Drugo lice Podgorice
1 min readPiše: Batrić Babović
Podgoričke lokalne izbore krase neupotrijebljeni listići i upotrebne vrijednosti. Ukrašavaju ih nevažeći listići i manjkavosti u kuponima. Sitnije žalbe na još sitnije izbrojane glasove u najsitnije nabrojanim izbornim mjestima. Ovaj lokalni politikantski cirkus koji ima obrise globalne i lokalne politike, ukrašavaju sareniši u prividnim imenima stranaka, pokreta i koalicija. Dok se sve stečeno glasovima građana sabira, pozicionira, korespondira, korelira i prvenstveno naopako projektuje, Podgorica tone. Potonula je pod dvoipodecenijskom „Evo ruka“ torturom, a sad tone pod torturama ideja svih neadekvatnih boraca za vlast. Veliki broj njih nema osnovu koju predstavljaju vladanje sa znanjem.
Izuzetak je mali broj učesnika u izbornoj trci. A da su populizam, previdi i prividi osnova izbornih rezultata sa narativima pobjede u prilog govore sledeće činjenice. Baš one činjenice koje otrežnjuju glad razjarenih politikantsko-ostrašćenih umova. DPS je osvojio 24. 310 glasova. Od ukupnog broja građana koji su učestvovali na izborima protiv sebe ima 57.972 glasača. Kad se na to dodaju apstinenti radi se o 121.414 građana. Mnogo razloga za slavlje „pobjednika“? Ili možda više razloga za razmišljanje običnih građana o opredeljenju za davanje povjerenja politikama ili bojkotu izbora? Slično je i sa drugo, treće i četvrtoplasiranim subjektom minule lokalne trke. Koalicija PES-Demokrate osvojila je 17.672 glasa. Protiv sebe u odnosu na izašle birače imaju 64.610 izbornih učesnika. Kad se dodaju apstinenti cifra broji 128.052 ukupnog broja upisanih u birački spisak. Trećeplasirana koalicija ima 16.362 birača. Protiv sebe od ukupnog broja izašlih na lokalne izbore ima 65.920 birača. Zbir sa apstinentima iznosi 129.362 svih upisanih u birački spisak. Četvoroplasirani idu još progresivnije. Osvojili su 8.537 glasova, a protiv sebe imaju 73.745 glasova koji su učestvovali na izborima. Kad se saberu apstinenti broj čini zavidnih 137.187 glasova protiv politike ove koalicije u glavnom gradu. I na kraju,kad se sve ovo stavi na nepristrasnu analizu i izvaga odnos korist-šteta u odnosu na politiku i građane, zaključuje se da su građani na gubitku. Apsolutne manjine političkih elita vladaju apsolutnom većinom svih građanskih izbora. Nezavisno od toga da li se bira neki politički koncept, ili odabira bojkot kao način političkog djelovanja. Možda je ovo pokazatelj Čerčilove maksime o demokratiji i njenom statusu u zapadnim društvenim uređenjima. Sve su prilike da se slogan „Evo ruka“ može promijeniti u slogan „Evo noga“. Broj 63.442 već je dao pedalu svim akterima podgoričke utakmice. Samostalno su jači od zbira glasova DPS, PES-Demokrate i ZBCG u Podgorici. O predsjedniku države I bivšem premijeru neki drugi put. Vrijeme će riješiti sve enigme!
Sasvim tačno. Bojkot građana i slavlje DPSa izazvala je i omogućila katastrofalna gradska uprava, da nikoga ne izdvajamo ni u pozitivnom ni u negativnom smislu. Građani prosto nisu htjeli da izađu na izbore i odbrane lošu gradsku vlast, jer objektivo ona to svojim lošim rsdom nije ni zaslužila.
Sve priče analitičara i političara o visokoj politici, državnom nivou imaju manje smisla.