним правима и конвенцијском праву, датум подношења молбе о изручењу један је од критеријума на основу којих се одлучује која држава има првенство за изручење, ако је такав захтјев поднијело више држава.
Америчке и јужнокорејске власти истраживале су До Квона због његове улоге у једној од највећих катастрофа у историји крипто-валута. У мају 2022. године, потонула је вриједност двије крипто-валуте које је створио, ТерраУСД и Луна, што је, према писању америчких медија, избрисало 40 милијарди долара са тржишта крипто-валута и покренуло ланчану реакцију која је гурнула друге дигиталне крипто-компаније у банкрот. Инвеститори широм свијета изгубили су своје уштеђевине. Истрагом је закључено да је До Квон лагао инвеститоре и сумњало се да крије богатство.
Из Амбасаде САД у Подгорици јуче нијесу одговорили на питања “Вијести” поводом жалбе на нову одлуку Вишег суда.
Ни Министарство вањских послова Црне Горе није жељело да коментарише одлуку ни како ће то утицати на односе САД и Црне Горе.
“Још нијесмо добили званично обавјештење од Црне Горе”, саопштило је Министарство правде Јужне Кореје путем текстуалне поруке, додајући да ће министарство предузети неопходне кораке заједно са црногорским властима чим стигну одговарајући документи.
Суђење До Квону по тужби америчке Комисије за хартије од виједности (СЕЦ) заказано је за 25. март у Њујорку, а његове наводне жртве воде против њега и грађански поступак пред судом у Њујорку.
Лекић: Прије изручења утврдити како се До Квон нашао у Црној Гори
Бивши посланик и дугогодишњи дипломата Миодраг Лекић “Вијестима” је рекао да су и САД и Јужна Кореја велики савезници Црне Горе, па је и тиме ублажен проблем крајњег исхода.
“Мислим да прије изручења треба овдје утврдити све релевантне чињенице у вези са До Квоном. Од тога како се краљ крипто-валута нашао у Црној Гори, све до тога што је све овдје радио, с којим друштвом и цлијевима. Ако би се утврдиле радње супротне нормама правног поретка Црне Горе. треба му судити овдје”, казао је Лекић.
Сматра да је неопходно расвијетлити све радње осумњиченог, посебно у свјетлу тешких јавних оптужба бившег премијера Дритана Абазовића према актуелном премијеру Милојку Спајићу.
“Неко би, у елементарно правној држави и зрелој демократији, од два премијера морао одговарати за настали јавни заплет и скандал”, казао је Лекић.
Абазовић је уочи парламентарних избора у јуну прошле године оптужио Спајића за сумњиве везе са До Квоном. Квон је наводно из притвора послао писмо Абазовићу у којем описује наводне везе са Спајићем и тврди да му је финансирао раније предизборне кампање. Спајић је демантовао оптужбе.
Специјално државно тужилаштво формирало је два предмета у случају До Квон.
Тромост институција или интересни моменат
Лекић каже да није до краја јасно да ли се у случају До Квон ради о неефикасности тромих и гломазних државних апарата или је умијешан и неки интересни моменат – унутрашњи и међународни.
“О међународним не знам ништа, што не значи да не постоје. Ако постоје, а имајући у виду тенденције успона колонијалне свијести у дијелу политичке елите овдје и дијелу ткз. цивилног сектора – онда не треба искључити могућност да се прије дефинитивне одлуке изучава и однос снага међу заинтересованим о овом случају”, рекао је Лекић.
“Одлука Вишег суда До Квонова побједа”
“Блумберг” пише да нова одлука Вишег суда у Подгорици представља побједу за Квона, чији су адвокати изразили преференцију да буде изручен Јужној Кореји. У Сједињеним Америчким Државама, још један крипто-могул, Сем Бенкмен-Фрид, сада се суочава са потенцијално деценијама затвора након што је у новембру осуђен за превару у Њујорку. Суоснивача ФТX-а оптужило је Државно тужилаштва Менхетна у Њујорку, које је такође оптужило Квона за превару.
Бенкмен-Фрид је проглашен кривим по свих седам тачака оптужнице, за превару и завјеру, те стварање шеме за отимање новца од корисника ФТX берзе, како би отплатио дугове свог пропадајућег хеџ-фонда “Аламеда Ресеарцх”, и куповао луксузне некретнине.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Чикам га Црној Гори да га изруче ако БАБА не каже . Она се пита за све остали су обични пиони .
Em, je J.Koreja prva po redosledu uputila zahtjev za ekstradiciju, em, je Do Kvon južnokorejski državljanin – valjda je jasno kome treba isporučiti opasnog internacionalnog krimosa.