ИН4С

ИН4С портал

Дрецун: Весли Кларк поноси се убијањем цивила у НАТО агресији

1 min read

Милован Дрецун (Фото А. Васиљевић)

Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун изјавио је да је пензионисани амерички генерал Весли Кларк изјавом да је поносан на НАТО бомбардовање Србије 1999. године, признао да је поносан на убијање цивила, пише Танјуг.

Дрецун је за Танјуг рекао да је „Вашингтон пост“ у септембру 1999. године објавио да су „цивили недвосмислено били мета НАТО“.

„Дакле, то је био рат против цивила и видите то по броју жртава. Они су намерно убијали цивиле. Е, тиме се поноси Весли Кларк. Не поноси се он нечим што би требало да буде часна војничка професија“, навео је Дрецун.

Он је истакао да је НАТО Србију напао без објаве рата и без одобрења СБ УН.

„Да ли нас је војнички победио, иако су односи у потенцијалима 600 према један били у корист НАТО-а? Да нас је војнички победио, па да се тиме поноси“, рекао је Дрецун.

Он је подсетио да је у бомбардовању 1999. године страдало 85 деце, 2.500 цивила и нешто више од 1.000 припадника наших снага безбедности.

Дрецун је такође навео да је америчком амбасадору у Београду Кристоферу Хилу испричао о операцији Потковица, наводећи да Хил за операцију није чуо – иако је морао да зна.

„Та операција Потковица наводно је био план наше војске, полиције и државног руководства за етничко чишћење Албанаца. Операција је измишљена, а бугарска служба је то искористила и пласирала преко Јошке Фишера. А Фишер је прошле године на промоцији књиге рекао ‘то ми је подвалила бугарска министарка која је од њихове службе добила'“, рекао је Дрецун.

Он је навео да је Хил, који је крајем деведесетих био у америчкој делегацији у мировним преговорима између Србије и тзв. Ослободилачке војске Косова (ОВК), морао да буде упознат да је прича о таквој операцији постојала.

Дрецун истиче и да су Американци покушали да промене повељу Уједињених нација, односно да убаце део да група земаља и ако нема сагласност у Савета безбедности УН може да интервенише, у случају хуманитарних катастрофа.

„Иако то нису успели да промене, јер су се Кина и Русија супротставиле, они су у пракси реализовали ту тезу, јер је наводно била хуманитарна катастрофа“, рекао је Дрецун, истичући да у Србији није било хуманитарне катастрофе пре бомбардовања НАТО, већ су је они изазвали.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у четвртак да не види у чему се огледа понос пензионисаног америчког генерала Веслија Кларка на НАТО бомбардовање Србије 1999. године.

Вучић је у Будимпешти, одговарајући на питање новинара да прокоментарише изјаву Кларка да је поносан на операцију против Србије и да Србија мора да иде у будућност без Косова, рекао да су људи у Србији огорчени на то што је Кларк учинио и да не види у чему се огледа тај велики понос када је 19 земаља, мимо правила УН, мимо Повеље УН, мимо одлуке Савета безбедности УН напало једну малу земљу.

Кларк, који је 1999. године био на челу снага НАТО које су бомбардовале СРЈ, изјавио је, поред осталог за „Еј-Би-Си њуз“, да Србија треба да призна тзв. Косово и да је „поносан на бомбардовање бивше СРЈ“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *