IN4S

IN4S portal

Džomić: Venecijanska komisija nije podržala jednostrano preknjižavanje crkvene imovine

1 min read
Pokazalo se tačnim ono što smo govorili: Bez sudske i administrativne procedure, upravno–pravne procedure, koja je propisana zakonom nema preknjižavanja crkvene i druge vjerske imovine. To je ključna poruka Venecijanske komisije.
Džomić

Velibor Džomić

Protojerej-stavrofor dr Velibor Džomić, koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko primorske, oglasio se povodom saopštenja Vlade Crne Gore i pisanja pojedinih medija o mišljenju Venecijanske komisije u vezi Predloga zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica u Crnoj Gori. U izjavi za Radio Svetigoru Džomić je istakao sljedeće:

 „Tačno je, od svega što je objavljeno na portalima u Crnoj Gori, da je na dnevnom redu plenarne sjednice Venecijanske komisije bio i predlog Zakona o slobodi vjeroispovesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica u Crnoj Gori. 

Nije tačno da je usvojeno pozitivno mišljenje i u pitanju je najobičniji spin!

Usvojeno je mišljenje a koliko je „pozitivno“ dovoljno govori činjenica da ima 23 stranice. Jako je važno da znamo da je u pitanju mišljenje koje na 23 stranice sadrži na desetine negativnih komentara, kritika, obavezujući uputstava i kada ga čitaoci budu pažljivije čitali, kada bude objavljeno u ponedjeljak, vidjeće o čemu se zapravo radi.

Uočljiva je činjenica da je Vlada Crne Gore dala saopštenje o tome i kvalifikaciju prije nego što je Venecijanska komisija usvojila svoj dokument. Dakle, sudeći po ovome, ispada da se Vlada danas javila u funkciji portparola Venecijanske komisije, a ona to nije.

Venecijanska komisija opšti sa javnošću putem svojih saopštenja i svoje zvanične internet stranice. Prema mojim informacijama konačni tekst mišljenja biće objavljen u ponedjeljak na zvaničnoj internet stranici Venecijanske komisije.
Na osnovu mojih saznanja, nema nikakvog jednostranog oduzimanja crkava, džamija, rimokatoličkih samostana, župnih ureda i druge imovine nepokretne koja je u svojini Crkava i vjerskih zajednica. Dakle ne samo naše Crkve, nego i Rimokatoličke crkve i Islamske zajednice.

Podsjetiću, intencija člana 62 i 63 i Vlade, kao predlagača, bila je da jednostranim popisnim aktom obrišu Mitropoliju, Rimokatoličku crkvu, Islamsku zajednicu i druge crkvene i vjerske subjekte kao nosioce prava svojine i bez ikakvog postupka, dakle linearno, kompjuterski upišu državu Crnu Goru kao titulara prava svojine nad vjerskim objektima. To je bila glavna odredba Predloga zakona kojim su se zorili donosioci. Međutim, ta odredba nije prošla.

Dakle, ključna odredbe 62 i 63 nisu prošle na način na koji je bilo predviđeno.

Pokazalo se tačnim ono što smo govorili: Bez sudske i administrativne procedure, upravno–pravne procedure, koja je propisana zakonom nema preknjižavanja crkvene i druge vjerske imovine. To je ključna poruka Venecijanske komisije.

Naravno da u mišljenju ima i pozitivnih stavova. Član koji kaže da svako ima pravo na slobodu vjeroispovesti, misli, savjesti, vjeroispovesti, i mi pohvaljujemo. I to jeste za pohvalu, ali ono što nije za pohvalu to su ove odredbe koje su takve kakve jesu i vidjećete u ponedjeljak kada bude izašlo i objavljeno mišljenje Venecijanske komisije da nema jednostranog preknjižavanja i oduzimanja crkava i vjerskih objekata. Vlada to nije ni eksplicitno tvrdila u saopštenju, kako se vidi, ali vidjećete da ovo što govorim je sušta istina.

Prema tome neka se smire strasti i sačeka ponedjeljak. Biće taj dokument dostupan, ali ono što u ovom momentu znam, bila je intencija, ali Venecijanska komisija nije podržala određene predloge eksperata. Imam stopostotno tačnu informaciju da su određena njihova mišljenja morala da budu zamijenjena prije plenarne sjednice i to što vam govorim je istina.“, zaključio je Džomić.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Džomić: Venecijanska komisija nije podržala jednostrano preknjižavanje crkvene imovine

  1. Sramota bi me bilo od cojelog svijeta, da Miras sotona ucenik ÇĆIBA Liburica upravlja svetinjama.. To je hijereklin, pacov, tvor, o boze viditeli da to cudo ne lici na covjeka. Da li je on kloniran pa ga cibo odgojio ?

  2. Jeres konstantinopoljskog papizma
    Sveštenik GEORGIJE Maksimov

    Odluka konstantinopoljskog patrijarha Vartolomeja o upadu u Ukrajinu prouzrokovala je ogromne potrese u celokupnoj Pravoslavnoj Crkvi koji ne prestaju već mnogo meseci. Pravoslavni hrišćani različitih zemalja sa nedoumicom i užasom posmatraju kako predstojatelj uvažavane Crkve odjednom svojom kanonskom teritorijom smatra ono što se od strane svih, bez izuzetka, priznavalo kao deo druge Pomesne Crkve, dok one, koje su sve Pravoslavne Crkve jednodušno smatrale raskolnicima, objavljuje delom kanonske Crkve, preteći istovremeno da proglasi raskolnicima one sa kojima u evharistijskom jedinstvu prebivaju sve Pomesne Crkve.

    Pritom patrijarh Vartolomej kao da tobož ne primećuje da su njegovi postupci pokrenuli talas državnog gonjenja kanonske Crkve Ukrajine. Jer ‘dobijanje tomosa’ – predstavlja jednu od glavnih tačaka predizbornog programa aktuelnog ukrajinskog predsednika koji želi da bude reizabran narednog proleća. I eto, arhijereje kanonske Ukrajinske Pravoslavne Crkve pozivaju na raport svetovni činovnici i uručuju im pisma konstantinopoljskog patrijarha, sveštenike odvoze na ‘preventivne razgovore’ u službu bezbednosti – ukrajinsku naslednicu KGB-a, dok monasima prete progonstvom iz manastirâ.

    Svoje postupke patrijarh Vartolomej naziva ‘darovanjem autokefalije Ukrajini’, pri čemu dve trećine ukrajinskih pravoslavnih hrišćana predstavljaju parohijane one Crkve koja ga nije molila za autokefalnost i odbila je da je primi. Zaista, po prvi put u istoriji vidimo nasilno ‘darovanje autokefalije’, što već navodi čoveka da se zamisli o mnogome.

    U toku prethodnih meseci, najrazličitije Pomesne Crkve objavile su mnoštvo kritičkih tekstova i istupanja povodom postupanja konstantinopoljske patrijaršije. Njeni predstavnici objavili su apologetske tekstove i pokrenuta polemika je vrlo brzo zašla u dubine istorije, pri čemu se čitaocu predlažu različita tumačenja jednog ili drugog sklopa reči iz teksta 17. veka. Ove teme su, nesumnjivo, takođe važne, ali nam se čini da je mnogo važnije da se pogleda ono što se dešava u širem kontekstu i shvati koji su uzroci potresa koji su se pojavili. Zato je važno odgovoriti na dva pitanja:

    Prvo pitanje: da li su sadašnji postupci konstantinopoljske patrijaršije u Ukrajini bez presedana?

    Avaj, nisu. Takvo isto upadanje se dogodilo u Estoniji 1996. godine, kada je patrijarh Vartolomej primio u opštenje tamošnje raskolnike. Odmah ćemo naglasiti da bi bila greška da se objašnjenje za ove postupke traži u ličnosti ovog konkretnog patrijarha, pošto su slične postupke na žalost činili i njegovi prethodnici, počevši od 20-ih godina 20. veka, od izvesnog patrijarha Meletija IV (Metaksakisa). Godine 1923, zauzeo je parohije Ruske Crkve u Finskoj i Estoniji, potčinivši ih svojoj jurisdikciji, naredne godine je otkinuo od Ruske Crkve eparhije u Poljskoj, samovoljno objavljujući njihovu ‘autokefaliju’. Godine 1936. je konstantinopoljski patrijarh proglasio svoju jurisdikciju u Letoniji, a pet godina ranije, uprkos volji Ruske Pravoslavne Crkve, uključio u svoju jurisdikciju ruske emigrantske parohije u Zapadnoj Evropi, pretvarajući ih u sopstveni egzarhat (koje je patrijarh Vartolomej nedavno ugasio).https://svetosavlje.org/jeres-konstantinopoljskog-papizma/

  3. Ne vidim razlog zbog kojeg bi Mitropolija prihvatala “presude” Venecijanske komisije?
    U svakom slucaju bice interesantno na koji nacin ce ipak drzavam morati da dokaze da crkve i manastiri pripadaju drzavi??
    Jedva cekam da drzava “obrazlozi” na koji nacin polaze pravo na Djurdjeve stupove,Ostrog ili crkve po Boki kotorskoj?
    Milo se malo zaigrao ovaj put.

  4. Ha , ha , ha , ma veliš li Božja ti vjera , a nadate li se odista da će Venecijanska komisija ostaviti Crnogorske svetinje crkvi Srba MCP , jamnim da ste ponovo „pobijedili“ , taman kao onda što ste NATO pobijedili .

    1. Niko sem tebe nije ni mislio da ce jedna nvo pobjediti osmovjekovnu Mitropoliju. Kakav trijumf. Gazi.

    2. I da znaš da tačno zbori. Nema što ni da ostavlja ni uzima, nije njeno. Bez tolike brige Mile, izbora lice.

    3. Nisi ti Mile, nego Milo.
      Vidiš li da je tvoj idol sve krađom i podaništvom dobio, i sve radi protiv interesa naroda i bez njegovog pitanja.
      Da ima i jedne slobodne institucije, bio bi davno u zatvoru.
      A ti ga podržavaš i zluraduješ se.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *