ИН4С

ИН4С портал

Древни српски манастири: Манастир Ждребаoник

1 min read
Манастир је подигнут недалеко од Данилова Града са лијеве стране ријеке Зете, a одмах до колског пута, који води од Данилова Града испод Мартинића за Спуж.
Manastir

Манастир Ждребаоник

Из књиге Древни српски манастири, аутора  Андрије П. Јовићевића

Манастир је подигнут недалеко од Данилова Града са лијеве стране ријеке Зете, a одмах до колског пута, који води од Данилова Града испод Мартинића за Спуж. Налази се на равници, у средини Бјелопавлићког поља, те се на све стране од манастира пружа пространа равница са њивама, сјенокосима и забранима. Око манастира су воћњаци, виногради и ливаде, a нешто даље густа шума.

Положај манастира je веома лијеп, врло приступачан и са удобним путевима. Најближа су села: Горица, Секулићи и Пажићи. Одавде je видик широк, иако je манастир у равници, јер се од поља издижу и развијају планинске стране, које уоквирују богато, пространо и плодно Бјелопавлићко поље, и поглед пада на планине: Гарач, Прекорницу и Лисац и њихове стране, огранке и повијарце.

Нема никаквих писаних података који би говорили о постанку овог манастира. Прича везује његов постанак са именом великог жупана Вукана, сина Стевана Немање; друго предање каже, да му je темељ поставио краљ Милутин. И не само манастир него и поље око манастира зове се Ждребаоник.

Манастир je био метох манастира Мораче, и пo предању, овдје су се држале ергеле, пo једнима великог жупана Вукана, a пo другима краља Милутина, пa пo томе што се овдје гајила ждребад ово je мјесто и добило име. Заиста ова су мјеста и данас удобна за држање стоке, a у раније доба, кад су насеља била мања и кад je било више поља за испашу, овдје се могла гајити стока сваке врсте. Црква je посвећена Св. Архистратигу Михаилу, крсном имену Немањића, пa и та околност иде у прилог вјеровању, да су овај манастир збиља подигнули Немањићи.

Говори се, да је још од постанка постајала овдје и црква, која је разрушена врло давно, пo свој прилици 1714 г, кад je Ћуприлић похарао Црну Гору и порушио многе цркве и манастире. До 1818 г. црква je била у рушевинама и једва су се држала пo два и три реда камења од темеља.

Ha тим старим темељима из доба Немањића Бјелопавлићи су назидали нову цркву 1818 г. Ждребаоник je на путу између Спужа и Подгорице с једне и Никшића с друге стране и због свог тешког положаја трпио je много, али Турци никад не успјеше да саставе и обезбиједе пут преко Бјелопавлића.

Манастир Ждребаоник

Црква je од разорења до обновљења била пуста више од сто година и Бјелопавлићи je нијесу обнављали, јер су били овдје између маља и наковња, a кад су се унеколико, смрћу Махмут-паше, ослободили скадарских силеџија, подигоше цркву.

И нова црква је имала тешку судбину. Многе најезде Турака на Црну Гору ишле су преко Бјелопавлића, пa je црква похарана и спаљена и 1862 и 1877. Оба пута je црква оправљена манастирским трошком и прилозима Бјелопавлића.

И стара црква из доба Немањића и oнa коју подигоше Бје- лопавлићи нa темељима старе цркве, била je кратка, једва са олтаром 10 м дуга, a широка 5.50 м. Прота Срдан Поповић, данашњи настојатељ манастира, из својих средстава je 1926 г. продужио цркву за 4 м и над приграђеним дијелом подигао висок четвороугаони звоник са четири двојна велика прозора, a унутра хор и пјевницу.

Древни српски манастири, аутора Андрије П. Јовићевића

До тада су прозори на цркви били толико малени, да се једва глава могла увући, a он je дао о манастирском трошку повећати прозоре и патосати цркву лијепо отесаним плочама. И доиста, данас према оној каква je била, представља једну лијепу грађевину.

Испред цркве су двије приземне куће; једна je старијег постанка, a друга je доцније поправљана. Иза црквеног олта- ра je једна повећа кућа на спрат са осам одјељења и са неколи- ко лијепо уређених соба. Ова je кућа грађена за вријеме попа Матијаша Радуловића, a преправио ју je и довео у данашњи ред прота Срдан Поповић. Манастир je ограђен високом авлијом и има једна улазна врата.

Манастир нема никаквих старина, које би ма што говориле о историји овог манастира; a ако их je некад и било, пропале су за вријеме запуштења манастира.

Нешто што овом манастиру даје важност и углед јест тије- ло Св. Арсенијa, архијепископа српског и ученика Св. Саве. Св. Арсеније je прво почивао у Пећкој патријаршији одакле су га пo једној легенди, украли калуђери из ман. Довоље, a пo дру- гој причи пренијели га пећки калуђери, бојећи се да га Турци не спале, и сакрили код ман. Довоље у пећинама. Одатле гa je, јавно или тајно, пренио калуђер Никодим Ђурђић у ман. Мора- чу. Ту су сe свађали око прихода са кивота и Ђурђић га однесе у Куче и смјести у цркви на Косору. Ту су гa Бјелопавлићи нашли 1856 г. кад су Црногорци похарали Куче и однијели га у ман. Ждребаоник. Овдје je остао до 1884 г, када je, пo наредби књаза Николе пренесен у ман. Косијерево, гдје je остао до 1914 г. и тада je од страха од Аустријанаца пренесен у ман. Острог гдје je доцније донесен и Св. Стеван Првовјенчани из ман. Жиче.

По свршетку свјетског рата, Бјелопавлићи су га пренијели у мана- стир Ждребаоник, гдје je некада и био, јер je ман. Косијерево од Аустријанаца за вријеме рата био разрушен до темеља, пa црква ни до данас није обновљена.

Светитељ почива у ораховом кивоту од дивне израде, a приложили су га Симо и Лазо Ћеловић и Ангелина Ћеровић из Требиња.

Ha дан Велике Госпође овдје je сабор и тога дана се овдје скупи много побожног народа не само из Бјелопавлића него и из свих околних племена, да се поклони овом великом и прослављеном српском светитељу. И иначе свих већих празника овдје долазе сва околна села на службу и да принесу свој прилог нa кивот Св. Арсенија.

Манастир има имање од неких 160 рала земље, и приход од аренде једва даје годишње 7-8000 дин. Са том сумом манастир се не може издржавати и поправљати, те управа манастира, као и ман. Острога, шаље сваке јесени пo два човјека пo племену са крстом и тамјаном да скупљају прилоге, и, што у житу што у новцу, скупе пo 10-12.000 дин.

Овај начин прикупљања прилога чини да манастир може опстати и узнапредовати. Нема Бјелопавлића који ће ове људе одбити, и сваки ће дати колико може ради среће и здравља свога и својих.

Како неко вријеме у Острогу, и овдје су били дуго времена настојатељи мирски свештеници, као поп Матијаш Радуловић, поп Јово Драговић, поп Милутин Жарић, прото Јован Говеда- рица и данашњи прота Срдан Поповић.

Од старијих настојатеља чувен je јеромонах Исаије Цуца. При манастиру je била школа од доба отварања првих школа у Црној Гори, и тада до данас са малим изузецима школа je била при манастиру, a и данас je у непосредној близини.

Зетски гласник, V/1933, бр. 62, стр. 2.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Древни српски манастири: Манастир Ждребаoник

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *