Додик: Централна манифестација поводом 100 година од почетка I свјетског рата на Видовдан у Андрићграду
Предсједник Републике Српске, Милорад Додик, рекао је да ће обиљежавање 100 година од почетка Првог свјетског рата трајати током цијеле године у Српској и Србији, а централна манифестација биће одржана на Видовдан у Андрићграду.
„Сасвим је јасно да Република Српска неће учествовати у манифестацијама које се поводом обиљежава 100 година од почетка Првог свјетског рата припремају у Сарајеву, јер смо увидјели много спекулација у вези с тим и наше учешће тамо схватили би само као прикривање и оправдавање тих спекулација“, рекао је Додик.
Како преноси агенција СРНА, он је нагласио да је спекулативан начин организовања тих манифестација у Сарајеву, од научног скупа па на даље, и то је видљиво из медијских наступа разних људи који одговорност за почетак Првог свјетског рата желе да пребаце на Србе и Србију, иако историјска грађа говори сасвим другачије.
„Кључно је било уклањање споменика Гаврилу Принципу у Сарајеву, што нама говори да у том граду не постоји намјера објективног представљања догађаја“, истакао је Додик.
Предсједник Српске рекао је да је Организациони одбор за припрему обиљежавања 100 година од почетка Првог свјетског рата, који је јуче одржао прву сједницу у Бањалуци, конституисан са задатком да припреми и спроведе програм обиљежавања ове значајне годишњице.
Он је нагласио да је Одбор, који има 25 чланова, одредио области у оквиру којих ће бити реализовано обиљежавање стогодишњице, а предвиђено је низ манифестација, које ће бити одржане у Андрићевом институту, академским институцијама, школама, као и градња споменика Гаврилу Принципу у Источном Сарајеву и Београду.
Према његовим ријечима, на сједници изабрани су и чланови Извршног секретаријата Организационог одбора на чијем је врху Синиша Каран, а комплетан програм обиљежавања биће припремљен у наредних мјесец дана.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Čudni su putevi Gospodnji! Možda se grad u kojem je Gavrilo Princip Jovićević žrtvovao carstvo zemaljsko za carstvo Nebesko nekad prozove po njemu.
VIDOVDAN, početak prvog svjetskog rata a ovaj POLITIČKI BIZNISMEN ne zna da li bi bio to što jeste da NA TAJ DAN NIJESU IZDALI , PORODALI čovjeka koji stvori REPUBLIKU SRPSKU
Kusta i Dodik su za ponos!!! Plamen srpstva gori zahvaljujući njima