ИН4С

ИН4С портал

Додијељени лаптоп школама које имају интегрисана одјељења

1 min read

Извор: Пи-ар центар

Представници Фондације Марија Котри, у оквиру пројекта „Књига за све“ донирали су седам лаптоп рачунара црногорским школама, које имају интегрисана одјељења.

Представник Фондације, Ђорђије Котри, на округлом столу „Значај дидактичких средстава у инкузивном процесу“, казао је да је циљ пројекта „Књига за све“ био да се књига „Марија и славуј- путовање по мјесечини“ прилагоди дјеци са посебним образовним потребама.

„Био је то прилично трновит пут док смо урадили све што смо жељели. Тако да сада имамо друго издање наше двојезичне књиге. Редизајнирали смо корице. Урадили смо књигу за слабовидну дјецу- велики формат и урадили смо сликовницу, са бојанком, која је прилагођена и дјеци са одређеним интелектуалним сметњама“, рекао је Котри.

Додао је да је урађена и аудио књига, као и књига у дејзи форомату (ДАИСY), која ће бити на сајту Фондације, а који ће бити доступан средином сљедеће седмице.

„Пројекат су подржали наши пријатељи, а то су глумица Јелена Нензић, Јасна Маловић, која је прилагодила текст за сликовницу, Илија Никчевић је илустровао сликовницу, а посебно захваљујем Зорици Благојевић и Љиљани Фемић из невладине организације Ана Ђоковић- ин мемориам, које су нам додијелиле седам лаптоп рачунара“, навео је Котри.

Финансијску подршку су, како је казао, пружили представници Електропривреде Црне Горе и Црногорског електропреносног система.

Глумица Јелена Ненезић, која је прочитала књигу за аудио издање, казала је да је циљ Фондације да настави тамо гдје је Марија стала, а на том путу је и сама.

„Открила сам у себи нешто за шта нисам ни знала да имам. Рад са њима на аудио књизи је искуство, које сигурно никада нећу заборавити. То искуство ме је одредило да се и у наредном периоду бавим хуманитарним радом. Осјећај према другима, емоције које је његовала и све што нам је Марија оставила обавезује нас да је не заборавимо, да је се заувијек сјећамо и наставимо тамо гдје је она стала, да будемо једни другима подршка“, порука је Ненезић.

Сматра да књига „Марија и славуј- путовање по мјесечини“, треба да постане дио школске лектире.

Тифлолог др.сц. Зорица Тончић рекла је да је књига прилагођена дјеци са посебним потребама, текст је написан великим словима, задовољен је фонт слова са великим контрастом позадине.

„Слабовиди ученици добро перципирају текст чији је фонт од 18 до 36 тачака. Све што је испод и изнад је проблем. За овај пројекат користила се искључиво усвојена међународна скала типографског система. Радили смо на техничкој и дидактичкој адаптацији материјала-увећана слова, линије подједнаке дебљине и црно обојене уз повећан контраст, размак између ријечи и размак између редова, мат, површина без сјаја. Дидактичка адаптација је задовољена“, казала је Тончић.

Појаснила је да дејзи формат првенствено треба да се користи у раду са слијепом дјецом.

„За коришћење дејзи формата битно је да свако дијете има очуван слух. Знатно је лакше кретање кроз књигу и кроз странице у дејзи формату, омогућено је подешавање брзине читања и мултуисензорни приступ“, казала је Тончић.

Дефектолог-соматопед, Сузана Колетић, истакла је да свака школа која има дјецу са тјелесним сметњама, треба да буде без архитектонских баријера и да има адекватан намјештај, наглашавајући да је тјелесна сметња често удружена и са другим сметњама, а то су најчешће сметње говора и вида.

Дефектолог-олигофренолог, Дијана Зоговић, која ради са дјецом са интелектуалним сметњама и аутизмом, рекла је да се ради по посебним програмима, које је некада потребно прилагођавати индивидуалним карактеристикама дјеце.

„Да би процес наставе био што успјешнији, потребно је израђивати средства у односу на стручне процјене ђака, стручне опсервације, у односу на њихове потребе, уз уважавање одређених критеријума. Средства која израђујемо треба да укључују што више чула, да бисмо подстакли дијете да усвоји одређено знање, вјештину на тај начин. Средство треба да буде безбједно, да није од токсичних материјала, да се користе што више природни материјали, да нема оштре ивице“, казала је Зоговић.

На догађају су говориле и логопед Марина Зејак Вукомановић, као и специјални педагог Данијела Ровчанин, а присуствовали су представници црногорских школа, јавних установа, дневних ценатара и ресурсних ценатара, као и удружења родитеља која се баве дјецом са посебним образовним потребама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy