Duel Plenkovića i Milanovića: Ko je stroži prema Srbiji?
1 min readHrvatski mediji različito ocenjuju TV duel lidera dve najuticajnije stranke, HDZ i SDP, Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića.
I dok neki smatraju da su obojica imali „svelte trenutke“ u nekoj minuti, drugi pak navode da je to bila debata bez pobednika te da su i jedan i drugi vodili računa da sačuvaju svoje birače.
Nezaobilazna tema dugo najavljivanog sinoćnjeg TV duela Plenkovića i Milanovića bila je Srbija, uz nezaobilazno međusobno optuživanje koliko je koja od dve stranke bila stroža prema zvaničnom Beogradu.
U prvom TV duelu dvojice lidera nakon 13 godina u Hrvatskoj, javnost je ostala uskraćena da čuje njihove jasne stavove o ustaškom pozdravu „Za dom spremni“ i bujanju ustaštva u toj državi, ali se za razliku od Milanovića, lider HDZ-a izjasnio da ta stranka želi „transformaciju srpske političke scene i Srpske napredne stranke“.
Milalnović s druge strane najavljuje rešavanje otvorenih pitanja sa Srbijom bilateralno, pre svega, kada je reč o pravu Srbije da sudi hrvatskih braniteljima.
„Što se tiče Srpske napredne stranke na čelu sa (Aleksandrom) Vučićem, mi znamo koji su im koreni i ambicije. Hrvatskoj je u interesu transformisana politička scena u Srbiji pa tako i Srpska napredna stranka, ali mi to ne zaboravljamo i jako dobro znamo o kome se radi“, odgovorio je Plenković Milanoviću na pitanje kako će HDZ reagovati kada SNS postane deo Evropske narodne partije.
Uz odmeravanje koja je od dve stranke više učinila da zaustavi put Srbije ka EU, Milanović je ponovo prozvao odlazećeg ministra spoljniih poslova Miru Kovača što nije bio prisutan u Briselu kada je Srbija otvorila pregovaračko poglavlje 23, zbog zakona o regionalnoj jurisdikciji i dodao:
„Moja je vlada prva počela da odbija te optužnice, imamo problem i s političkim optužnicama iz BiH. Ono što ćemo poručiti kolegama iz Srbije biće da sednemo i dogovorimo ugovor kojim ćemo to pitanje bilateralno rešiti. U protivnom, naterat će nas da im blokiramo poglavlje 23 i zato je vaš ministar iz vlade koju branite trebalo da bude prisutan u Briselu, ne da ih blokira, nego da im to kaže“.
Plenković mu je uzvratio da Milanovićeva vlada nije učinila ništa da pomogne u akciji na osnovu koje je, kako je rekao, usvojena rezolucija Evropskog parlamenta o Srbiji.
„Srbija je lobirala u 28 država članica non-stop protiv naših amandmana, a vi kao vlada, ne da nam niste pomogli, nego niste učinili ništa“, rekao je Plenković.
Na Milanovićevo prozivanje Kovača, Plenković je ustvrdio da je on zaslužan za, kako je rekao, uslovljavanje Srbije o važnim pitanjima za Hrvatsku, a da je Milanovićeva vlada propustila čak da pokrene inicijativu.
Za Milanovića je Dan ustanka u Srbu, Dan ustanka naroda Like.
„Vlada u kojoj je gospodin Plenković bio državni sekretar 2011. je finansirala obnovu tog spomenika te je tamo čitan pozdravni govor tadašnjeg predsednika Sabora Luke Bebića“, podsetio je Milanović dodavši da je tamo bio jednom, da više ne ide, ali i da je „tamo, u oslobađanju tog Srba poginulo 44 Dalmatinaca partizana“.
Plenković bi, kaže između Srba i Brezovice rađe išao u Brezovicu, te da je praznik antifašističke borbe 22. jul, a da su u Srbu početkom 90-tih skupove tamo držali Rašković i Martić.
Za čelnika HDZ-a je Josip Broz Tito bio šef totalitarnog sistema i mišljenja je da Trg maršala Tita trebao preimenovati u neki „primereniji naziv“.
Prvi hrvatski predsednik Franjo Tuđman, mišljenja je Plenković, u istorijskom smislu bio najvažnija ličnost „možda i u celoj hrvatskoj istoriji“.
Lider SDP-a pak smatra kako su Tuđman, Tito i Radić bile hrvatske vertikale.
„Tuđman je imao dobro mišljenje o Titu, nosili su istu kapu i zvezdu, ja je nisam nosio. Smatram da Tuđmanu treba dati Markov trg. Sveti Marko nije zaštitnik grada Zagreba“, rekao je Milanović.
Upitan misli li da je Miro Barešić terorista, ili borac za Hrvatsku, lider HDZ-a je rekao da on spada u onu grupu hrvatskih emigranata koji su razočarani otišli iz Hrvatske.
„Za hrvatsku stvar i ideale borio se koliko je meni poznato na način koji je uključivao i ideju da se tadašnji jugoslavenski ambasador u Stokholmu uzme kao taoc“, rekao je Plenković.
Milanović, međutim, smatra da je to što je Barešić uradio nanelu štetu hrvatskom imenu i hrvatskoj ideji.
Kada je na red došlo pitanje migrantske krize, Milanović je rekao da bi postupao isto kao što je to činio da je bio premijer, humano i ne dovodeći u pitanje sigurnost građana i istovremeno prozvao HDZ za opstrukciju koja se, kako je rekao, graičila sa besom.
Plenkković mu je na to uzvratio protuoptužbom da je tada kao premijer nepotrebno zaoštrio odnose sa susedima te poručio Milanoviću da je mogao da postupi malo više diplomatski.