Dosije Dragan Brković: Milov kum – kralj stečaja
1 min readU kompanijama “Vektra Jakić” i „Vektra Montenegro“, čiji je vlasnik Dragan Brković, mogao bi biti uveden stečaj, jer je sa njima raskinut ugovor o reprogramu poreskog duga.
Prema podacima “crne liste” poreskih dužnika koju je objavila Poreska uprava, “Vektra Jakić” i „Vektra Montenegro“, državi duguju 13,8 miliona evra, a ugovor o reprogramu je raskinut još 12. jula prošle godine.
Kada je “Vektra Jakić” potpisivala ugovor o reprogramu, čime se obavezala da će redovno izmirivati stare obaveze na rate i nove koje budu dolazile, njen poreski dug iznosio je 4,2 miliona evra, a u međuvremenu je povećan na devet miliona.
Dug „Vektre Montenegro“ je ostao isti 4,8 miliona.
Imovina obje Vektre već je opterećena brojnim dugovima, a njihovi računi su u blokadi od juna 2016.
Brković, inače kum aktuelnog predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, poznat je kao kralja stečaja.
Karijeru „biznismena“ počeo je kao prodavac auto djelova. Onda su došle devedesete i sankcije tokom kojih je ,,otkrio“ aluminijum. Logika biznisa bila je odveć prosta, i odveć podržana sa vrha: plaćao je KAP-u obezvrijeđenim dinarima iz primarne emisije, a aluminijum prodavao za dolare, po tržišnoj cijeni.
Posao je predstavljan kao herojsko, jer se tako, kršeći sankcije, navodno, spašavao KAP. Spašavali su se, ipak, kumovi.
Brković je u eri privatizacije stekao imperiju – uzeo je stotine miliona evra kredita, zauzeo stotine hiljada kvadrata zemlje od planina do mora, desetine hiljada kvadrata stambenog i poslovnog prostora. Postao je vlasnik mnogo čega: od Vektre Montenergo do Vektre Jakić, a privatizovao je nekoliko firmi – od HTP Boke, preko Rumijatransa i Moračatransa do Korporacije Jakić.
Upropastio kombinat Velimir Jakić
Značajno mjesto u dugom nizu loših privatizacija u Crnoj Gori upravo zauzima primjer nekad čuvenog Šumsko-industrijskog kombinata „Velimir Jakić“, u Pljevljima, kada je ta kompanija došla u ruke Brkovića.
U kompaniji „Velimir Jakić“, prije privatizacije, bilo je zaposleno oko 500 radnika.
Brkovićeva Vektra kupila je Jakić sredinom 2006. godine po veoma povoljnim uslovima. Za 1,6 miliona evra Brković je dobio kompaniju i koncesije na 30 godina. Pored privilegija, ustupaka, i velikih resursa Brković je uspijevao da bude non-stop u minusu.
Kada je preuzimao Jakića, Brković je obećao višemilionske investicije i da će sačuvati radna mjesta, a vrijeme je pokazalo da je od toga malo ostvareno.
Prema podacima MANS-a, Vektra Jakić je u toku 2010. ostvarila samo 18 odsto proizvodnje na koju je bila obavezana ugovorom.
Privredni sud u Bijelom Polju uveo je 28. maja 2012. stečaj u Vektru Jakić, na zahtjev OTP banke. Stečaj je uveden zbog neizmirivanja kredita od 75 miliona evra, koji je banka odobrila Vektri Montenegro, a gdje je Vektra Jakić bila žirant.
Inače, osim po prodaja oblovine bez njene prerade u gotov proizvod, Brkovićeva uprava poznata je i po nehumanom i neljudskom odnosu prema zaposlenim u Vektra Jakić.
Posle dvogodišnje agonije, sud je 2014. godine potvrdio Plan reorganizacije, čime je “Vektra-Jakić“ tada izašla iz stečaja, ali se uskoro našla u istoj poziciji, jer je nastavljena praksa gomilanja dugova.
Uništio biser Herceg Novog
Nekada najznačajnija kompanija u Herceg Novom hotelsko-turističko preduzeće „Boka“ prodata je krajem 2007. godine Brkoviću, bliskom Đukanoviću, koji je ekspresno uništio jedan od bisera turističke ponude Crne Gore.
Uoči privatizacije, u kompaniji su bila zaposlena 222 radnika, dok je u vlasništvu turističkog kompleksa bilo preko 126 hiljada kvadrata zemljišta i blizu 50 hiljada kvadrata objekata, poput nekada prestižnih hotela „Plaža“, „Tamaris“ i „Igalo“, ili restorana „Žanjice“ na Luštici, te „Galeba“ i „Levangera“ u Novom. Svi turistički objekti nalaze se na atraktivnim lokacijama hercegnovskog zaliva.
U nekada prestižne hotele, nakon privatizacije, gotovo da ništa nije uloženo.
Vrijedan turistički kompleks, prodat je po neuporedivo manjoj cijeni nego što je bila njegova tržišna vrijednost, a Vlada Crne Gore je sa kupcem zaključila štetan ugovor, kojim ga je favorizovala na račun javnog interesa.
HTP „Boka“ je prodat za 22,2 miliona evra, odnosno za gotovo 50 miliona evra manje nego što je bio procijenjen akcionarski kapital turističkog kompleksa.
Brković već u startu nije ispunio ugovorene obaveze, ali to Vladi nije bilo dovoljno da raskine ugovor sa njim, već mu je dodatno povlađivala i produžila rokove za ispunjenje investicionog plana. Međutim, investitor ni dodatne rokove nije realizovao.
Kupac se obavezao da u roku od tri godine investira 50 miliona evra, pri čemu je jasno definisano da sa ulaganjima mora početi najkasnije 1. novembra 2008. godine. Konkretno, Brkovićeva kompanija je u 2008. godini morala da uloži 25 miliona evra, godinu kasnije 15 miliona, a 2010. godine dodatnih 10 miliona. Kao odvojena opcija ostavljena je mogućnost da podgorički biznismen dodatno investira još 14 miliona, čime bi ukupni iznos investicija dostigao sumu od 64 miliona.
Pored toga, kompanija „Vektra Montenegro“ je prihvatila da godišnje ulaže 200 hiljada evra u razvoj hercegnovske opštine, od čega se polovina odnosila na razvoj sporta, a polovina na komunalnu infrastrukturu. U pogledu socijalnog programa, investitor se obavezao da u periodu od pet godina neće otpustiti nijednog radnika, koji je zaposlen u stalnom radnom odnosu.
Kompanija Brkovića je, međutim, kreditom kupila hotelski kompleks u Herceg Novom, koji kasnije nije vraćala, zbog čega je naknadno za investicije biznismen garantovao svojim nekretninama. Cijena tih nekretnina je utvrđena u znatno većem iznosu nego što su tržišno vrijedile i nije bila dovoljna da garantuje investicije.
Do 2011. godine, odnosno pune tri godine od potpisivanja kupoprodajnog ugovora, „Vektra Montenegro“ nije ispunila svoje investicione obaveze, ali je Vlada Crne Gore sve to tolerisala.
Vlada Crne Gore potom sa Brkovićem potpisuje aneks ugovora, ali tajkun krši i nove rokove, pa tako do kraja 2012. godine kupac nije ispunio ni najnovije preuzete obaveze.
Tek sredinom juna 2015. godine, nakon postupka za otvaranje stečaja koji je pokrenut još 2011. godine, firma “Vektra Boka” je zvanično uvedena u stečaj, a rješenje o pokretanju stečajnog postupka donio je predsjednik Privrednog suda i stečajni sudija Blažo Jovanić.
On je usvojio zahtjev “Crnogorske komercijalne banke” iz Podgorice, kojim je krajem 2011. godine tražila stečaj zbog nevraćenog kredita. Pred kraj 2014. godine Brković je bankama dugovao iznos od 200 miliona evra.
Pročitajte još:
Evo na koga je DK mislio kad je govorio o “prezimenjakinji” i Berluskoniju
Brkovic je prije kumstva sa Milom prodavao auspuhe. Onda postao „privrednik“.
Ministar auspuha bez katalizatora!
Privredno i nacionalno nepismen. Inace ima I dobrih kvaliteta.
TRIDESET GODINA KOJE SU POJELI SKAKAVCI!
Mafijaška kumstva!!!
Biće interesantno u Spužu