Еколошка држава: Неисправно чак 40 одсто узорака хране
1 min readУ Црној Гори је у прошлој години Здравствено-санитарна инспекција у сарадњи са Институтом за Јавно здравље узела укупно 1.288 узорака хране и 1.732 бриса у објектима у којима се врши припремање и услуживање, а проценат неисправних узорака у микробиолошком погледу, као и број неисправних брисева, варирао је у појединим општинама и кретао се и до 40 одсто.
Највећи проблем у овој области јесте недовољан број инспекцијских контрола на различитим врстама кварљивих производа, сам квалитет амбалаже, рокови трајања производа“, казала је за Побједу Олга Никчевић, директорица Центра за заштиту потрошача.
Она сматра да би се контрола требала појачати и обухватити шири спектар производа.
„Што се тиче нивоа безбједности хране, нарочито меса и млијечних производа, сви смо упознати са случајем винобрана нађеног у месу. Још не знамо каква је ситуација у Црној Гори у вези са овим питањем јер је извршена контрола само дјелимичног броја објеката“, истакла је она.
Здравствено-санитарна инспекција је надлежна за контролу појединачно декларисане упаковане хране животињског поријекла и комбиноване хране у промету на мало, док је у надлежности Ветеринарске инспекције промет ове хране при увозу и на велико, као и промет свјежег меса, рибе и производа аквакултуре.
„Највећи број примједби Здравствено-санитарне инспекције односи се на неиспуњеност општих хигијенских захтјева у привременим објектима у вријеме љетњих мјесеци на Црногорском приморју, нехигијенско поступање са храном у смислу неправилног излагања продаји, необезбјеђивање адекватних расхладних уређаја и неодржавање хигијене уређаја, просторија и опреме. У великом броју случајева евидентирано је непосједовање прописане документације о поријеклу хране у моменту прегледа, као и недостатак исправних декларација“, истакла је др Вишња Орбан.
На питање на ком нивоу је безбједност хране поготово меса и млијечних производа као и остале лако кварљиве робе главна здравствено-санитарна инспекторка каже да они редовно контролишу објекте у којима се припремају и дистрибуирају лако кварљиви производи попут сладоледа, колача, мајонеза, салате и сл, поготову у љетњим мјесецима.
Она је саопштила да је у унутрашњем промету због истеклог рока употребе, измијењених сензорских својстава, неисправних декларација и других неисправности уништено укупно 1.847кг/л хране, док је привремено стављено ван промета и забрањен промет 906 кг/л.
Због утврђених неисправности забрањен је увоз или промет пошиљкама или дијеловима пошиљки хране у количини од 52.258 кг. Исте су или враћене испоручиоцима или уништене од стране надлежне комуналне службе, на основу шест донесених рјешења.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Sve je laz i prevara pa i to da je ekoloska drzava. Vise puta sam naisao na proizvod kome je istekao rok i prepravljan datum.
Užas. Gotovo pola hrane koju koristimo je neispravna. Ali važno je koliko se jako udaramo u prsa kad se intonira himna.