ИН4С

ИН4С портал

Друштво младих еколога Никшић: Депонија Мислов до незадовољава прописане стандарде и законске регулативе о депоновању отпада

Да је Никшић неозбиљан град по питању депоновања отпада лијепо илуструје податак да је то једина општина у Црној Гори која нема „План управљања отпадом“.

депонија

Депонија Мислов до незадовољава прописане стандарде и законске регулативе о депоновању отпада скоро двије деценије. Прво у природном удубљењу, а сада од отпада на вјештачки направљеном брду годинама се одлажу различите врсте отпада о чему се није водила прецизна и тачна евиденција. Пожар који већ траје два дана је истакао само дјелић проблема у односу на оно шта се може десити на депонији, саопштили су из Друштва младих еколога Никшић.

„Сама локалција на којој је депонија ни оног момента кад је постала привремена није задовољавала стандарде. Налази се у природном удубљењу и није познато гдје одлазе таложне отпадне воде а такође се налази надомак корита ријеке Зете и спирањем воде са депоније често доспијевају и у само корито, појаснили су.

Да је Никшић неозбиљан град по питању депоновања отпада лијепо илуструје податак да је то једина општина у Црној Гори која нема „План управљања отпадом“.

„Само лаицима није јасно да овакав начин депоновања отпада представља огромну опасност за људе и животну средину. Овај проблем није тренутни веће је он актуелан деценијама уназад. Право је чудо што услед процеса које изазива овакав начин депоновања отпада и чести пожари неко од запослених не настрада. Тренутним пожаром гори различити отпад који је често и опасан и сама је срећа у несрећи што за сада дим не иде на градско језгро јер је састав дима канцероген. Када би се десило да се смјер вјетра промијени и дим оде на градско језгро то би било колективно тровање 50 хиљада становника„, наводе еколози из Никшића.

Фото: ИН4С

Овдје додатни проблем представља, кажу они,  неорганизованост служби које су надлежне за решавање овог проблема.

„Сваки минут кашњења у решавњу садашњег стања вуче додатни проблем за грађане и животну средину. Учесталост пожара на депонији је толика да је неопходно врло хитно тражити одрживо решење. За сада прво и основно је потребно хитно гашење. Није нам јасно зашто се то није до сада урадило. Ово је већ други дан пожара и позивамо надлежне да ријеше проблем. Ваљда су на основу досадашњих искустава негдје предвиђели начине санирања оваквог проблема“, апелују еколози.

Наредни кораци треба да подразумијевају, кажу, доношења плана о управљању отпадом као и формирање санитарне депоније гдје би се вршило разврставање отпада на више фракција.

На тај начин би се добила корисна сировина и смањиле количине депонованог отпада.На крају бих само додао да ово није једина неуређена депонија у Црној Гори и да сличну судбину очекује и више других градова“, закључили су.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *