„Dojče vele“ i izazovi EU za 2025: Pomoć Ukrajini, odbrana od Rusije i narcisoidni Tramp
1 min readZa „miroljubivu Evropsku uniju“ koja kontinuirano snabdeva Ukrajinu oružjem i njenu novu administraciju u Briselu, najveći izazovi i zadaci u predstojećoj godini, prema izboru „Dojče vele“, biće „ranjiva Ukrajina, ratnohuškačka Rusija i narcisoidni Donald Tramp“, a tek onda na listu prioriteta dospevaju „usporena ekonomija, visok nivo duga i ograničena sposobnost delovanja u Nemačkoj i Francuskoj“.
Kako navodi nemački medij, „finansijska i vojna pomoć Ukrajini“ na vrhu je liste hitnih zadataka, koja će debelo „okrnjiti“ kasu država članica, dok politička kriza u tandemu „Francuska-Nemčka“, na agendi je prioriteta ispod Kijeva.
„Evropska unija će svakog meseca sledeće godine prebacivati po milijardu i po evra iz svog budžeta u državnu kasu u Kijevu. Osim toga, tu je i zajam od 50 milijardi evra grupe G7 Ukrajini, koji će biti servisiran profitom od zamrznute ruske imovine. A tu su i velike količine municije i naoružanja što će morati da finansiraju države EU kako bi pomogle Ukrajini, kandidatu za članstvo u Uniji“, navodi „Dojče vele“.
EU takođe, nije spremna za Trampa, pa kako tvrdi ovaj medij, račun za pomoć Ukrajini bi mogao da se dodatno uveća „ako se obistine njegove pretnje da će da smanji ili potpuno obustavi velikodušnu pomoć“.
Osim pomoći Ukrajini, EU će se, fokusirati i kako tvrde, na „sopstvenu odbranu od Rusije“, a kako se navodi, Nemačkoj budžetu za odbranu srednjeročno, nedostaje 230 milijardi evra, Italiji 120 milijardi, a Španiji 80 milijardi.
Ali tu evropskim troškovima nije kraj. Na naplatu dolaze i dugovi.
„U 2025. godini ne samo da se moraju finansirati nova izdvajanja za vojsku, već i ulaganja u klimatski povoljno restrukturiranje privrede, za podršku privredi i za obnovu u Gazi, Libanu i Siriji. U dramatičnom izveštaju o konkurentnosti privrede EU, bivši predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi navodi da su investicione potrebe 800 milijardi evra. Taj Italijan preporučuje zajedničko zaduživanje za početna finansiranja (subvencije) kako bi se privukli privatni investitori. Francuska i Italija već se suočavaju s procedurama koje je Evropska unija pokrenula zbog njihovog prekomernog deficita. Uskoro bi mogla da im se pridruži i Španija“, navodi se u tekstu.
Iako je Nemačka i dalje ispod granice duga koji propisuje EU, ta zemlja, konstatuju, zbog vanrednih izbora, nije u potpunosti sposobna da deluje kada je reč o fiskalnoj politici. Novi ministar finansija neće predstaviti savezni budžet za 2025. sve do jula ili septembra.
Na listi izazova EU na četvrtom mestu nalazi se „kako sprečiti trgovinski rat“.
„S Kinom se sprema trgovinski rat oko električnih automobila. Može da dođe i do dramatičnog sukoba sa SAD oko kaznenih tarifa koje Donald Tramp želi da uvede Evropi, Kini, Meksiku i Kanadi. Komesar EU za ekonomska pitanja želi da jasno stavi do znanja savetnicima novog predsednika SAD da sami sebi štete tim tarifama“, navodi „Dojče vele“.
I naposletku, primećuje se da EU više nije garant kompromisa kao „što je bila“:
„Politika je postala više nacionalistička. Mnogi ljudi, uključujući i zemlje Zapadnog Balkana koje žele da se pridruže, izgubili su nadu da će EU u jednom trenutku zaista ispuniti svoja obećanja.“
A KAKO EU U SITUACIJU DOSLA DA PROBLEM JOJ MOSKVA VASIGTON ANABELA I PEKING ORBAN I FICO DA AFD IMA TOLIKO A I LE PEN …PERCEPCIJA KADA NE POSTOJI OPASNOST VELIKA I KAD PESKE PRIBLIZITE SE BANDERI DA NOS NE POLOMITE …O UGLEDU UTICAJU EKONOMIJI …NI REC NE TROSIM…ZASTO KO GRESKE PRAVIO U DIPLOMATIJI IL PRIVREDI IL BEZBEDNOSTI I DAL CE EU PRIZNAT GRESKE USKLADIT SE S PEKINGOM VASINGTONOM MOSKVOM I DA ISPRAVLJA GRESKE POCETI IL CE NASTAVIT PUTEM USPEHA I PROCENA KOJE DO SADA IMALA …