Dr Žarko Leković: Crkveno pitanje u Crnoj Gori riješio Sveti Sava u 13. vijeku
1 min readIstoričar dr Žarko Leković u intervju za „Pobjedu“ opovrgao je brojne montenegrinske teze o navodnoj ugroženosti Crne Gore od Srbije i tobožnjeg velikosrpstva, a posebno se osvrnuo na ustrojstvo Srpske pravoslavne crkve i NVO sa imenom „Crnogorska pravoslavna crkva“. Po njegovom mišljenju crkveno pitanje u Crnoj Gori riješeno je još u 13. vijeku, a utvrdio ga je Sveti Sava. Prenosimo djelove tog intervjua, ali bez pitanja koja su tendeciozna i u skladu sa novom montenegrinskom ideologijokm.
–Srpskoj pravoslavnoj crkvi je čvrste organizacione, pravne i materijalne temelje, koji su joj omogućili viševjekovni uspješan rad i razvoj, postavio Sveti Sava, prosvjetitelj srpski, srpski zato što je nacionalna tendencija, koja je tako rano u srednjem vijeku bila inače neobična, u radu Svetog Save potpuno vidljiva. Zbog velike odanosti svome narodu i crkvi upravo je Sveti Sava insistirao na nazivu Srpska pravoslavna crkva. Birajući Hristov put i put Svetog Save pravi vjernici biraju put ljubavi, moralan, častan, hrabar i dostojanstven, a ne put koji će voditi u podjele i sukobe. Crkveno pitanje u Crnoj Gori je dakle riješeno još u 13 vijeku. Stoga je i ova inicijativa nepotrebna, ističe dr Leković.
On je dodao da nikada nije čuo niti pročitao da su poglavari SPC negirali postojanje crnogorske države, naročito ne one koja je u dugom vremenskom periodu bila i teokratska.
-Sumnju da je ideja o nezavisnoj Crnoj Gori dobila 55,5 odsto glasova izražavaju mnogi građani, a ne samo crkvena lica. Pojedini čak tvrde da je za nezavisnost glasalo svega 47 odsto izašlih glasača. Sumnjam, dakle postojim. Što se tiče nacije, ona se prvi put pominje na kongresu Kominterne u Drezdenu, a zvanično je „uspostavljena“ tekstom Milovana Đilasa objavljenim u Borbi 1. maja 1945. godine. Ovaj komunistički ideolog napominje u svom tekstu da su Crnogorci najčistiji Srbi, ali i da su se stvorili svi uslovi da se formira posebna nacija. No, vrijeme jednoumlja je, srećom, iza nas i danas se takva rješenja ne mogu nametati. Ko želi da bude Crnogorac, a ko Srbin, stvar je njegovog izbora. Crkva kao konzervativna i najvećim dijelom svoga bića antikomunistička ne prihvata rješenja komunističkih ideologa, nije ih prihvatala ni u Brozovo vrijeme, pa samim tim ni rješenje o crnogorskoj naciji. To je njeno legitimno pravo. Različitosti, posebno u Crnoj Gori, ne bi trebalo da budu uzrok bilo kakvih sukoba. Što se tiče velikosrpske ideologije, to je takođe komunistička kovanica, kojom su se tražili takozvani „unutrašnji neprijatelji“ koji remete nekakvu harmoniju u državi. Bilo koja „velika“ država na Balkanu, u svjetskim okvirima je samo jedna mala državica i ništa više. Umjesto pomirenja, ja predlažem prosvećenje i edukaciju. I nešto pozitivno od komunista: učiti, učiti i samo učiti.
On je negirao da se SPS i NVO sa crkvenim imenom ikada može ujediniti i postati jedna crkva.
–Ujedinjenje NVO CPC i SPC je i pravno nemoguće, a sama ideja o crkvi bez nacionalnog predznaka je besmislena. Teško je bilo šta predvidjeti, ali ja se iskreno nadam da će Đukanović kao iskusan političar povući svoju inicijativu, pa neće biti potrebe da se političke elite određuju o tome. Ako i ne povuče inicijativu, bezrezervno će je podržati članovi i simpatizeri DPS. Naročito će biti interesantan stav prema crkvenim kanonima bošnjačkih i albanskih partija koje su po svojoj prirodi konzervativne, smatra dr Leković.
On smatra da se bilo kakvi zakoni o vjerskoj slobodi ne mogu nametati, a pojašnjava i da postoje brojni dokazi o crkvenpoj imovini Crnogorsko primorske mitropolije.
-Ukoliko ovaj predlog zakona dovede do bilo kakvih tenzija treba ga povući iz skupštinske procedure. Valjda je suština zakona da svi budi zadovoljni. Najgore je nametanje rješenja, a bez dijaloga do rješenja se ne može doći. Na pitanje o imovini neuporedivo bolji odgovor bi vam dali pravnici. Da biste imovinu preveli u svoje vlasništvo, morate imati dokaze da je ona vaša. U arhivima na Cetinju se npr. čuvaju kupoprodajni ugovori još iz vremena vladike Save iz kojih se vidi koju je zemlju kupovao za Cetinjski manastir ili za Manastir Stanjeviće. Ja ću vam kao istoričar navesti samo jedan i to karakterističan primjer iz kog se vidi kako su se komunističke vlasti odnosile prema imovini Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Prema referatu „Sreske poljoprivredne komisije“ u Šavniku od 6. aprila 1946. manastir Podmalinsko je raspolagao sa značajnim zemljišnim posjedima ukupne površine 491,5 rala. Odlukom sreske poljoprivredne komisije od 8. aprila iste godine manastiru je oduzet gotovo kompletan zemljišni posjed izuzev 10 hektara u neposrednoj okolini manastira koji su istom manastiru ostavljeni na raspolaganje u skladu sa odredbama Zakona o agrarnoj reformi i unutrašnjoj kolonizaciji. Presudom Zemaljskog agrarnog suda na Cetinju od 24. aprila 1946. odluka sreske poljoprivredne komisije u Šavniku je potvrđena kao konačna i na „zakonu osnovana“, zaključuje dr Leković.
Ahhhh rijesio ognjem i macem, spalio duklju do temelja, to je srpski stil odradis genocidci kao rijesis pitanje
Preporučujem ti da pročitaš šta je Stefan Prvovenčani napisao o pohodu svog oca Nemanje na Duklju. Za Nemanju je to bilo oslobođenje njegove dedovine i njegovog naroda od grčke (vuzantinske) vlasti, da se istrebi grčko ime u Duklji, a kako sam Stefan Prvovenčani kaže “svoj narod u Duklji nije dirao“.
Dalje pročitaj “Istoriju Crne Gore“ Živka Andrijaševića (DPS istoričara), pa ćeš videti da je prostor Crne Gore za vreme Nemanjića doživeo ekonomski i kulturni preporod. Građene su putne mreže, unapređeno je zanatstvo i rudarstvo, na obalama su nicali i jačali trgovinski centri (Kotor je jedno vreme bio jači i od Dubrovnika).
Silne manastire koje su Nemanjići izgradili po Crnoj Gori da ne spominjem.
Bolje se zapitajte ti i tebi slični zašto niko pre vas nije toliko pljuvao po Nemanjićima i nazivao ih agresorima, genocidašima i okupatorima?
Zašto su Petrovići svojatali i slavili Nemanjiće?
Zašto su ih Crnojevići priznavali i slavili kao svece?
Šta sada vi to znate što oni nisu znali pa imate tako različita mišljenja?
Pre će biti da su vama mozgovi isprani, da su Nemanjići samo još jedne žrtve vaše podle falsifikacije istorije.
i za mene u 21 vijek, samo vjera u SPC, a ti Betovene idi na beton ili iza ugla vrebaj neku staricu i udari je
Leković halucinira. koje je to pitanje u istoriji rješeno u 13.vijeku ostalo takvo i dan danas. kome je sve vlada crne Gore davala stipendije i ko je sve zapošljavan na državni univerzitet.. Leković je obični plemenski biograf. Užas.
Elegantno.
Kao i svaka istina.
Živ bio doktore!
Kakav je ovo istoričar? Ako je Sv.Sava riješio crkveno pitanje u Crnoj Gori čemu potreba za tomosom iz 1922.g.
Za tebe je tomos motor iz Slovenije. Gospodin Lekovic je Doktor istorijskih nauka a ti si Betovene ipak „muzičar“.
Vrhunski, najbolji istoričar u Crnoj Gori, uz Dejana Mikavicu iz Novoga Sada i Dragu Mastilovića sa Pala je vrh u istorijskoj nauci.Njih trojica i Dragiša Bojović iz Niša (nije istoričar, već doktor književnosi) su najbolji naučnici na Balkanu koji se bave ozbiljnim izučavanjem prošlosti.