Два нова случаја морбила, заражене и четири особе старије од 40 година
1 min readТоком претходне седмице, 24. – 30. августа, регистрована су два нова случаја оболијевања од морбила, чиме је број укупно регистрованих случајева у Црној Гори, током посљедњих пет мјесеци порастао на 21, саопштио је Институт за јавно здравље.
Један је регистован у Рожајама, а други у Будви.
“Случај оболијевања у Рожајама је импортован и епидемиолошки повезан за епидемијом морбила у Србији, док је случај у Будви епидемиолошки повезан са претходно регистрованим случајем из те општине. Оба новорегистрована случаја су невакцинисане особе, узраста млађег од шест година”, наводи ИЈЗ.
Највише је заражених испод пет година-11, док четири заражене особе имају преко 40 година.
Од укупног броја регистрованих случајева, 20 је лабораторијски потврђено (на основу ПЦР теста и/или серолошког теста – присуства специфичних антитјела на морбиле), док је један на основу епидемиолошке повезаности и типичне клиничке слике класификован као потврђен случај.
Са почетком нове школске године, ризик од даљег ширења морбила ће додатно порасти.
ИЈЗЦГ у континуитету позива родитеље да искористе редовне и додатне термине за вакцинацију, које одређени домови здравља организују викендом, те да вакцинишу дјецу без одлагања, а да невакцинисану дјецу не шаљу у колективе (предшколске и школске установе, играонице, рођендаонице, спортско-рекреативне објекте, излете, екскурзије…).
“Потврда за похађање предшколских установа коју издају домови здравља сада садржи информацију о вакциналном статусу која се аутоматски генерише из система, као и прецизан савјет/препоруку родитељима”, истиче ИЈЗ.
Вакцинација је, наглашавају, најбоља заштита од морбила.
“Вакцина је безбједна и дјелотворна, а нарочито је важно правовремено примање вакцине. Потпуна вакцинација подразумијева примање двије дозе вакцине, при чему у редовним околностима прву дозу треба дати што прије након навршених годину дана живота, а другу приликом систематских прегледа пред полазак у школу”, наводи ИЈЗ.
У складу са даљим развојем епидемиолошке ситуације, надлежне епидемиолошке службе могу дати препоруку да дјеца минимум мјесец дана након примања прве дозе приме и другу дозу ММР вакцине (без чекања систематског прегледа при поласку у школу).
“Такође, ако дође до погоршања епидемиолошке ситуације, надлежне епидемиолошке службе могу препоручити примање прве дозе вакцине већ у узрасту од 6 до 12 мјесеци”, наводи ИЈЗ.
Особама које нису потпуно вакцинисане или немају доказ да су прележале морбиле не препоручује се путовање у области са регистрованим случајевима оболијевања у земљи и иностранству.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
STA OPET PETLJATE SA „PCR TESTOM“? KAKVE VEZE PCR TEST IMA SA BOGINJAMA?
VOLIM STO OVI „PLACENI EKSPERTI TZV, DOKTOORI“ ZNAJU VISE OD NAUCNIKA KOJI JE IZGRADIO PCR TEST.
SRAM DA JE SVAKOG KO PREDLAZE PCR TEST ZA TESTIRANJE ‘boginja’.
OPET POCELO ZAMISLITE SAD ROZAJE A VELIKE BOGINJE GDE BESE KOSOVO ? SLUCAJNOST ?
NARODE OSNOVNO LJUDSKO PRAVO JE NAS IZBOR!!!!