ИН4С

ИН4С портал

Договор Русије и Аустрије о „Јужном току“

1 min read

gasprom veca

Руски „Гаспром“ и аустријска компанија ОМВ потписали су у Бечу споразум о стварању заједничког предузећа за изградњу гасовода „Јужни ток“ на територији Аустрије. Путин и Фишер сагласни да је реч о пројекту који је важан за Европу.

Споразум је потписан у оквиру посете председника Русије Владимира Путина Аустрији.

Споразум, који су потписали шеф „Гаспрома“ Алексеј Милер и генерални директор ОМВ-а Герхард Ројс, предвиђа формирање заједничке компаније „South Stream Austria GmBH“.

Обема компанијама у заједничкој компанији припада по 50 одсто, а споразум такође утврђује конкретна права и обавезе акционара и утврђује расподелу добити, преносе руске агенције.

Помоћник председника Русије Јуриј Ушаков раније је изјавио да се документ надовезује на меморандум о реализацији пројекта изградње гасовода „Јужни ток“ на територији Аустрије.

Меморандум предвиђа изградњу гасовода на територији Аустрије снаге до 32 милијарде кубних метара гаса годишње.

Први гас преко „Јужног тока“ у Аустрију треба да стигне крајем 2016. године или почетком 2017. године, изјавио је представник ОМВ-а Роберт Ленер.

Рекао је да ће „Јужни ток“ у потпуности бити у складу с прописима ЕУ. „Гаспром“ и ОМВ потписали су меморандум о намерама за изградњу „Јужног тока“ у априлу ове године.

Ројс је уочи потписивања изјавио да би „Јужни ток“ могао да буде изузетак од захтева које ЕУ истиче у односу на транспорт цевима, те да би власти ЕУ требало да размотре с „Гаспромом“ услове давања „специјалног режима“ и убрзају преговоре о „Јужном току“.

У складу са Трећим енергетским пакетом, власници гасовода у ЕУ не могу бити компаније које су и испоручиоци гаса.

„Јужни ток“ треба да прође од црноморске обале Бугарске преко територије Србије до Мађарске и Аустрије.

Гасовод „Јужни ток“ је важан пројекат диверзификације снабдевања Европе гасом, оцена је председника Аустрије и Русије, Хајнца Фишера и Владимира Путина.

Председник Фишер је, на заједничкој конференцији за штампу, после разговора са Путином у Бечу, рекао да потписивање споразума о изградњи „Јужног тока“ између аустријске компаније ОМВ и руске „Газпром“ није део програма званичне посете.

Међутим, Фишер је оценио да је пројекат „Јужни ток“ користан и да ако неко критикује Аустрију због тога, то мора онда учинити и према Мађарској, Бугарској, Србији, као и разних европских фирми које учествују у томе.

Не делимо став да државе НАТО-а Бугарска и Мађарска могу да учествују у ‘Јужном току’, а да на дужини од 50 километара на нашој територији не сме пролазити гасовод“, рекао је Фишер.

„Ко каже да у Европи постоји потреба за гасом, да је премало снабдевача преко премало гасовода, мора да се брине о диверзификацији. Пошто пројекат ‘Набуко’ није успео, развијен је ‘Јужни ток’ и тај пројекат ће, са својих укупно 1.500 километара, претежно ићи преко територије Бугарске и Мађарске, две земље чланице НАТО-а и ЕУ. Нико не може да ми објасни зашто гасовод који иде преко чланица НАТО-а и ЕУ не сме да иде и преко аустријске територије“, поручио је Фишер.

Он је истакао да пројекат свакако мора бити у сагласности са европским правилима.

На питање новинара у вези критике из САД на рачун „Јужног тока“, Фишер је нагласио да Аустрија има одличне односе са САД, тако и са Русијом, али да не сматра да када фирме потписују уговор о томе треба да се усаглашава са трећим или четвртим државама.

Путин је подсетио да је 1968. године Аустрија била прва западна земља која је са бившим СССР-ом закључила споразум о испорукама гаса и да се Москва све те године придржавала свих својих обавеза.

„Гаспром“, према његовим речима, одлично сарађује са ОМВ, а „Јужни ток“ је, према његовим речима, важан пројекат за обезбеђивање гаса за целу Европу.

Споразум које су данас потписале ОМВ и „Гаспром, како је истакао Путин, је важан корак у реализацији ‘Јужног тока’.

Што се критика из САД тиче, он је рекао да се ради о нормалној конкурентској борби.

„То што амерички пријатељи нису задовољни ‘Јужним током’ нема никакве везе. Уверавам вас да ће руски гас бити увек јефтинији од гаса који би бродовима долазио из САД. САД чине све да минира споразум. То је био случај и пре пар деценија. То је нормална борба конкурената. Користе се и политичка средства, говори о превеликој зависности Европе од гаса. Ми смо мишљења да наши партнери имају право да за себе траже најјефтинија решења, да закључују споразуме са више партнера“, поручио је Путин.

Он је указао да то чини и Русија и да је недавно закључила споразум са Кином, те да ће своје енергенте пласирати и на нова тржишта Азије.

Како је подвукао, „Јужни ток“ не представља заобилажење Украјине, пошто је пројекат настао много раније од кризе и да представља само проширење руске транспортне инфраструктуре.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy