Dodijeljeni sertifikati polaznicima Ljetnje škole srpskog jezika: Učili i o srpskim svetinjama
1 min readNakon dvadesetodnevnog rada, nastave, ekskurzija, folklora, svečanim zatvaranjem u restoranu „Babić”, u Igalu, 30. avgusta je završena prva Ljetnja škola srpskog jezika koju je organizovala Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori.
Od 10. avgusta ova škola je okupila četrnaest polaznika iz Rusije, Francuske, Tajvana, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Italije i Austije. Posljednjeg dana, polaznici su polagali ispite za sartifikate i svi su položili.
Polaznicima su sertifikate uručile prof. dr Jelica Stojanović, predsjednik Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori i mr Jelena Gazdić, jedan od predavača na Ljetnjoj školi.
Na samom početku svečanosti dr Vesna Vukićević, takođe jedan od predavača na Ljetnjoj školi istakla je sljedeće:
– Mi iz Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori smo ponosni što smo ove godine uspjeli da organizujemo Ljetnju školu srpskog jezika u Crnoj Gori. Ta ideja je odavno postojala, ali su se tek ove godine stvorili uslovi za realizaciju ovog veoma značajnog projekta, pogotovo u današnjim vremenima i okolnostima koje nisu naklonjene srpskom jeziku i srpskoj kulturi, poručila je Vukićevićeva.
Ona je podsjetila da je ljetnja škola sa radom počela 10. avgusta i istakla da su za ove tri nedjelje profesori Univerziteta Crne Gore, eminentni stručnjaci iz oblasti filologije, istorije, filosofije, teologije, kinematografije, biologije mora, istorije nauke uspjeli da predstave ono najvažnije što Crna Gora i ovaj kraj imaju.
– Pošto je ova ljetnja škola počela sa radom u godini kada se obilježava 800. godišnjica samostalnosti SPC, jedan dio sadržaja bio je posvećen našim svetinjama, crkvama, naglasila je Vukićević.
Istakla je da su organizatori postavili cilj da izdvojimo ono što je najvažnije u našoj kulturi i da bude predstavljeno polaznicima.
– Ovaj predio Bokokotorskog zaliva koji je oduvijek bio inspirativan i za umjetnike, naučnike i nama je dao mnogo materijala za našu Ljetnju školu. Polaznici su imali priliku da se upoznaju sa bogatstvom biljnog i životinjskog svijeta Jadranskog mora, arhitekturom starih gradova na primorju, nacionalnom kuhinjom, etnografijom i kulturom u cjelini, poručuje ona.
Nastava je bila podijeljena na vježbe iz savremenog srpskog jezika, istorije srpskog jezika i frazeologije, predavanja iz književnosti.
Osim nastave i raznovrsnih predavanja, polaznici škole bili su u prilici da posjete brojne manastire u Bokokotorskom zalivu, manastire u Trebinju, Manastir Ostrog, Cetinjski manastir, kao i Knjižaru Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, a posebno interesovanje polaznici škole su pokazali za školu folklora.
Pročitajte još:
Predstavljanje knjige „Ćirilični natpisi na stećcima“ u utorak u Budvi