Domino efekat koji je pokrenuo „bregzit“ mogao bi da desetkuje EU
Niz zemalja mogle bi da krenu za britanskim primerom i napuste EU, što bi eventualno moglo da smanji uniju na desetak država.
Bivši estonski premijer i bivši evropski komesar za saobraćaj Sim Kalas upozorio je da se EU susreće sa periodom nestabilnosti i trebalo bi da se pripremi da adekvatno reaguje na brze promene koje bi se mogle desiti, navodi estonski javni servis.
„Doći će do promena, iako njihova tačna priroda ostaje nejasna. Verujem da će se preduzeti koraci ka federalizaciji“, rekao je Kalas.
On je dodao da, dok neke zemlje žele da izađu iz EU, treba napomenuti da se čini da lideri zemalja koje se tradicionalno smatraju evroskeptičnima sada podržavaju Uniju.
U najgorem slučaju EU bi mogla da se smanji na desetak država, a ostatku zemalja bilo bi ponuđeno mesto u Evropskoj ekonomskoj oblasti, navodi Kalas.
Istovremeno, on je dodao da bi pregovori u vezi sa izlaskom Velike Britanije iz EU trebalo da počnu što je pre moguće i da nema svrhe gajiti fantazije da referendum nije imao uticaja i da će se sve nastaviti kao što je i bilo.
Međutim, on je upozorio da bi pregovori mogli biti komplikovani, jer bi neke zemlje EU mogle da traže da se „obračunaju“ sa Velikom Britanijom za svaki put kada se Britanija mešala u poslove EU zahtevajući za sebe poseban tretman.
Velika Britanija je 23. juna održala referendum o izlasku iz Evropske Unije. Prema konačnim rezultatima, 51,9 odsto, odnosno 17,4 miliona Britanaca odlučilo je da podrži „bregzit“, a 48,1 odsto, odnosno 16,1 milion građana Velike Britanije je bilo protiv „bregzita“.