ИН4С

ИН4С портал

Џихад с Косова*

1 min read

Џихадисти; Фото: jihadwatch.org

Џихадисти вршљају по Западном Балкану, пре свега Косову и Метохији! На то је упозорила и потпредседница Владе Србије Маја Гојковић на министарском састанку Глобалне иницијативе за борбу против Исламске државе, одржаном у Риму, износећи податак да је више од 300 екстремиста са Косова и Метохије ратовало на страни те терористичке организације.

Пропорционално броју становника, навела је она, ови ратници из јужне српске покрајине су најзаступљенији у редовима Исламске државе.

Доступни подаци, нажалост, показују да у региону Западног Балкана делују огранци терористичке организације ДАЕШ, а посебно на делу подручја БиХ и на делу територије Србије, у јужној покрајини Косово и Метохија, која је под привременом управом УН – изјавила је Гојковићева и навела да Србију највише брину могући ризици и претње који могу доћи од тзв. страних терористичких бораца.

Стручњак из области међународног тероризма Џевад Галијашевић оцењује за “Вести” да је Косово данас центар организованог криминала и тероризма и претња миру на Балкану и Европи.

Муслиманско братство је носилац радикалне исламистичке идеологије политичког радикализма на Косову и чинио је основ и Алкаиди, и ИСИС-у и свим другим терористичким организацијама. Управо зато је Косово, као насилни пројекат Запада, данас центар организованог криминала и тероризма и претња миру на Балкану и Европи. Утицај терористичких организација значајно је увећан као претња због слободног деловања по Балкану наводних лидера Косова који наступају у симбиози са косовским терористима, те неизграђеност институција и правног система је дестабилизирајуће за цели Балкан – истиче Галијашевић.

Он наводи да је према извештају Стејт департмента о тероризму за 2017. (презентован годину дана касније), 403 особе са територије Косова отишло у Сирију и Ирак, у редове Исламске државе и Ал – Нусра фронта.

Радикални елементи нису изузели ни косовску, албанску дијаспору из процеса регрутовања и мобилизације, јер је око 50 бораца који су се борили на Блиском истоку живело у европским земљама – наглашава Галијашевић.

Косовска* полиција недавно је изнела податак да се тренутно у Сирији и Ираку, у зонама сукоба, налази 96 грађана са Косова*, од чега 43 мушкарца, девет жена и 44 деце.

Међутим, према подацима Атлантске иницијативе из Сарајева, у зони сукоба је 97 грађана Косова*, а са Западног Балкана укупно 400 људи.

На Косово* је, према доступним подацима, априла 2019. године захваљујући америчким властима, враћено 110 људи, од којих је за њих четворо наведено да су “страни борци”, као и 32 жене и 74 деце.

Говорећи на састанку Глобалне коалиције против милитантне групе Исламске државе, министарка спољних послова и дијаспоре самозване владе Косова Доника Гервала је навела да је Косово* “посвећено реинтеграцији повратника из Сирије”.

Кампови по Сирији

Директор Косовског* института за међународне студије Бедри Ељези, који одржава контакте са многим породицама које имају рођаке у Сирији, изјавио је Косово онлајн да је већина џихадиста са Косова* у логорима и затворима по Сирији и Ираку које контролишу Курди.

Ељези каже да курдске снаге контролишу кампове са више од 60.000 избеглица, а да имају проблем што матичне државе не желе да их приме назад.

Курдске власти су веома заинтересоване да их врате. Више пута су позивали државе да дођу и одведу жене и децу и спремни су да помогну у процесу повратка косовских* грађана – рекао је Ељези.

Подршка за Риста у Грачаници

Стотинак грађана организовало је у Грачаници мирну шетњу, протестујући због притварања Ристе Јовановића из Подгорице, ухапшеног за Видовдан на Газиместану.

“Са вером у Бога до слободе”, “Заклињем се пред Богом и у своју ћерку да нисам крив”, “Није крив”, “Правда за Ристу”, неке су од порука са протеста. Захтевано је безусловно ослобађање Јовановића, јер је како су окупљени навели, ухапшен без правног основа.

Најгора ћутња Запада

После бројних инцидената против српског народа на КиМ председник општине Грачаница Срђан Поповић оценио је да забрињава то што нема никакве реакције из међународне заједнице.

Поповић је, за ТВ Вести указао на бројне инциденте око Видовдана, на украдену заставу испред манастира Грачаница, исписивање графита, пребијање дечака у Гојбуљи, хапшење младића на Газиместану.

Сви ови инциденти су порука Србима да нису пожељни на КиМ, а најжалосније у свему је што још немамо реакцију међународне заједнице, која ћути. Нема никакве осуде са њихове стране – навео је Поповић.

Вести

Прочитајте ЈОШ:

Ђоковић о британским провокацијама: Морао сам да им покажем где им је место

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Џихад с Косова*

  1. A vidi drugari od ovih zdravkovih ,bečićevih i uraša ma to su oni sto ih vlda crne gore priznaje po nekoliko puta u zadnjih pola godine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy