Додик о папи Франциску, о НАТО-у, о Сребреници…
1 min readВелика Британија покушава да прогура у Савету безбедности Уједињених нација резолуцију о Сребреници, али је за нас то потпуно неприхватљиво, каже у интервјуу за Курир председник Републике Српске Милорад Додик.
Он додаје и да неће ићи на обележавање 20 година од злочина у Сребреници, а да је посета папе Фрање Сарајеву права слика и прилика фарсе о том граду.
Шеф дипломатије Ивица Дачић рекао је да једна страна сила гура да у СБ буде усвојена резолуција о Сребреници. Јесте ли упознати с тим?
„Ми то знамо већ два месеца. Велика Британија планира ту резолуцију, али је за нас то, наравно, неприхватљиво“.
У Србији се лицитира ко ће ићи на обележавање годишњице злочина у Сребреници. Шта је с вама?
„Тај случај је потпуно исполитизован. Квалификација догађаја као геноцида наметнута је из политичких разлога. Не волим на овај начин да причам, али тврдња је да је у неколико дана побијено 8.000 људи, а 20 година после сахрањено је 4.000. То говори да се манипулисало подацима. Треба обезбедити мешовиту међународну комисију која ће објективно проценити шта се десило и дати квалификацију. Само тако то место може бити место помирења. Мој одлазак би представљао искривљавање позиције, дао бих легитимитет искривљеној квалификацији“
Шта мислите о папиној посети Сарајеву?
„То је још једна фарса у вези с БиХ. Поруке мира које је папа послао апсолутно су прихватљиве и немам ништа против тога, али имам против имагинације. У Сарајеву, где живи више Кинеза него Срба и Хрвата заједно, ви скупите 70.000 људи на стадиону и пошаљете ту слику у свет. А није било више од хиљаду хришћана на том скупу. Послата је порука да је све бајно и красно, а није“.
Спекулише се да ће западне силе тражити од премијера Александра Вучића захлађење односа са РС?
„Не видим разлог да се ико дистанцира од РС. То су спекулације које је неко потурио медијима. С Вучићем и Николићем имам веома интензивне разговоре о многим питањима, ниједног тренутка нисам осетио дистанцирање“.
Исти став о НАТО-у
Велику пажњу изазвала је помирљива изјава о НАТО. Да ли то значи да сте преокренули свој став о Алијанси?
„Нисам ја ништа преокренуо. Срби у РС морају на референдуму да се одлуче да ли су за НАТО или не. Упознати смо да различите структуре НАТО покушавају да на локалном нивоу анимирају људе, држе трибине и семинаре, раде пропаганду као су они добра организација. И ако они увере Србе да је то у реду, биће испоштовано“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dodika za predsjednika Saveza Srbskih Republika