Др Миша Ђурковић: Свети Сава ће бити опет школска слава у Црној Гори

И овогодишња Светосавска академија у Бару одржана је уз велико интересовање грађана, којих је према процјенама било преко хиљаду у препуној сали тамошњег Дома културе. Организатори академије која је посвећена хиљадитој годишњици од погубљења Светог Јована Владимира традиционално су били Православна црквена општина барска и Српско просветно друштво – Бар.
Настављена је и традиција да бесједу овим поводом држе елитни српски интелектуалци. Овога пута, част је припала др Миши Ђурковићу из Београда.
Свечани програм у славу првог српског просветитеља Светог Саве, благословио је протојереј – ставрофор Радоман Мијајиловић ријечима: “Желим да Вас Господ чува од зла и сваке биједе, да подари здравље, снагу и свако добро.”
У програму овогодишњег Савиндана, посвећеног Св. Јовану Владимиру и хиљадугодишњици његове мученичке смрти, учествовали су црквени хор “Свети Апостол и Јеванђелист Марко” из Подгорице, дјечји хор “Свети Јован Владимир” из Бара. Фолклорна друштва: “Свети Јован Владимир“ и “Румија”. Етно музику интерпретирале су солисткиње из Подгорице: Бранка Зечевић и Марија Меденица. Наступала је и барска група “Дарови Светог Јована Владимира“.
Новинар Драган Алорић казивао је пјесму о Светом Сави од Војислава Илића, Причу о Светом Сави од Матије Бећковића и одломак из бесједе владике Николаја Велимировића. Дјечји хор из Бара извео је игроказ “Чуда Светог Јована Владимира“. Програм је водио Миленко Цебаловић.
У наставку интегрално објављујемо бесједу др Мише Ђурковића са Светосавске академије;
Припала ми је особита част да Вам се о Савиндану обратим управо у години када се обележава велика годишњица мученичке и подвижничке смрти Светог Јована Владимира. Као што добро знате, ове године ће у вашем Бару, чији је свети Јован Владимир заштитник, бити освештан величанствени храм који му је посвећен.
Свети Јован Владимир, кога је Господ био обдарио и великом физичком лепотом и мудрошћу, али и добротом и чврстом вером, био је први српски светац и један од првих великих владара у српској историји. На трагу његовога дела настала је Зета, али је већ у доба Немањића и српски народ у Србији почео да гради култ великог поштовања према овој великој личности.
Сведочанство о његовој доброти, непоколебљивој чврстини вере и спремности да се све да за велике вредности љубави, родољубља и хришћанства, грејала су Србе и у вековима окупације. Култ изграђен око љубави и верности Владимира и Косаре, доживео је бројне литерарне и уметничке обраде и у народној књижевности али и у делима врхунских стваралаца као што су Стеван Сремац, Андрија Качић Миошић или Петар Прерадовић. Године 1925, Свети владика Николај Велимировић саставио је збирку таквих записа и сведочења под називом „Читанка о Светом Јовану Владимиру“. Ту се између осталог налази и прилог Књаза Николе из Балканске царице под називом „Похвала Зети“ где се каже :
„На зетској њиви никло је прво
Српских владара владарско дрво!
Од Владимира па до Ивана…
Све Српству Зета дала је мила,
Зета је легло српскијех сила!“
У овој читанци налази се и прилог самог Николаја назван Правда Светога краља Владимира. Светитељ жички издваја светог Јована Владимира и светог кнеза Лазара као два типична примера српског архетипа живих светитеља. Попут Св. Јована Крститеља и они се сликају са две главе, једном одсеченом, а другом на раменима. „Посечена глава у руци означава њихову телесну, мученичку смрт, а здрава глава на рамену означава бесмртност душе њихове“, објашњава владика Николај. Ова два свеца су својом жртвом поставили темеље вечног духовног, али и државотворног живота свог народа. Једном посвећена жртва у име Христово, поднета за љубав свога рода, трајно се уписује у архетип читаве будуће историје народа. Чак и када се у тешким тренуцима физички уруши под налетима сила немерљивих, ова посвећена идеја, на правди засноване државности, остаје да живи у народу, тињајући као искра која ће у погодним условима поново запалити срца и из пепела породити оно што је једном заувек настало и посвећено.
Свети владика каже: „Ретко је човек имао тако надмоћне и тако опаке противнике као што их је имао краљ Владимир. Самуило и Василије Бугароубица, два владара као два љута риса, борили су се о превласт на Балкану. Владимир је час једном, час другом био на сметњи. Из неравне борбе Владимир је изишао као победилац, и то не само као тренутни, него као бесмртни и вечни победилац. Владислав је био гори и опакији од оне обојице. Па где су данас њихове државне творевине? Где њихова слава? Где њихова тела? Све се расуло у пепео, све ишчезло као сен. А Владимир је остао: и преселио се на небо и остао на земљи; на небу слављен од ангела и светитеља, на земљи слављен од људи. Бог му је прославио и душу и тело. Прославио је Бог чак и дело руку његових…“
Крст који је својом жртвом и вером посветио Јован Владимир преузели су и понели владари Зете и Рашке односно Србије. Његов завет можда и понајбоље проналазимо оствареним у делу младог принца Растка Немањића који се одриче световних задовољстава како би тек кроз духовну изградњу поставио темеље за чврсту и одрживу државну творевину. Држава се наиме, браћо и сестре, не гради само на снази и сили. Сила без правде, поштења и вере није реална моћ. Свети Сава је знао да нам за трајну државну творевину требају и јаки духовни, просветни и морални темељи.
Данас су нам ова два светитеља чини се потребнији него икада раније. Опет смо као народ хришћански поново на удару великих сила и бројних неправди. Наше световне снаге су мале у поређењу са силом којом противник располаже. Наш народ страда данас широм простора бивше Југославије, муче га, протерују, отимају му и имовину и име, наша света црква је под силним ударима са свих страна, поново смо развејани у бројним земљама итд.
Но духовно окрепљени и ношени примерима ове двојице великих светитеља, данас се морамо вратити својим духовним темељима и припремити за велике изазове и искушења, која ће и даље да насрћу на нас. Само ако будемо чврсти у вери, спремни да помогнемо брату у невољи, ако будемо поштени, морални и вредни, ако децу васпитавамо у духу правих традиционалних вредности, остаћемо чврсти и достојни да из свега изђемо још јачи, бројнији и уједињени.
Као што се у химни Светог Саве пева:
”Здраво Среме, Банате
И Србијо Стара
Раванице чувај нам
Тело Кнез Лазара;
Црна Горо, сестро мила,
Здраво и ти с нама била,
Да славимо славу
Светог Оца Саву.”
Савиндан се некада на овим просторима славио као школска слава. Данас га обележавава црква и православни народ. Даће Бог да ова наша деца дочекају да Свети Сава поново буде школска слава у Црној Гори.
Драги Барани, драга браћо српска, срећно вам овогодишње освећење храма Светога Јована Владимира и срећан вам Свети Сава српски! Живели!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Na gluposti i lazi ovog Djurkovica kao: da je Valdimr „srpski“ kralj (onda su i Dukljani Srbi?) zaista ne treba komentara.
Дукљани јесу Срби Травуњани а Владимир је српски краљ. Да ниси обично црногорско-малисорско говече прочитао би да је Владимира након смрти наслиједио његов стриц травунски кнез Драгимир, касније брат од стрица Војислав по којем је ова требињска династија и прозвана Војислављевићи. То што су Војислављевићи били окупатори простора који је 1 000 година касније на Берлинском конгресу назван Црна Гора, не значи да имају икакве везе са том политичком нацијом.
Jesu li ovo u prvim redovima lekic danilovic i becic
Ne nisu oni, ali vidimo onoga ,,sa zadnjeg sjedista DPS auta,,, koga je casni i istinoljubivi Ivan Zankovic raskrinkao u emisiji ,,Neskriveno,, na Srpskoj TV! Pogledajte!
Šajkača i četništvo – „dežurne“ teme montenegrinskih nacional-socijalista!
Zaboga, jel ovo moguće da ste đetetu u sredini slike stavili šajkaču sa kokardom!? Imate li vi bilo kakvih moralnih granica pa da ne uvlačite maloljetnu đecu u četništvo jer oni apsolutno ne znaju veša herojstva!
Фрапантно је ваше незнање.Понекад се питам јесте ли ви Дукљани колективно тупави,или вам је само таква политика…Нити је шајкача „четничка“ а још мање српски грб „кокарда“ (fran.cocarde – круг,значка).Исту имаш и на застави Србије а ово што овај малишан носи ,носили су побједнички српски војници у првом св.рату.Аналогно томе да је „кокарда“ четничка,оћемо ли да кажемо да су ЦГ грб и капа усташки јер су га носиле Секулине усташе из ЦГ кад су приступиле НДХ?!
??? Од свега што је овдје наведено, тебе је једино „дојмила“ шајкача и кокарда???Иди читај Побједу и уживај!
. Што сломисте Црној Гори крила, . Издајници, срамота вас била! . Та ће јама причати о вама, . Кољенима што дођу за нама. . Седма јама крај Таре у Лугу, . Страшно гробље и Богу за тугу, . Ђе џелати потукоше робље, . И назваше безгроб Пасје Гробље, . Што ће кроз сву историју дугу . Останути свијету за ругу; . Да се прича док је Црне Горе, . Да Србина туђа ђеца коре, . Да се чуде свијетски мудраци, . Шта су наши радили лудаци; . Да је српска одњивила раса, . Такав омут бијеснијех паса!
Pa vi bi najvoliji da mu stavimo ustasku,od Anta Pavelica.I nije kokarda,nego grb Nemanjica,i nosice ga svako srpsko dijete u znak sjecanja i postovanja prema lozi svetorodnoj i neunistivoj.A vama ustase ako smeta,ne gledajte….Da,svako ce srpsko dijete,a prohoda uciti da mu je jezik srpski,crkva srpska i da je Crna Gora srpska drzava.Tako jeste,bilo je i bice,s vjerom u boga jedinoga.
Oпет овај габељ из Пљеваља!!Али ајде опроштено ти је ако ми поправиш неки стари кишобран.
Poslusajmo svi zajedno oca Rafaila,ako se ista na duhovnom planu desilo dobro u Crnoj Gori to je otac Rafail,poslusajmo njegove besjede koje ce ostati zapisane kao Njegove,iako dosta podsjecaju na druge gorostase nase Crkve,ali nacin kako ih izgovra otac Rafail bice zapisane a i vec jesu kao nesto na sta cese ljudi rado pozivati,ima za nas sapas jer u svakom vijeku se pojavi jedan ovakva velika licnost da nas opominju da je kranje vrijeme da operemo krmiljelje sa nasim ucmali ociju,mi gledamo ali nam se sve nesto manta kao da nevidimo,a sve nam je odavno trebalo biti jasno kao sto je u stvarnosti jasno!
zaobišli glavni grad Crne Gore. ali to je volja organizatora. i da slave djeca SVETOGA SAVU od prvog razreda o.š,
Наравно да нису заобишли.Колико је мени познато била је Светосавска академија у крипти храма у Подгорици.Ја нисам био тамо али јесам у Бару.И могу рећи да је било прелијепо.
Sveti Sava je postavio temelje,nasa vjera i ponos su njegovih svetih ruku djelo.A obaveza da se sacuvamo,i vratimo Svetog Savu u skole zadatak koji moramo ispuniti.Kao djeci osmjesi,radosno klicuci,i pojeci mu,polimo se bogu za rod nas Srpski,i Srpstvo milo.