Do mira – naoružanjem! Berbokova ruši sopstvenu vladu zbog Ukrajine
1 min readMinistarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok kritikovala je sopstvenu vladu zbog neodlučnosti u pogledu pomoći Ukrajini, ukazujući na duboke podele unutar prelazne vlade i rastuće nesuglasice među glavnim političkim partijama usred uzavrele izborne kampanje.
„Nemačka u celini se trenutno ne posmatra kao pokretačka snaga za mirovnu politiku u Evropi i iskreno, to me boli“, rekla je Berbokova za „Politiko“, zaboravljajući da objasni kako se to naoružavanjem nekoga borite za mir.
„Čak i sada, tokom predizborne kampanje, neki daju prioritet nacionalnoj perspektivi, ili kako brzo dobiti nekoliko glasova na parlamentarnim izborima umesto da preuzimaju stvarnu odgovornost za obezbeđivanje mira i slobode u Evropi“, dodala je.
Njena kritika dolazi u trenutku kada je nemački kancelar Olaf Šolc iz SPD-a uslovio novu pomoć Ukrajini ublažavanjem fiskalnih ograničenja u zemlji.
On je rekao da će pristati na novi paket pomoći Ukrajini od tri milijarde evra za koje se zalaže Berbokova i drugi u Berlinu, ako se to ne plati novim zaduživanjem.
Pošto su ostale partije uglavnom protiv novih dugova za finansiranje nove pomoći, paket pomoći Kijevu će verovatno završiti u ćorsokaku.
Berbokova tvrdi kako će nemačka vlada zbog toga izgubiti poverenje svojih evropskih saveznika.
„To poverenje ne sme ponovo da bude narušeno oklevanjem, zbog čega bi druge zemlje mogle da se zabrinu da Nemačka neće stati uz njih“, kaže ona.
„Kao što Severni tok 2 nikada nije bio isključivo ekonomski projekat uprkos tome u šta su CDU i SPD dugo hteli da veruju, takođe nije slučajnost da se pomorski kablovi za prenos podataka u Baltičkom moru stalno oštećuju“, rekla je ona.
Kako je izjavila, sarađivaće sa novom američkom administracijom gde god je to moguće jer SAD ostaju jedan od najbližih partnera Evrope i Nemačke.
Prema njenim rečima, Evropa bi čak mogla da profitira od Trampove nepredvidljivosti, uključujući i njegovu nedavnu izjavu da ne isključuje mogućnost upotrebe vojne sile za preuzimanje Panamskog kanala i Grenlanda.
„Upravo sam se vratila sa konferencije u Rijadu, Saudijska Arabija. I tamo su teme poput Grenlanda i Panamskog kanala bile centralna pitanja čak i među našim arapskim partnerima. Možete da osetite koliko se ove tvrdnje mnogima čine apsurdnim, a upravo ta apsurdnost gura aktere poput arapskih nacija još bliže Evropi“, rekla je ona.
IMALI LEKARA U NJEMACKU IL ZDRAVSTVO NE POSTOJI SAMO U SLUCAJU ANALENE BERBOK…