ИН4С

ИН4С портал

Дукај: МЈУ спремно да подржи увођење отворених листа

Мараш Дукај, Фото: Принтскрин Јутјуб

Министарство јавне управе (МЈУ) спремно је да подржи реформу изборног закондавства која би обухватала и увођење отворених и полуотворених листа, рекао је ресорни министар Мараш Дукај.

Он је поручио да политичари који буду против тога, не желе деполитизацију јавне управе.

Дукај је, на округлом столу поводом Нацрта закона о локалној самоуправи, рекао да јачањем процеса децентрализације Црна Гора прави искорак на пољу демократизације, ефикасности и економичности у пружању услуга.

“Наше опредјељење је да било стратешки дјелујемо и креирамо систем који ће бити сервисно орјентисан на задовољене потребе локалне заједнице у пуном смислу те ријечи”, навео је Дукај.

Он је казао да МЈУ у овај процес нијесу ушли ад хок већ стратешки, базирајући се на стратегију реформе јавне управе.

“Прво смо заједно са свима радили анализу система локалне управе и та анализа је показала путоказ– пут реформских подухвата на локалном нивоу”, рекао је Дукај.

Према његовим ријечима, локални ниво је најближи ниво власти грађанима и та реформа мора отуда да почне.

Он је казао да Нацрт закона има доста новина.

“Имаћемо нове моделе организације општина, први пут ћемо увести градове, дефинисали смо у детаље критеријуме”, рекао је Дукај.

Он је истакао да локалне самоуправе имају важну улогу у процесу европских интеграција, као ниво власти који је најближи грађанима.

“Улога локалних заједница у овом процесу је важна и због чињенице што ће се приступањем Европској унији (ЕУ), 70 одсто законодавства имплементирати и на локалном ниову”, казао је Дукај.

Он је казао да су предложеним рјешењима дефинисали мјесне заједнице, старјешине органа, који ће, како је навео, имати други модел не само функционисања него и бирања.

Дукај је рекао да је на јавним расправама досад чуо интересантне сугестије и захтјеве.

“Као МЈУ размотрићемо све сугестије. Један захтјев ми је био посебно интересантан – увођење градских општина, ту немамо замјерки, тај захтјев ћемо инкорпорирати у текст закона”, додао је Дукај.

Он је казао да су упутили двије иницијативе Скупштини.

“Тражили смо непосредан избор предсједника општина и да избори у свим локалним општинама буду у једном дану. Наша идеја, ако их партије прихвате, уз допуну свих институција, доприносиће демократизацији друштва, реформи јавне управе на локалном нивоу и одговорности као најбитнијем фактору у друштву”, казао је Дукај.

Он је рекао да ће тако бити мање изборних манипулација и инжењеринга.

“Те измјене дају велики допринос деполитизацији локалне јавне управе. Данас имамо предсједнике појединих општина који нијесу били на листама, какве одговорности они имају? Имамо ротирајуће предсједнике општина – какве одговорности они имају?”, навео је Дукај.

Он је рекао да не треба да подсјећа у каквим су ситуацијама данас неке локалне самоуправе.

“Не треба да вас подсјећам да имамо изборе сваког трећег мјесеца. МЈУ је спремно да да подршку да се иде ка комплетној реформи изборног закондавства”, рекао је Дукај.

Он је додао да ће то подразумијевати полуотворене и отворене листе.

“Треба послати јасну поруку политичарима – они који неће прихватити ове процесе, они не желе реформу локалне самоуправе и деполитизацију јавне управе, што је један од највећих проблема друштва и државне управе”, поручио је Дукај.

Представника Делегације ЕУ Орландо Фуско рекао је да Нацрт закона није закон правни документ већ мапа пута оснаживања заједнице и његовање демократских вриједности.

“Локална самоуправа је камен темељац демократије, у њој глас народа налази свој прави одјек”, навео је Фуско.

Он је рекао да је Црна Гора направила изузетне искораке на путу ка ЕУ.

“Пут ка ефикасној самоуправи је сталан процес и захтјева континуирану сарадњу, дијалог и реформу. Закон мора одражавати тежње и изазове различитих заједница”, снатра Фуско.

Тај процес, како је додао, треба да буде што инклузивинији и транспарентнији.

“Посвећеност овом циљу је кључно у обликовању будућег начина управљања на локалном ниову и усклађивању са европских стандардима. ЕУ је спремна да подржи Црну Гору на овом путу”, рекао је Фуско.

Он је позвао надлежне да искористите помоћ Сигме на даљем раду на закону. “Сигма може да понуди стручност знање и најбоље праксе у овој области”, навео је Фуско.

Државни секретар у МЈУ Драгиша Јањушевић казао је да је реформа локалне самоуправе један од најбитнијих реформских подухвата јер се ради у партиципативној демократији, укључивању грађана у доношење политика на локалном нивоу.

Он је рекао да се Нацртом закона излази из монотипског модела локалне самоуправе и иде ка асиметричној децентрализацији.

“Гдје имамо категорије градова, општина. На градове преносимо дјелове неких политика попут примарне здравствене заштите, предшколско образовање, социјалну и дјечију заштиту”, навео је Јањушевић.

Он је рекао Нацрт закона отворена књига која жели да комуницира са свим заинтересованима.

“Предано смо радили да оснажимо улогу скупштине општине и на томе да оснажимо грађанску иницијативу, радили смо на унапређењу међуопштинске сарадње, на јачем позиционирању општина на пољу међународне сарадње, на оснаживању мјесних заједница”, казао је Јањушевић.

Он је захвалио домаћим и иностраним експертима на помоћи током израде Нацрта закона и позвао све да активно учествују на унапређењу текста.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *