ИН4С

ИН4С портал

Др Карличић о томе шта је кључно у очувању менталног здравља

илустрација: vaspsiholog.com

Осећај узнемирености, забринутости, страха и туге су осећања која су својствена свима нама у време високостресних кризних ситуација. По природи људи су социјална бића и боравак у затвореном додатно утиче на ментално здравље.

Др Ивана Сташевић Карличић, директорка Клинике за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић“ за Јутро ТВ Прва каже да су људи у Србији иначе нису склони да потраже стручни помоћ и признају сопствене слабости чак и у овим тренуцима.

Ескалација покушаја самоубистава, злостављања у породици и појачаног агресивног понашања у Србији још увек није примећена и стручњаци свакодневно раде на СОС телефону и пружају подршку грађанима. Према речима др Каличић од 17. марта забележено је 3 500 позива и људи најчешће питају како да савладају осећај страха, преноси Б92.

Осим информисња искључиво из релевантних извора, важно је да на прави начин организујете време. Наравно, све је то индвидуално и из тог разлога људима који нас позову пре свега психолог или доктор узима анамнезу шта би то за вас било пријемчиво и на тај начин се ради кратка интервенција акутног укидање анксиозности”.

Очекује се адаптација већине људе, али и пораст самоубистава као и свих поремећаја у друштву.

Ми смо спремни и свакако рачунамо на адаптивне механизме, мобилисање најздравијих снага које појединац има, а такође је ту и читав тим здравственог система који ради и на превенцији“, рекла је др Ивана Сташевић Карличић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net